Esnemek neden bulaşıcıdır?

Nottingham Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, esneme gördüğümüzde beynimizde neyin bizi esneyerek tepki vermeye sevk ettiğini araştırdı.

04 Eylül 2017 Pazartesi 14:22
Esnemek neden bulaşıcıdır?

Uzmanlar, esnemeye esnemeyle karşılık vermemizden beynin motor fonksiyonlarıyla ilgili bölümünün sorumlu olduğunu söylüyor. Birincil motor korteksi (beyin zarı), Tourette sendromu gibi hastalıklarda da rol oynuyor.

Dolayısıyla uzmanlar, bulaşıcı esnemeyi anlamanın, bu hastalıkların anlaşılmasına da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bulaşıcı esneme ekofenomeninin, bir başkasının sözlerini ve hareketlerini otomatik olarak taklit etmenin çok sık görülen bir türü.

Ekofenomoni, Tourette sendromu dışında epilepsi ve otizm gibi hastalıklarda da görülüyor. Uzmanlar, bu olay sırasında beyinde ne yaşandığını görmek için diğerlerini esnerken izlerikleri 
sırada 36 gönüllünün beyin faaliyetlerini takip etti.

'Uyarılabilirlik'

Güncel Biyoloji adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmada, bazı deneklere istedikleri zaman esnemeleri, bazılarına da bu isteğe karşı koymaları söylendi.

Esneme isteğinin, her insanın motor korteksinin nasıl çalıştığına ve ne kadar uyarılabilir olduğuna bağlı olduğu tespit edildi.

Transkraniyal manyetik uyarım (TMS) sistemiyle, deneklerin motor korteksindeki uyarılabilirlikleri ile bulaşıcı esnemeye eğilim artırılabildi. 

BBC

Haber Tarihi: 04 Eylül 2017 Pazartesi 14:22
  • ademadem4 ay önce
    iyi ama benim bildiğim görmeye gerek yok. esneyen kişi ile aynı mekanda olduğunuzda da peş peşe gelişebiliyor bu durum.dimi ??

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 23.01.2018