THY - Orta Avrupa Eylül

Ev tekstili ihracatı 4 milyar $’ı zorluyor

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, Avrupa’daki sorunların ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi.

20 Şubat 2015 Cuma 08:13
Ev tekstili ihracatı 4 milyar $’ı zorluyor

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD), TÜİK verileri ile birlikte derlediği raporda, 2014 yılı Türk ev tekstili ihracat rakamlarını açıkladı. TETSİAD’ın raporuna göre 2014’te de ev tekstili ihracatı, geçen yıla göre hız kesmeyerek 3 milyar 330 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. İhracat ürün grupları arasında havlu ve bornozlar başı çekerken, ülkelere göre dağılımda Almanya, Rusya Federasyonu ve ABD ilk üçü paylaştı.

YENİ PAZARLARA YÖNELDİLER

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, Avrupa’da yaşanan ekonomik sorunların onarılmasını sabırla beklediklerini, ancak yakın bir gelecekte pozitif yönde gelişme olabileceğini düşünmediklerini söyledi. Küçükçalık, ekonomik sorunlar yaşayan ülkelerin, Türk ev tekstili firmalarını olumsuz etkileme ihtimaline karşı sektörün Uzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika pazarlarına yönelmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Türk ev tekstili sektörü için dış pazarın genişlemesi amacıyla tespit edilen yeni hedef ülkeler arasında Japonya, Çin, Meksika, Şili, Brezilya, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Kenya, Tanzanya, Etiyopya, Nijerya, Gana,  Angola ve  Güney Afrika yer alıyor.

 

Haber Tarihi: 20 Şubat 2015 Cuma 08:13

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018