FETÖ yeniden palazlanmaya çalışıyor!

FETÖ'nün, ABD Kongresindeki ilişkilerini sürdürmek için "Washington Strategy Group Inc." adıyla yeni bir lobi şirketi kurduğu ortaya çıktı. Kongre kayıtlarına göre, şirketin lobicisi olarak gösterilen 4 ismin de FETÖ'nün ABD'deki en önemli çatı kuruluşlarından TAA'nın bölge federasyonlarıın başkanları olması dikkati çekti.

21 Nisan 2017 Cuma 15:31
FETÖ yeniden palazlanmaya çalışıyor!

ABD Kongresindeki ilişkilerini sürdürmek isteyen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), geçen eylül ayında başkent Washington'da "Washington Strategy Group Inc." adıyla yeni bir lobi şirketi kurduğu ortaya çıktı.
FETÖ'nün ABD yapılanmasında önemli bir yer tutan lobicilik faaliyetleri kapsamında geçen yıl eylül ayında örgütün kendi lobicilik şirketini kurduğu belirlendi.

ABD Kongresinin resmi kayıtlarında, adresi Washington'da gözüken "Washington Strategy Group Inc." adlı lobi şirketinin 1 Eylül 2016'da faaliyetlerine başladığı ve yetkilisinin de FETÖ'nün ABD'deki önemli isimlerinden Türk-Amerikan Ortabatı Federasyonu (TAFM) Başkanı Süleyman Turhanoğulları olduğu bilgisi yer aldı.

Kayıtlarda, Turhanoğulları'nın yanı sıra Batı Amerikan-Türk Konseyi (WATC) Başkanı Özkur Yıldız, Amerikalılar ve Avrasyalılar Turkuaz Konseyi (TCAE) Başkanı Bilal Ekşili ve Güneydoğu Türk-Amerikan Federasyonu (TAFS) Başkanı Cemil Teber'in de ismi şirketin "lobicileri" olarak sıralandı.

Belgede adı geçen isimlerin yönettiği kurumların hepsinin, örgütün ülkedeki vakıf ve derneklerini aynı çatı altında toplayan Türk Amerikan Birliği (TAA) üyesi olması dikkati çekti.

"Türk muhalefeti" adına lobicilik

Geçen yıl eylül ayı başında faaliyete başladığı görülen Washington Strategy Group Inc., Kongre kayıtlarına göre 30 Ocak 2017 tarihinde "Türk muhalefeti" adına, bir başka lobi şirketi olan The Estopinan Group LLC'ye alt yüklenici oldu.
Söz konusu belgede FETÖ'nün lobi şirketinin faaliyet alanı olarak, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki insan hakları ihlallerine karşı Türk-Amerikan sivil muhalefeti" ibaresi yer aldı.
Kayıtlarda "Türk muhalefeti" olarak tanımlanan kişi veya kurumlardan kimlerin veya hangi organizasyonların kastedildiği ve FETÖ'nün lobi şirketinin bu kişi veya organizasyonlardan ne kadar ücret aldığı bilgisi paylaşılmadı. Aynı şekilde Washington Strategy Group Inc. ile The Estopinan Group LLC arasındaki anlaşmanın maddi değeri de belirtilmedi.

Şirketin Kongreye gönderdiği lobi faaliyet raporlarında, 2016'da 50 bin dolar harcama yaptığı ve herhangi bir gelir elde etmediği görülüyor.

Şirketin FETÖ'cü lobicileri

FETÖ'nün lobi şirketi Washington Strategy Group Inc. kayıtlarında şirketin "lobicileri" olarak gözüken 4 ismin de TAA üyesi kurumların tepe yöneticileri olması dikkati çekti.

FETÖ'nün ABD'deki en önemli isimlerinden olan Faruk Taban'ın başkanlığını yaptığı TAA, 2010'da başkent Washington'da kurulan bir çatı örgüt olarak biliniyor ve bünyesinde 200'e yakın FETÖ bağlantılı organizasyonun olduğu kaydediliyor.
Kendi internet sitesine göre New York, Washington DC, Chicago, Atlanta, Houston ve Los Angeles olmak üzere 6 bölge federasyonunu bünyesinde barındıran TAA, özellikle FETÖ'nün Kongredeki ilişkilerinin yönetilmesinde öne çıkıyor.
Buna göre FETÖ'nün lobi şirketinin başkanı Süleyman Turhanoğulları Chicago, lobicilerinden Özkur Yıldız Los Angeles, Bilal Ekşili Houston ve Cemil Teber de Atlanta bölge federasyonlarını yöneten isimler olarak gözüküyor.

