FETÖ'den yeni kalkışma hazırlığı!

FETÖ’nün, itirafçılık üzerinden kurduğu yeni tuzak 696 sayılı OHAL Kararnamesi ile engellendi.

12 Ocak 2018 Cuma 11:21
FETÖ'den yeni kalkışma hazırlığı!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) itirafçılık yoluyla saldırı hazırlığı deşifre oldu. FETÖ ile mücadele çalışmaları, kısa bir süre öncesine kadar itirafçılık yoluyla örgütün çökertilmesi üzerine yürütülüyordu. İtirafçılar anlatıyor, mahkeme tarafından salıveriliyor, kuvvetler de personel ihtiyacı dolayısıyla FETÖ üyesi olduğunu itiraf eden bu isimleri göreve iade ediyordu. Bu da, henüz mahkeme kaydı ilgili kuvvete ulaşmadan, sadece birkaç gün içerisinde oluyordu.

TSK’YI TEKRAR ELE GEÇİRME PLANI

Gerek sorgusuz sualsiz göreve iadeler, gerekse itirafçı olan bu isimlerin itiraflarında üst düzey yöneticilere yönelik hiçbir bilgi vermemiş olmaları üzerine, bu gidişin ciddi bir tuzak olabileceği üzerinde duruldu. Samimi itirafçıların göreve döndürüldüğünü gören FETÖ’nün, itirafçılık yoluyla TSK’da örgütü yeniden faal hale getirme çabasına giriştiği ve bu yönde planlar yaptığı ortaya çıktı. Son dönemde itirafçı sayıları hayli arttı.

HAVA KUVVETLERİ’NDE AŞIRI DİRENİŞ

Tuzak değerlendirmesi üzerine yeni önlem ihtiyacı doğdu. İtirafçı olup göreve döndürülenler ile FETÖ kapsamında yargılanan tüm isimler, yargılama süresince görevlerinden açığa alındı. Açığa almalar konusunda kuvvetlerden de direniş oldu. Direniş en çok Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gösterildi.

FETÖ YENİ KALKIŞMAYA HAZIRLANIYORDU

Görevinden açığa alınan isimler arasında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma müdürü Yüzbaşı Burak Akın da yer alıyor. Yetkililer, terörist örgütün itirafçılıkla çözülmediğini, samimi itirafçı olmadığını, hiçbirinin üst düzey isimleri deşifre etmediği bilgisini verdi. Soruşturmaların selameti açısından “açığa alma” yöntemi tercih edildi.

Edinilen bilgiye göre, FETÖ, göreve döndürülen ve büyük güven teskin edilen itirafçı subayları kullanarak yeni bir kalkışmaya hazırlanıyordu.

İRAN’LA BİRLİKTE DÜĞMEYE BASILACAKTI

FETÖ’nün kalkışma planında düğmeye, 2017’nin son günlerinde protesto gösterileri başlatılan İran’la eşzamanlı basılacaktı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. 15 Temmuz’un sivil kahramanları için çıkarılan 696 Sayılı OHAL Kararnamesi’nin “meşru müdafaa” düzenlemesine yönelik itirazlar, yakın zamanda yapılacak FETÖ’nün ikinci kalkışma planını deşifre etti.

MEŞRU MÜDAFAA MADDESİ ENGELLEDİ

696 sayılı OHAL Kararnamesinin 121. maddesiyle yapılan, “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır” düzenlemesi, ikinci kalkışmanın önüne geçti.

ARAŞTIRMALAR SONUCU ANLAŞILDI

Bu tespitlere, düzenlemeye yönelen tepkiler üzerine yapılan araştırma ve itirafçılara ilişkin ulaşılan sonuçlar üzerine ulaşıldı. Bu düzenleme çıkınca Türkiye’de düğmeye basamayan güçler, İran’da ise sokakları hareketlendirmekte amaçlarına ulaştı. Ancak Türkiye’nin verdiği destek ve dış müdahaleye karşı sergilenen ortak tutum üzerine planlar İran’da da tutmadı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 11:21

YORUM YAZ

 • Hilmi orduHilmi ordu1 yıl önce
  Göreve niye iade ediyorsunuz arkadaş bu ne saçmalıktır ! Hem suç işlesin ,örgüt üyesi olsun..örgüt üyeliğini kabul etti diye geri göreve vermek ne demek ? Darbe olsa bu itirafcılar serbest bırakanlara acıyacak mı ? Saf olmayın.Düşman uyumuyor
 • abdoabdo1 yıl önce
  bilhassa yargının vede adalet mekanizmasının içi hala pis vede pis kokular geliyor bu mekanizma çok önemli acilen temizleyin şu pislik sülükleri devletin yakasından atın.
 • abdoabdo1 yıl önce
  yahuı itirafçıda olsa tc devletinde memurluk verilmemesini esas koyun. atın dışarıya pazarlarda limon satsın. eleman kıtlığımı var yani. bulunmaz hint kumaşımı atın itirafçıfetöcüleri dışarı devletin içinde olmasınlar.
 • albalb1 yıl önce
  ente mevlana fensurna alel kavmil kafirin,..facirin
 • ALİ KURTOĞLUALİ KURTOĞLU1 yıl önce
  Biz vatandaşlar olarak bu itirafların talimatla yapıldığını 1,5 yıldır bağıra bağıra söylüyoruz, ne yazık ki savcılarımız ve devlet yetkililerimiz daha yeni anlayabilmişler çok yazık. Bu millet kendilerini yönetenlerden 1,5 yıl daha öndedir.
 • davincidavinci1 yıl önce
  belliydi zaten.5-10 isim veriyorlar.soy isim yok.kod isimleriymiş gerçek isimlerinide bilmiyorum diyorlar.nerede otuyor bilmiyorum.nereli bilmiyorum.o kadar paraları birbirlerine nsıl havale ediyorlar.bylock a kod isimleriylemi giriş yapıyorlar.aynı yerde aynı okulda ...görev yapıyorlar.ne saçmalık gerçek isimlerini bilmiyorum.ali veli kırk dokuz elli.ali veliyle benden para istiyordu.himmet.alııp 49 50 ye götürüyorlardı.tanımıyorum.49-50 yi.bilmiyorum gerçek ismini.
 • davincidavinci1 yıl önce
  göreve iade ne demek bu çok korkunç.olmadı iki katı maaş ev arsa verseydik.devletin teröristle yaptığı pazarlık bu muydu.olmuyorlarsa itirafçı yatsınlar müebbetten sıkıyorsa değil mi.bir bayan bas bas bağırıyordu ben şimdi bu hainlerle nasıl çalışacağım nasıl kime güveneceğim.devlet kadrolarında memurlar çok tedirgin.endişeliler.memurların birbirlerine güveni yok.herkes şüphede.MAYIN TARLASINDA ÇALIŞIYORUZ GİBİYİZ . diyorlar.
 • vatandasvatandas1 yıl önce
  boyle adalet yerin dibine batsin
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz1 yıl önce
  Bukadar saf olmayin dusmana merhametle yaklasan felaketini kendi hazirlar
 • MuratMurat1 yıl önce
  Yahu samimi itirafcida olsa olmasada goreve iade edilmeleri buyuk aptallik bunda tuzak yok ne istedilerde vermedik var adam yakalanacagini anliyo itirafci oluyo 5 gunde gorevine geri deonuyo ve artik bi korkusu kalmiyo sucundan yikanmis oluyo biz boyle dikkatsiz oldukca fetoler eksik olmaz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ocak 2019