THY- Euroleague

Evler artık daha güvenli olacak

Yeni kapı kilitleri sayesinde evler artık daha güvenli.

08 Kasım 2017 Çarşamba 15:57
Evler artık daha güvenli olacak

Yeni kapı kilitleri sayesinde evler artık daha güvenli. Akıllı telefonla kullanılan yeni sistemde, evden çıkıldığında kapı otomatik olarak kilitleniyor. Yeni sistemde cep telefonu anahtar gibi kullanılırken, internet bağlantısı sayesinde uzaktan da kumanda edilebiliyor.

2013’de, iPhone uygulaması yardımıyla çalışan, kullanıcının kapıya yaklaşması ile otomatik açılan kilitleri üreterek ismini duyuran firma August, yine otomatik kilitler üretti. Ancak bunlar ​oldukça gelişmiş özelliklere sahip ve Siri​, Alexa gibi yardımcılarla kumanda edilebiliyor. Birden fazla kilidin bir arada kullanıldığı bu ş​aşırtıcı sistemde ayrıca açık unutulan kapılar için uyarı da var.

‘CEP’ ANAHTAR GİBİ

August’un ürettiği bu kilitler, standart kapı kilitleri ile uyumlu olduğundan kapıya aynı şekilde takılıyor. İsteyen yine anahtarı ile kapıyı açıyor. Kullanıcılar cep telefonlarını adeta bir anahtar gibi kullanıyor. Ceplerinde telefon varken evden çıktıklarında kapı otomatik olarak kitleniyor.

İNTERNET İLE UYUMLU

Smart Lock ve Smart Lock Pro isimli serilerin her ikisi de DoorSense isimli bir teknolojiye sahip. Bu, kilidin içine yerleştirilen sensörün kapının tam kapanıp kapanmadığını algılamasını ve kullanıcıya haber verilmesini sağlayan bir sistem. Pro versiyonu kapı zilleri de barındırıyor. Ayrıca evin kablosuz interneti ile uyumlu.

HD KAMERAYA SAHİP

Amazon Alexa ve Google Assistant kullanılarak kumanda etmenin mümkün olduğu kilitler kablosuz internet bağlantısı sayesinde uzaktan da kumanda edilebiliyor.
HD kameraya sahip bir kapı zili olan DoorBell Cam Pro ile birlikte pazarlanan bu kilitler 149 dolar ile 279 dolara satılıyor.

KOL SAATİ İLE VÜCUT ISINIZI KORUYUN

Bileklik olarak tasarlanan Aircon Watch adlı saat, insanın birkaç derece daha sıcak veya soğuk hissetmesini sağlıyordu. Bilekliğin içindeki bakır levhaya termal etkiler ulaştırılarak vücudun tamamının hissiyatını değiştirecek şekilde bir etki oluşturuluyordu. Ancak Aircon Watch’un tasarımcıları asıl çıkış noktalarının Stanford Üniversitesi’nde 2012’de yapılmış bir çalışma olduğunu söylüyor. Eldiven isimli alet, kanın avucun yüzey kısımlarına doğru çekilmesini sağlayan bir vakumlama oluşturuyordu. Böylece yüzeye ulaşan kan, soğuk su ile soğutularak dolaşıma devam ediyordu.

Elbette bilimsel olarak mümkün olan bir şeyin ticari bir ürüne dönüşmesi ve insanların para ödemeyi kabul edeceği, satın almak isteyeceği kadar bir fark da oluşturması başka mesele. Neticede Aircon Watch teknolojisi seri üretime hazır hale gelmiş.

Üreticilerin beyanına göre, bileğe takılan cihaz, sinir sistemine vücut ısısını etkileyen sinyaller gönderiyor. Bu sinyallere göre beyin vücut ısısını ayarlıyor. 400mAh pil ile çalışan cihazın OLED ekranı mevcut. Seri üretime geçmemiş olan ürün şu anda 80 dolara sipariş edilebiliyor.

İstanbul Ticaret gazetesi

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 15:57

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    9 Aralık 2018