Fırtına başladı! ABD yağmalanıyor...

Irma Kasırgası'nın seviyesi ikinci kategoriye düşse de milyonlarca insan fırtınayı bekliyor. Hırsızlığı önlemek için sokağa çıkma yasağı işe yaramadı, polis sayıları bir düzineyi bulan yağmacıları Miami'de gözaltına aldı.

11 Eylül 2017 Pazartesi 09:21
Fırtına başladı! ABD yağmalanıyor...

ABD'nin güneyindeki Florida eyaletini vuran Irma Kasırgası, ikinci kategoriye düştü ve saatler içinde şiddetli tropik fırtına seviyesine inecek.

Florida kıyılarına ulaştığında 210 kilometre hıza sahip olan kasırga, aşama aşama zayıfladı ve halihazırda saatte 160 kilometre hızla esiyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın saatler içinde tropik fırtınaya dönüşeceğini duyurdu.

Kasırganın hızı yavaşlasa da bölgede yaşayanlar korkuyla fırtınayı bekliyor. Irma'nın bundan sonraki durağı, üç milyon nüfuslu Tampa olacak. Tampa Körfezi, 1921'den bu yana büyük kasırgalardan etkilenmemişti.

Irma Kasırgası dört milyon insanı elektriksiz bıraktı, hırsızlığı önlemek için eyalet genelinde sokağa çıkma yasağı var. Ancak, buna rağmen yağma olayları görülüyor. NBC kanalı, Miami'de sayıları bir düzineyi bulan yağmacının polis tarafından gözaltına alındığını bildiriyor.

Irma'dan önce Harvey Kasırgası'nın vurduğu ABD'de, iki fırtınanın verdiği zararın boyutu 290 milyar dolar olarak açıklandı.

Kasırgadan canlı yayın yapan televizyon muhabirleri ise, çok zor anlar yaşadı. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, CNN, MNSBC ve ABC gibi haber kanallarının canlı yayınlarından fotoğrafları dünyaya servis etti. MNSBC'den Kerry Sanders'ın bir duvarın arkasına gizlenerek güçlükle konuştuğu görülüyor.

Evlerin çatılarını uçuran, ağaçları ve vinçleri deviren kasırga, hava trafiğini de durdurdu. Florida'da hafta sonu yaklaşık 9 bin uçuş iptal edildi. Halihazırda Miami'nin bir kısmı sular altında, kentteki uluslararası havalimanı da kapalı.

Irma, tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası. Karayipler'deki adalarda 28 can kaybına yol açan Irma, ABD'de şimdiye kadar üç kişinin ölümüne neden oldu.

Kasırga nedeniyle ABD tarihinin en büyük tahliye operasyonu gerçekleşti, Florida eyaletinde yaşayan 6,5 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haber Tarihi: 11 Eylül 2017 Pazartesi 09:21

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018