FETÖ işaret ediyor, Almanya tutukluyor

Vaazlarında terör örgütüne karşı vatandaşları ikaz eden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği vaizlerinin FETÖ’cüler tarafından ajanlık suçlamasıyla ihbar edilmesi büyük tepki çekti. Akit’e konuşan ilahiyatçı yazarlar, “Almanya’nın Diyanet görevlilerine, ‘ajan’ muamelesi yapması, ikiyüzlülüktür” dedi.

17 Şubat 2017 Cuma 08:12
FETÖ işaret ediyor, Almanya tutukluyor

Avrupa’daki Türk vatandaşlarını başta FETÖ olmak üzere Türkiye aleyhine faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı uyaran Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları Almanya’nın hedefi haline geldi. Türkiye’nin özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımıza sahip çıkması, FETÖ ve Almanya işbirliğine yeni boyutlar kattı. İrşad faaliyetlerinde gurbetçi vatandaşlarımızı FETÖ tehlikesine karşı uyaran Diyanet İşleri Türk İslam Birliği vaizlerinin, Almanya tarafından ajanlık suçlamasıyla göz altına alınması büyük tepki çekti. Konu ile ilgili Akit’e konuşan ilahiyatçılar, Almanya’nın bu tavrının FETÖ ile işbirliğini en net şekilde gözler önüne serdiğini belirterek, gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye ile olan bağlarının gözdağı verilerek koparılmak istendiğine dikkat çekti.

FETÖ İŞARET ETTİ ALMANYA İÇERİ ALDI

Almanya’nın Diyanet görevlilerinin FETÖ’nün işaretiyle gözaltına aldığına dikkat çeken, Avrupa’da yaşayan Türk asıllı gazeteci Mehmet Çek, “Yurtdışındaki görevlilerimizin özellikle 15 Temmuz sonrası vatandaşlarımızı FETÖ konusunda uyarması şimşekleri üzerine çekmeye yetti. Anında hedef oldular. Diyanet görevlisi imamların casus olarak gösterilmeye çalışılmasının adı soytarılıktır. Amaçları yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızı ürküterek, anavatanları ile olan bağlarını koparmaktır. Bu oyuna fırsat vermemek gerekir” dedi. 

İŞBİRLİĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

Diyanet görevlilerine yapılan çirkin operasyonun FETÖ’nün emri ile yapıldığına dikkat çeken araştırmacı ilahiyatçı yazar Burak Çileli ise, “İslam’a olan kinini dini resmi seviyede temsil en bir kuruma saldırarak Türkiye’ye açık mesaj veriyor. Burada da misyonerlere operasyon yapılarak cevap verilmesi gerekir” dedi. Türkiye aleyhine faaliyet gösteren her türlü terör örgütüne Almanya’nın kol kanat gerdiğini belirten Çileli, “Almanya ile FETÖ arasındaki kirli ittifak artık belgelenmiştir. Zira Diyanet FETÖ tehlikesini anlattığı için hedef tahtasına konmuştur” diye konuştu. 

FETÖ KAÇAKLARININ EMRİ İLE YAPILDI

Almanya’nın Diyanet görevlilerine FETÖ’nün emri ile saldırmasının izahının olmadığını belirten araştırmacı tarihçi yazar Şükrü Altın da, “Düşmanların İslam dünyasını toplu imha etmek için taarruzunu görüyoruz. Osmanlı Devleti üzerinde cânice oynanan oyunların benzerleri bugün de devam etmektedir. Küresel çeteler hiç beklenmedik silahlarıyla saldırmaktadırlar. Olsa olsa bu saldırılar onların Türkiye Cumhuriyeti’nden korktuklarını açığa vurmaktadır. Ben yeni tehlikelere dikkat çekiyorum. Emperyalist devletler tevhidin çekirdeğine yeni saldırıları devam edecektir. Kandil ve Pensilvanya yoklama kaçakları bu olayların çıkmasında payı unutulmamalıdır” dedi. 

ALMANYA İYİCE ÇİRKİNLEŞTİ

Almanya’nın iyice çirkinleştiğini belirte yazar Haki Demir ise, “Düşmanlıklarını ayan beyan işlemeye başladılar. Mesele çifte standart noktasını çoktan aştı. Türkiye Ankara’dan yönetilmeye başladığı için, yani kendi kendini yönetmeye başladığı için, dışarıdaki tüm kuruluşları bundan sonra istihbarat birimi muamelesi görecektir. Buna uygun yeni çerçeveler oluşturmalıyız. Almanya veya başka herhangi bir Avrupa ülkesi ile stratejik dost olma ihtimalimiz yok, meselenin tabiatı itibariyle yok. Türkiye güçlendikçe Avrupa zayıflar, bunu Avrupa bilir. Buna göre strateji belirler” ifadelerini kullandı.

BU BASKILAR DİTİB’İ SİNDİRMEK İÇİN YAPILDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya’ya çok sert tepki gösterdi. Yeneroğlu, “DİTİB üzerine yürütülen baskıların DİTİB’i sindirmek amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Gerçekten buradaki Türk toplumunun geleceği adına da kaygılanıyorum” ifadesini kullandı.

HARUN SEKMEN / İSTANBUL

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 17 Şubat 2017 Cuma 08:12

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü