Fransa'da aydınlardan Hollande'a 'olağanüstü hali kaldır' çağrısı

Fransa'da bir kısım aydın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'dan görevden ayrılmadan önce olağanüstü hali sonlandırmasını talep etti.

20 Nisan 2017 Perşembe 08:58
Fransa'da aydınlardan Hollande'a 'olağanüstü hali kaldır' çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a mektup gönderen 10 sivil toplum örgütü yöneticisi ve 42 akademisyen, Hollande'ın anayasaya göre kamu yönetiminin düzgün işlemesi ve devletin devamından sorumlu olduğuna işaret ederek görevden ayrılmadan önce olağanüstü hali sonlandırmasını talep etti.

Olağanüstü halin ilan edildiği 14 Kasım 2015'ten bu yana Fransa'nın 500 gündür istisnai ve zaman limiti olması gereken bir rejim altında yaşadığına işaret edilen mektupta, bu rejimin faydalarının yeterince açık olmadığı, terörle mücadeledeki etkisinin az olduğu kaydedildi.

TARİH YARGILAR

Mektupta, "Görev süreniz bitmeden olağanüstü hali kaldırarak hukuk düzenini korumak görevinizdir ve buna yapmaya yetkiniz vardır." ifadeleri kullanıldı.

Hollande'ın tarihi bir sorumluluğa sahip olduğuna işaret edilen mektupta, eğer olağanüstü hal kaldırılmazsa tarihin Hollande'ı yargılayacağı savunuldu.

Paris'te 13 Kasım 2015'te 130'dan fazla kişinin öldüğü ve DEAŞ'ın üstlendiği saldırının ardından ilan edilen olağanüstü hal, ülkede bu yıl yapılacak cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerini de kapsayacak şekilde 15 Temmuz 2017'ye kadar uzatılmıştı.

Haber Tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe 08:58

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü