FETÖ, Türkiye’nin sınırlarını değiştirecekti

Akit’e çok çarpıcı açıklamalarda bulunan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, “15 Temmuz’da Türkiye’nin yönetimi FETÖ’ye geçseydi DAEŞ ve PYD Suriye sınırında Hatay’a, Gaziantep’e, Kilis’e, Şanlıurfa’ya saldıracaktı. FETÖ Türkiye’nin sınırlarını değiştirecekti” dedi. FETÖ’nün iç savaş çıkarmaya çalıştığını kaydeden Bozoğlan, “Türkiye Suriye ve Irak olmaz. Çünkü Türk insanının ecdadından aldığı şahsiyet buna izin vermez” ifadelerini kullandı.

17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:10
FETÖ, Türkiye’nin sınırlarını değiştirecekti

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasının Suriyeli Türkmenler üzerindeki etkisini anlattı. Mayıs ayında yapılan seçimler sonrası yeni başkan olarak göreve başlayan Bozoğlan, 15 Temmuz’da FETÖ’nün Türkiye’nin Suriye sınırlarını değiştirmeye çalıştığını söyledi. Türkmen Dağı’nın düşmesi gibi Suriye’deki birçok olumsuz durumda FETÖ’nün parmağı olduğuna dikkat çeken Bozoğlan, Suriye sorununun Türkiye eliyle çözülebileceğini kaydetti.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin, Suriye Türkmenlerine etkileri nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti’ni etkileyen her faktörün Suriyelileri etkilememesi mümkün değildir. Anadolu dışında yaşayan Türkmenlerin Türkiye ile güçlü gönül bağları var. Burada olan bütün olaylar bizleri de çok yakından etkiliyor. Darbe girişiminden sonra hizmet alanlarımızda bir daralma oldu. Suriyelilerin problemlerinin çözülmesi adına çalışmalarımız vardı, bunlar FETÖ nedeniyle aksadı. Ancak yeni başlayan süreçte Türkmenlerin sorunları hızlı bir şekilde çözülecektir.

FETÖ TÜRKİYE’NİN SINIRLARINI DEĞİŞTİRECEKTİ

15 Temmuz gecesi Suriye sınırında büyük bir hareketlenmenin olduğu, darbenin başarılı olması halinde PYD ve DAEŞ’in Türkiye’ye saldıracağı ileri sürüldü. O gün sınırda neler oldu?

FETÖ, o gün sadece Türkiye’de değil sınırda da darbeye kalkıştı. 15 Temmuz’da Türkiye’nin yönetimi FETÖ’ye geçseydi DAEŞ ve PYD Suriye sınırında Hatay’a, Gaziantep’e, Kilis’e, Şanlıurfa’ya saldıracaktı. 15 Temmuz darbe girişimi sadece ülke sınırlarını kapsayan bir darbe değildi. FETÖ 15 Temmuz’da Türkiye’nin sınırlarını da değiştirmeye çalıştı. Bundan başka darbe gerçekleşseydi olacak olanlar;

1- Esed, Suriye’deki muhaliflere karşı saldırısını artıracaktı.

2-Özgür Suriye Ordusu ve buna bağlı birliklerde maddi ve manevi çöküşler yaşanacaktı.

3- Özgür ve demokratik Suriye çalışmaları sonlanacaktı.

4- PYD terör örgütü hızlı bir şekilde Türkiye’nin güneyini ele geçirecekti. 

15 Temmuz sonrası Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi olur mu?

Ben Türkiye’nin hiçbir şartla Suriye’ye müdahale edeceğini düşünmüyorum. Türkiye, uluslararası güçler içerisinde Ortadoğu’da bir güç olmaya çalışıyor. 15 Temmuz öncesinde Türkiye Suriye’ye girmiş olsaydı, 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olurdu. Türkiye’nin hiçbir şartla kendisini böyle bir riske atacağını düşünmem.

Türkiye, Suriye’ye girmeden orada neyi değiştirebilir?

Ben şuan inanıyorum: Türkiye uluslararası kurallara uyan bir ülke. Bile bile kendisini riske atmaz. Türkiye’nin tek başına başka bir ülkeye girmesi söz konusu değil. Suriye’deki karışıklığın nedeni dünyadaki süper güçlerin buraya müdahalesi. Burada kurulacak barış masası da yine bu güçlerin isteğiyle olacaktır. Suriye sorunu kolektif bir yaklaşımla çözülebilir. Ancak güçlü olan taraf masaya oturmak istemiyor. Bu konuda Suriye’de adaletten bahsetmemiz mümkün değil.

TÜRKİYE; IRAK VE SURİYE OLMAZ

Irak ve Suriye’nin başına gelenler Türkiye’de de yaşanır mı?

Hayır. Çünkü Türkiye Irak ve Suriye’den çok farklı. Anadolu insanı ile Ortadoğu halkları arasında büyük farklar var. Türkiye’nin ecdadından aldığı bir şahsiyet var. İnandığı değerler, Türkiye’nin Ortadoğu devletlerine benzemesine izin vermez. Türk insanının yapısı Türkiye’nin dağılmasına ve bölünmesine müsaade etmez. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti sonrası Rusya ile bozulan ilişkilerin yeniden düzelmesi bekleniyor. Ardından Suriye konusunda İran ile Türkiye’nin bir teması oldu. Bu iki gelişme Türkmenleri ve Suriyelileri rahatsız etti mi?

Biz Türkiye’nin akılcı davrandığını düşünüyoruz. Yani Türkiye kendine zarar verebilecek ilişkilerden uzak duracaktır. Türkiye’nin Rusya ve İran ile ortak hareket etmesi uzun vadede Türkmenlerin lehine olacağını inanıyorum ve bu üçlü ilişkinin Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayabileceğini düşünüyorum.

PYD’NİN İLERLEYİŞİ UZUN VADELİ DEĞİL

PYD’nin Suriye’de ilerleyişi sürüyor. En son da Menbiç’i DAEŞ’in elinden aldı. PYD’nin bu ilerleyişi nereye kadar gidecek sizce?

PYD’nin Menbiç’i alması büyük bir planın küçük bir parçası. Burası ABD’nin eliyle PYD’ye teslim edildi. Menbiç’te çok sayıda da Türkmen yaşamaktadır. PYD kendi hayal ettiği dünyayı kurmak istiyor ve buna gücü yettiği müddetçe de devam edecek. Ben bu ilerleyişin uzun vadeli olmayacağını ve Suriye’de ayrılıkçı bir Kürt devletinin kurulacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye, Rusya, İran ve hatta Suriye bir PKK devletinin kurulmasını istemiyor. Kurulacak bir PKK devletinin bu devletlere faydası değil zararı olacak. Ancak ABD’nin desteğiyle kurulsa bile bu Türkiye ve İran’a karşı kullanılacak ve İsrail’in gelecek planlarına hizmet edecektir. Bu doğrultuda PYD’nin ilerleyişi devam edebilir. Ancak şuan ele geçirdiği topraklar ileride büyük güçler tarafından elinden alınacaktır.

Başbakan Yıldırım, Suriye’de kısa bir süre içerisinde radikal değişikliklerin olacağını söyledi. 15 Temmuz sonrası ne değişecek Suriye’de?

- Biz Suriye Türkmen Meclisi olarak Ortadoğu’da bölünme istemiyoruz. Biz bütün halklarla beraber demokratik bir yaşam istiyoruz. Bölgede masum insanları kim öldürüyorsa biz ona karşıyız. Ben Suriye’nin tekrar toprak bütünlüğüne kavuşacağına ve demokratik bir Suriye Cumhuriyeti’nin kurulacağına inanıyorum. Ortadoğu’nun nimetlerinden bölge halkının faydalanmasını istiyorum. Bununda Türkiye sayesinde gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:10
 • Hayrettin HATUNOĞLUHayrettin HATUNOĞLU1 yıl önce
  Müslüman kimliğine bürünmüş o hain, alçağın yapamayacağı şerefsizlik yoktur. O alçak her türlü hainliği yapar.
 • 25haloday25haloday1 yıl önce
  Eğer ki maazallah gerçekleşseydi pyd Müslüman kürtlere suriyede nasıl katliam yaptıysa aynını yapacak boşalan yerlere Aleviyiz deyen hristos ermeniler yerleşecekti. Bölgede son 15 yılda Yahudi ve Ermenilerin vekaleten yer aldığı söyleniyor.İddialar çok önemli tapuların incelenmesi lazım
 • apoapo1 yıl önce
  daeş -pkk-pyd-ypg eşittir baş çıban yahudi ısrael vede sömürgeleri abd ve englanddır.daeş bahanedir abd ve englandın suriyede bulunma bahanesidir.
 • muhammed emin56muhammed emin561 yıl önce
  Fetönün asker üniforması giymiş hainleri tarafından 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleştirilen darbe girişimini ve ardından yaşananları iki kelimeyle özetlemek gerekirsek “şer, hayr oldu” diyebiliriz.Allah muhafaza gerçekleşseydi o hainlik, sanırım şuan ölen insanlarımızın sayısı on binlerle ifade edilecekti. Sözde istikrar sağlamak için ülkemizin dört bir tarafında konuşlanacak olan BM ve Nato’ya bağlı olarak İngiliz, Fransız, ABD askerlerini görecektik. Her bir tarafta İngiliz, Fransız, ABD ve İsrail bayraklarının sallandırıldığına şahit olacaktık. Bitmiştik yani…CENAB ı Mevlam bu aziz vatanı şer odaklarından korusun amin.
 • muhammed emin56muhammed emin561 yıl önce
  Fetönün asker üniforması giymiş hainleri tarafından 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleştirilen darbe girişimini ve ardından yaşananları iki kelimeyle özetlemek gerekirsek “şer, hayır oldu” diyebiliriz.Allah muhafaza gerçekleşseydi o hainlik, sanırım şuan ölen insanlarımızın sayısı on binlerle ifade edilecekti. Sözde istikrar sağlamak için ülkemizin dört bir tarafında konuşlanacak olan BM ve Nato’ya bağlı olarak İngiliz, Fransız, ABD askerlerini görecektik. Her bir tarafta İngiliz, Fransız, ABD ve İsrail bayraklarının sallandırıldığına şahit olacaktık. Bitmiştik yani CENAB I MEVLAM bu aziz vatanı bin yıl İslamın sancaktarlığını yapmış aziz milleti muhafaza etti. Yüce Rabbim bu aziz vatanı şer odaklarından korusun amin.
 • erolerol1 yıl önce
  ... yahudi ermeni kırması piç piç oğlu piç onun bunun çıkarttığı piç sen kimsin lan adi pedofili sübyancı şerefsiz şerefsiz oğlu şerefsiz cıa mossad tasmalı aşısız kuduz it . noldu binbir türlü entrika yaptın yaptıkların bi tarafına kaçtı
 • isüzgenisüzgen1 yıl önce
  suriyedeki tüğrkmenleri en iyi şekilde desteklemeliyiz türkiyeden gönüllü milliyetçi gençler gitmeli savaşa katılmalı ben 74 yaşındayım çağırın geleyim

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 24.01.2018