Erdoğan'dan Kılıçdaroğluna: Milletin iradesine saygısızlık hakkın yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin referandum sonucuna itirazıyla ilgili, “AYM ve AİHM’in yetki alanında değil. YSK’nın kararı kesin, bu iş bitti” dedi. Avrupa’nın“evet” oylarına müdahalesinin ters teptiğini ifade eden Erdoğan, “AGİT’in tarafsızlığına nasıl inanayım?” ifadesini de kullandı.

21 Nisan 2017 Cuma 07:35
Erdoğan'dan Kılıçdaroğluna: Milletin iradesine saygısızlık hakkın yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun referandum sonucuna ilişkin itirazları için, “Millet iradesine saygısızlık hakkın yok” diye konuştu. YSK tarafından referandum itirazlarının iptal edilmesi üzerine CHP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gideceklerini açıklamıştı.

“YSK’NIN KARARI KESİN BU İŞ BİTTİ”

A News’a konuşan Erdoğan, CHP’nin itirazıyla ilgili, “AYM ve AİHM’in yetki alanında değil. YSK’nın kararı kesin, bu iş bitti” dedi. Avrupa’daki ‘Evet’ oranlarını da değerlendiren Erdoğan, “Avrupa’nın müdahalesi ters tepti” dedi. Cumhurbaşkanı AGİT’in raporuna ilişkin ise, “Tarafsız ve bağımsız olmaları gerekir. AGİT’in tarafsızlığına nasıl inanayım?” ifadesini kullandı. Erdoğan, seçimlerin 2019’dan önce yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

PUTİN’LE 3 MAYIS’TA TRUMP’LA         16 MAYIS’TA GÖRÜŞECEK

ABD Başkanı Trump ile ne zaman görüşeceğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarih şu anda belirlendi. Zannediyorum 15-16 Mayıs’ta Çin’e gideceğim. Çin’den oraya geçeceğim. Herhalde 16-17 Mayıs olacak (Trump’la) görüşme tarihimiz. Yani Çin’den 15’inde ayrılıp, direkt Amerika” dedi. Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Mayıs’ta ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

BAŞBAKAN YILDIRIM’I KABUL ETTİ

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Başbakan Binali Yıldırım’ı, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca’yı ve  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ayrı ayrı kabul etti. 

‘Hedefimiz daha güzel bir dünya’

YENİ AKİT / ANKARA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılan çocukları kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında dünya çocuklarına, “Lütfen sorumluluk sahibi olduğunuzda bugün sizin yaşınızda olan çocukların dünyanın diğer bölgelerinde hangi şartlarda yaşadığını unutmayın. Biz çocuklar yaşasın istiyoruz ki büyüdüklerinde daha güzel bir dünyaya katkı sağlasınlar. Bunun için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Emin olun siz isterseniz olur” diye seslendi.

HAKSIZLIĞA İSYAN

Cumurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Suriye ve Irak’ta savaşın, Afrika’nın çeşitli yerlerinde açlığın pençesinde kıvranan tüm çocuklara buradan selamlarımızı gönderiyorum. Kalplerimiz ve dualarımız onlarla. Kısa bir süre önce Suriye’de ikiz çocuklarını kaybeden Suriyeli bir baba ile görüştüm. O iki yavru; yüzlerce çocuk Suriye’de kimyasal silahlarla öldürülmüştü. Artık bu tür ölümler olmasın diyoruz. Biz Türkiye olarak bu haksızlığa isyan ediyor ve ciddi çalışmalar yürütüyoruz. 3 milyon sığınmacıya kucak açtık. Çoğu çocuk. Bütün sıkıntılarını gideriyoruz. 6 yıl içinde 25 milyar dolar yatırım yaptık. Peki dünyadan bir şey geldi mi? AB’den 725 milyon dolar. BM’den 550 milyon dolar geldi. Ciddi bir yardım almıyor olmamıza rağmen 6 yıldır bu insanlarla ekmeğimizi bölüştük, bölüşmeye de devam edeceğiz. Türkiye bu konuda ABD’den sonra ikinci sırada. Biz mazlum ve mağdurların yanında yer almaya devam edeceğiz”

KAPIMIZ DAİMA AÇIK

Çocuk masumiyeti karşısında yumuşamayacak hiçbir insan ve kalp olmadığını söyleyen Erdoğan, “El ele verdiğimizde dünyayı değişitirebiliriz. Sizlere güveniyorum. Ülkelerinize döndüğünüzde tüm büyüklerinize bizden selamlar götürmenizi istiyorum. Hangi amaçla gelirseniz gelin Türkiye’nin kapısının sizlere daima açık olduğunu unutmayın” şeklinde konuştu.

 

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 07:35

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü