Fransa'da bir kedi 'seçmen' oldu

Fransız gazeteci Raphaelle Besse Desmoulieres, Yeşiller Partisi'nde oy vermesi için bir kediyi Gaston Lecat adıyla seçmen olarak kaydettirdiğini yazdı.

19 Ekim 2016 Çarşamba 23:37
Fransa'da bir kedi 'seçmen' oldu

Fransa'da 2017 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yarış giderek kızışırken, partilerden biri ilginç bir kampanya ile dikkat çekti.

Fransız gazeteci Raphaelle Besse Desmoulieres, Le Monde gazetesinde yazdığı makalede Yeşiller Partisi'nde oy vermesi için bir kediyi Gaston Lecat adıyla seçmen listesine yazdırdığını belirtti. Üstelik, iddiaya göre durumu kimse fark etmedi. Desmoulieres, makalesinde ayrıca Fransa'daki seçim sistemine yönelik ‘Böyle uydurma seçmenler nedeniyle seçim sonuçlar değişiyor olabilir mi?' sorusunu yöneltti. Ayrıca makalede kaydın kimlik doğrulamasının yapılmadığı, online sistem üzerinden gerçekleştirildiği kaydedildi.

Yeşiller Partisi'nden Bruno Bernard ise Twitter'dan yaptığı açıklamada duruma "Hayvan hakları için mücadele etsek de, seçmen listesinde kayıtlı olmasına rağmen bu kedi oy kullanamaz" karşılığını verdi.

Haber Tarihi: 19 Ekim 2016 Çarşamba 23:37

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü