FETÖ’nün 'proje evlilik'leri deşifre oldu: Haşhaş izdivacı

FETÖ’nün yargı yapılanmasına ilişkin evlilik sistemi deşifre oldu.

08 Kasım 2017 Çarşamba 12:45
FETÖ’nün 'proje evlilik'leri deşifre oldu: Haşhaş izdivacı

MURAT ALAN- İSTANBUL FETÖ’nün yargı yapılanmasına ilişkin evlilik sistemi deşifre oldu. Gizli tanık Defne, örgütün hakim-savcı militanlarına özel ‘Proje evlilikler’ adıyla bir izdivaç sistemi geliştirdiği, bu yöntemle doğacak çocukların dahi otomatik olarak militan olarak yetişmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında itirafçı olan gizli tanık Defne, FETÖ’nün dudak ısırtan izdivaç sistemi ile ilgili bugüne kadarki en ayrıntılı bilgileri verdi. Örgütün hakim-savcı militanlarına özel “Proje evlilikler” adıyla bir izdivaç sistemi geliştirdiği, bu yöntemle FETÖ’ye olan bağlılığın arttırılması ve doğacak çocukların dahi otomatik olarak militan olarak yetişmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Yargıda cemaatin evlilik stratejisi, özel kurallara tabidir. Hakim bay veya bayanların mümkün mertebe kendi dönemleri içerisinden evlendirilmeleri hedeflenir” diyen gizli tanık Defne, örgütün evlilik planlamasının dışına çıkan yargı mensuplarının dışlandığına, gruplardan çıkartıldığına vurgu yaptı. Soruşturma birimleri, yapılanmanın şeytani evlilik stratejisini, “haşhaş izdivacı” olarak tanımlayıp, bu yöntemle örgüt içi bağlılığın sağlandığını, sızmaların önüne geçildiğini belirtiyor. 

PROJE EVLİLİKLER İÇİN ÖZEL BİRİM KURULDU

Gizli Tanık Defne’nin 25.08.2016 tarihli ifadesinde örgütün kan donduran proje evlilikleri şöyle anlatılıyor: “Yargıda cemaatin evlilik stratejisi, özel kurallara tabidir. Cemaatçi hakim veya savcıların evlendirilmeleri amacıyla bir birim kuruldu ve bu amaçla adaylardan CV ve fotoğraf alınarak ayarlamaları yapıldı. Amaç, proje evlilikler oluşturmaktır. Evlenecek adaylardan CV ve fotoğraf, adayın cemaat abi veya ablası aracılığı ile alınır. Hakim bay veya bayanların mümkün mertebe kendi dönemleri içerisinden ve cemaat içerisinden evlendirilmeleri hedeflenir. Bu durum, yıllıkların incelenmesinden kolaylıkla anlaşılabilir. Nitekim aralarında staj başlangıcında herhangi bir tanışıklık veya görüşme olmayan adaylar, staj içerisinde evlenme kararları alırlar ve bu durum cemaat üyesi olmayanlar tarafından çoğu zaman şaşkınlıkla karşılanır. Belirtilen evliliklerin proje evlilikleri oldukları dışarıdan rahatlıkla anlaşılabilir. Hakim bayan veya hakim eşi bayan, üniversite veya lise döneminde başörtüsü takmış ise eski fotoğrafların tamamen silinmesi veya yırtılması istenir.

EŞLER BİRBİRLERİNE KARŞI BİLE TEDBİR UYGULARLAR

Cemaate mensup eşin, cemaat ile ilgisi olmayan eşe karşı tedbir yapması istenir. Gerekirse yıllarca cemaat mensubu eş; durumuna göre namaz, kitap, risale, Fethullah Gülen kitaplarının okunmasını ve cemaatçi arkadaş çevresini diğer eşten gizleyebilir. Bu ailelerin özel durumu, grubun diğer cemaat üyelerince de bilinir. Belirli aralıklarla, istenmeyen evlilik yapan üyenin durumu toplantılarda görüşülür. Gerekli görülür ise, yeniden kişi gruba dahil edilebilir. Sıkıntılı durum tespit edilir ve devam eder ise kişi ile irtibat tamamen de kesilebilir. Hakim, başörtülü ise adaylık öncesi ikna edilir ve mesleğini bu şekilde icra eder. Hakim olmayan cemaat üyesi eş, başörtülü ise, başını açması yönünde ikna edilir, ikna olmaz ise üye hakim veya savcı ile evlendirilmez. Israra rağmen hakim veya savcı aksi yönde karar almış ve eşini başörtülü olarak seçmiş ise bir süre dışarıdan takip edilebilir. Zira dörtlük olarak sınıfı düşürülür.

‘FETÖ’DEN EVLENMEYENE’ ÖZEL GÖREV YOK

Adayların görüşmesi; genellikle cemaate mensup abi veya ablanın evinde yapılır. Hakim veya savcıların cemaat dışından evlenmesi hoş görülmez. Cemaate tamamen karşı biri ile evlenilmesi veya cemaat bilgisi dışında evlenilmesi, cemaat üyesinin kaybedilmesi ve cemaat sisteminin ifşa edilebileceği korkusuna dayanır. Bu şekilde evlilik yapmış cemaat üyesi hakimler ile görüşmeler dışarıdan takip şeklinde yapılabilir ve bu durumdaki hakim gruba dahil edilmeyebilir. Bu durumdaki hakim ile görüşme bu konuda özel olarak yetkilendirilmiş bir aile aracılığı ile yapılır. Bunlara, özel ve mahrem olarak adlandırılan işler verilmez ve böylelikle yeni cemaat üyeleri ile tanışmaları engellenmiş olur.”

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 12:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    16 Ekim 2018