FETÖ, Podesta Group ile çalışmıştı

FETÖ'nün ABD'deki imajını ve siyasi ilişkilerini diri tutmak amacıyla geçen yıl Washington'daki en etkili lobi şirketlerinden Podesta Group ile anlaştığı ortaya çıkmıştı.
ABD'de örgüte bağlı faaliyet yürüten kuruluşların çatı örgütlerinden Ortak Değerler İçin İttifak (AfSV), önceki Başkan Barack Obama yönetimine ve Demokratların Başkan adayı Hillary Clinton'a yakınlığıyla bilinen Podesta Group'a Kongrede lobi yapması için Mayıs 2016'da yetki vermişti.

ABD'deki FETÖ organizasyonlarının farklı isimler altında hangi lobi şirketleriyle çalıştıkları net olarak bilinmezken, özellikle Cumhuriyetçi Donald Trump'ın Beyaz Saray'a gelişi ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki finansal kaynaklarının azalması sebebiyle örgütün yeni arayışa girdiği ve kendi lobi şirketini kurduğu iddia ediliyor.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 15:31

YORUM YAZ

 • fatma yildirayfatma yildiray1 yıl önce
  Hainler
 • Bİ KUDRETBİ KUDRET1 yıl önce
  Ne zulümle ne haramla abad olunmaz.Milletin mazlumlar için verdiği yardım paralarını, kurban paralarını iç ederek biriktirdiğiniz paraları harcadığınız yerler size hayır vermez. Mazlumlar için verilen o paralar size zehir olacak, göreceksiniz.
 • AhmetAhmet1 yıl önce
  Milletin başının belası fetto.pis mendebur. Nice ocakları söndürdün.allah cezanı versin.
 • ferhatferhat1 yıl önce
  Bizim istihbarat bu hain kudurmus itleri neden itlaf etmez. Vatan hainliklerinden hiç nedamet duymuyorlarmi bu mankurt bozuntulari.
 • OSMANLIOSMANLI1 yıl önce
  ABD de babayiğit bir Tűrk yokmu Pensilvanyaya gidip şu şarlatanın kellesini getirsin. .!!!!
 • ahmetahmet1 yıl önce
  Bu ülkede bir kahraman yok mu gidip şunun kellesini alıp gelecek?Putin bu işi iyi yapıyor bizim neyimiz eksik
 • KemalKemal1 yıl önce
  Birinci Kandil Irak'ın kuzeyinde ise ikinci Kandil Amerika-Pesilvanya'dır.
 • Reis izindeyiz canla başlaReis izindeyiz canla başla1 yıl önce
  Yeminle fettoşUn itleri şunu iyi bilin bu sefer bi piclik yapmaya kalkarsaniz tek sizi değil ailece yok olmayi göze alin reisin killina zarar gelsin sulalenizi haritadan sileriz milyonlarca reis hayrani olarak söyluyorum....
 • Güney DoğuluGüney Doğulu1 yıl önce
  FETÖ okkalı bir Osmanlı tokadı yemiştir. O tokadı yedikten sonra kendine bir daha gelemez çünkü beyni zedelenmiştir. Halen cerahetlenmiş bu beynin arkasından gidenlerde meymenetsiz Gülen'in durumuna düşeceklerdir. Nerde ABD orada okul var. Kime hizmet ettikleri de ortada. Yahudi hahamlarının gibiyaptığı beddualar kendileri zibil vegübre olacak.Görünen o ki, onlar ABD'de yeniden teşkilatlandırılıyorlar. Bu haber bir ihbardır. ABD'dede derin devletle tuzaklar kuracak ve tetör estireceklerdir. Çünü onlarda yüz yoktur . Onlar yüzdüzfürler.Bu sefer tokat yetmez kellelerini almak şart. Vatan hainleri için idam istiyoruz.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü