Erdoğan’dan Abdullah Gül’e tepki… ‘O açıklama aldığı retweet’lerle…’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gül’ün itirazı için “Muğlaklıktan bahsetmesi üzücü, neye dayanarak böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz” tepkisini gösterdi.

28 Aralık 2017 Perşembe 06:34
Erdoğan’dan Abdullah Gül’e tepki… ‘O açıklama aldığı retweet’lerle…’

Erdoğan, özetle şunları söyledi:

GÜL’ÜN KHK ELEŞTİRİSİNE TEPKİ

“(KHK tartışması) Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı. Şimdi bu son KHK’yı birileri köpürtmeye başladı. Oysa dediğim gibi bu sadece 15 Temmuz’u kapsayan bir olaydır. Bunun dışında hiçbir şey söz konusu değil. Geçmiş Cumhurbaşkanımızın da, burada kalkıp maalesef bir muğlaklıktan bahsetmiş olması üzücüdür. Neye dayanarak siz böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz? Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet’lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir. Ama şunu söyleyeyim: Gerek Adalet Bakanımız gerek Hükümet Sözcümüz bu konuyla ilgili gerekli cevapları vermiş durumdadırlar.

DEVAMINDAN YANAYIZ

Çıkarılmış olan yasal düzenleme son derece açıktır; biz bu düzenlemenin kararlılıkla ve aynen devamından yanayız. İddia edildiği türden, ilerde yanlış yorumlamalar gündeme gelecek olursa, o vakit gereken müdahale zaten yapılır. Öyle bir durumda ya yargı ya da Parlamento, gereği neyse yapar elbet. Bu KHK’lar zaten Parlamento’ya da gidecek. Biz KHK’lar ile sadece süreci hızlandırıyoruz. Yaptığımız iş budur. Mesela, taşeronu da KHK’ya koymamış olsak, konu önümüzdeki yıla kalacaktı.

(‘Taşeron düzenlemesini geri planda tutmak için bu tartışmanın kasten mi çıkarıldığı’ sorusuna karşılık) Yok canım alakası yok. Biz doğru bildiğimizi yapacağız ve yolumuza devam edeceğiz.”

AVRUPA MESAJI: DÜŞMAN AZALTIP DOST ÇOĞALTMAYA MECBURUZ

“(Almanya ve Hollanda’ya ziyaretler olabilir mi, AB sürecinde canlanma yaşanır mı?) Bu seyahatlerin olmaması için hiçbir sebep yok. Her zaman söylediğim bir laf var. Biz düşmanı azaltmaya, dostu çoğaltmaya mecburuz. Ne Almanya’yla problemimiz var ne Hollanda’yla ne de Belçika’yla. Tam tersine oralarda iş başında olanlar benim eski arkadaşlarım. Bana karşı yanlış da yaptılar, o ayrı. Yoksa ben mesela Hollanda Başbakanı Rutte ile çok iyi görüşürdüm. Belçika hakeza öyle. Almanya’yı belirtmeme bile gerek yok. Steinmeier olsun, Merkel olsun, münasebetlerimiz çok çok farklı olmuştur hep. Sorunlar oldu ama son görüşmelerimiz gayet iyi. Kudüs meselesinde görüştüğümde destek istedim, onlar da bizimle aynı çizgideydiler. Birkaç gün önce Steinmeier’i teşekkür için aradım. Rutte ilişkileri geliştirmek için bazı sinyaller veriyor. Tüm bunlar memnuniyet verici. Biz AB’yle, AB ülkeleriyle elbette ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ederiz.”

28 ŞUBAT YORUMU: BENİ YARGI MAKAMINA OTURTMAYIN

 

“28 Şubat’ın yanında olan bir kesim var. Bir de karşısında olan bir kesim var. Cumhurbaşkanı olarak bana düşen nedir? Sadece izlemektir, meselenin takibidir ve ‘Gereği neyse bunu yargı yapar’ demektir. Ama FETÖ’cü savcı demeyelim o sürece, bir veya daha fazla. Olayın sadece savcı boyutu da yok. Şu anda bu sürecin içinde olup beraat edenler var. Beraat etmeyip şu anda yargı süreci devam edecek olan isimler var. İşlerine geleni kabul ediyorlar, işlerine gelmeyeni reddediyorlar. Böyle bir anlayış olmaz. Onların o kararı veren savcıları Türkiye’de değil, yurtdışında kaçak. Bunları niye dile getirmiyorlar? Bunları da dile getirsinler. Ortada öyle ciddi bir kombinasyon vardı ki bu kombinasyonla birlikte o zaman bu adımlar atıldı. 28 Şubat bu şekilde yapıldı. Şu anda da yargı, buradaki bu sıkıntıyı, yanlışı gördü, bu suretle tekrar bu işi masaya yatırdı. Yargılama süreci tekrar başlamış oldu. Biz diyoruz ki, ‘Yargı burada adil bir şekilde kararını versin işi sonuçlandırsın’. Onların hışmına uğrayıp ölenler var, isimleri olup da öldüğü için şu anda yargı sürecinin içine girmeyenler var. Tarih en büyük şahittir.

 

(Mütalaada medyaya da atıf olduğu belirtilerek sivil ayak sorusu üzerine) Beni yargı makamına oturtmayın. Şair diyor ya: ‘Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem; / Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım.’ Elbette mazlumların, mağdurların yanında oluruz.”

EL BEŞİR'İ TUTUKLAYIN DEDİLER'

“ULUSLARARASI Ceza Mahkemesi, İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı’nın olağanüstü zirvesini yaptığımız sırada bize bir mektup gönderdi. Mahkeme bu mektubunda ‘Aldığımız bilgilere göre Ömer el Beşir Türkiye’de. Beşir’in tutuklanarak tarafımıza verilmesi’ diye bizden talepte bulundu. Biz bir defa oraya zaten üye değiliz. İki, adamlar kim nerededir, kim kimdir hâlâ bunun farkında değiller. Böyle bir şeye ancak gülünür. Bizimle İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir üyesi olarak böyle bir zirveye katılmış bir insani biz kalkacağız sana teslim edeceğiz... Bu nasıl anlayıştır? Bunu anlamak mümkün değil. Sadece güldük geçtik.”

SAVUNMA SANAYİSİNDE ÇOK BAŞLILIĞA SON

“(Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması) Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ilgili Başbakan olarak 11 yıllık tecrübem var. Sistemin birlikte çalışması lazım. Yani birbirinden ayrıldığı zaman netice almak zorlaşıyor. Şu anda Havelsan, Aselsan, TAI vs. hepsi kendi başına bir hegemonya oluşturdukları zaman netice almak mümkün olmuyor. Buraları da FETÖ istila etmişti. Ne kadar temizlik yaparsanız yapın, hâlâ oraların hücrelerine kadar sinmişler, girmişler. Bahsettiğim kurumlar, bu ülkenin en güçlü üniteleri, kuruluşları. Bu işi şöyle bir merkeze bağlayalım, bağlarken de Başbakan da savunma sanayisinde icra komitesinde olacak. Konsey içinde İçişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı ve Savunma Sanayii Müsteşarı var. Yedi kişilik bir ekiple bunu böyle yöneteceğiz.”

SEVAKİN'DEN YENİ UMRE ROTASI

“SEVAKİN Adası’nı kendilerinden (Sudan) istedik, bunu kabul etti. Bu gerçekleşirse TİKA ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile devreye girmek suretiyle hazırlanan projeye göre ve aslına uygun olarak orayı yaparız. Bir de oranın adeta planda mütemmim cüzü olarak 300 odalı kervansaraydan bahsettiler. Bunu biz göremedik. Bunlar gerçeğe dönüşürse paket turizmde çok ciddi bir adım atılabilir. Türkiye’den umre ziyaretlerine Sevakin Adası üzerinden gitmek mümkün olur. (Sevakin Adası’ndaki projede aynı zamanda askeri liman olacağı doğru mu) Askeri liman diye bir şey söz konusu değil.”

VATİKAN ZİYARETİMİZ OLABİLİR

“(BM kararı) Oylama sonucunun ABD’yi tutumunu yeniden gözden geçirmeye sevk etmesini diliyoruz. Şimdi gerekli diğer adımları da atmak lazım. Bu çerçevede Filistin devletinin tanınması önemli. Bazı ülkeler var ki onlar Filistin’i tanırsa, AB üyelerinin ciddi bir kısmı da Filistin’i hemen tanıyabilir. (Hangi ülkeleri kastediyorsunuz?) İsim vermek doğru olmaz. Ama bizim bu konuyla ilgili ikili görüşmeler yapmamız lazım. Sudan’da bulunduğum esnada Kral Abdullah ile de telefonda görüştüm. Ne gibi adımlar atılabileceğini konuştuk. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da benimle bir görüşme talebi oldu. Onunla da telefonda görüşeceğiz. Ayrıca Fransa ziyaretim olabilir. Onlar da bizi bu konuda yalnız bırakmadılar. Belki bir Vatikan ziyaretimiz olabilir. Papa biliyorsunuz beni ziyaret etmişti. Şimdi iade-i ziyaret yapabilirsek, bu konuları Papa’yla yüz yüze de görüşme imkânımız olabilir.”

Haber Tarihi: 28 Aralık 2017 Perşembe 06:34

YORUM YAZ

 • eseslıeseslı11 ay önce
  Bu gül denen adamdan bıktım artık rte olmasaydı değil CB bir köye muhtar bile olamaz di.
 • OsmanOsman11 ay önce
  Gidip vatikana ne yapacak ? Ne talimatlar alacak yine ? Ilk defa değil , Suriyeyi karistirmadan oncede Vatikana gitmişti ...
 • cezmicezmi11 ay önce
  Hz resulullah mealen buyurmuş birisi birisine aşırı severse körve sağır olur. Yanı kör olur o adamın yanlışını görmez olur sağır olur o adamın yanlışını işitmez olur. Bir çok yorumcular sankı erdoğan bir peygamberdır yanliş yapmaz. Bazıları kuranda allah peygambere hitap etiği ayetleri sanki allah erdoğana hitap etiği gibi yazarlar. Örneği alpaslan 1071 gibi. Arkataşlar erdopan bir insandır doğruları olduğu gibi yanlışlarıda olabilir. Erdoğanın on sene önceki konuşmaları ayrıdır bu günkü ayrıdır. Erdoğan türkiyede zinayi meyhaneleri pavyonları kumarı şarabi ribayı oyun kumarları kadın pantolunları yasakmı etmiş hayır dahada bunlar artmiş. Erfoğan kendisi türkiye laik bir devlettir bende cumhurbaşkanıyım laiklik demek müsülmanlar yahudiler hiristiyanlar ateistler hep eşttir diyor. Sizler bunları görmiyorsunuz. Ne zaman erdoğan kuranı kerim anayasamızdır drse ohal kanunları terk ederse o zaman tamam. Selamlar.
 • GayseriliGayserili11 ay önce
  Mr rose mesut yilmazdan ibret al sokaga ciksa bi cay soyleyen olmaz halkin bedduasini aldi evlat acisida cabasi
 • KaraKara11 ay önce
  Reis sayesinde başbakan cumhurbaşkanı oldun saygı gördün reis olmasa kim oy verirdi reis dava adamı yazık sizlereki onu anlamamissiniz yazık
 • 1453145311 ay önce
  Gūl cesaratin varsa parti kur cik reis in karsisinaMeral kadar yuregin varsaIllede reis .inadina reis
 • Yeni osmanliYeni osmanli11 ay önce
  ABD gibi dusmanin yaninda avrupa ile iyi gecinmek siyasi bi manevradir.sıkinti yasayacagiz ama uzun vadede hersey guxel olacak
 • drsdrs11 ay önce
  gül cumhurbaşkanı adayı ilan edilirken erdoğanın koltuğunun altındaki kefeni görmemiş belli vefasız satılık biri git meralin yanına yaman yeni bir çatı adayı sen ol
 • OkanOkan11 ay önce
  Devlet yönetiminde görev almış kişilerin görevde kaldığı süre boyunca ve sonrasında osmanlı imparatorluğunda mahpeyker kösem sultanı hatırlatır şekilde etkilenme altına girerek çıkışlar yapması onun halk nezdindeki itibarını yükseltmez.Devlet adamları söylemlerini ve eylemlerini hür iradesiyle tesir altında kalmadan yerine getirmelidir.
 • Halit ülkerHalit ülker11 ay önce
  İsmin osmansa korkma giden kişilik çoook önemli kardeşim
 • OktayOktay11 ay önce
  Gül , KHK 'da muğlaklık arayacağınaotursun kendi anlaşılması zor tavır ve davranışlarıyla ilgiliyorumları cevaplasın!
 • MehmetMehmet11 ay önce
  Adam bir eleştiri getirdi diye adamı vatan haini ilan ettiniz ...bu insanlarda fani yani hata yapabilirler sonuçta bunlar ayet değil eleştirilebilir bütün herkes madem kardesim 15 16 temmuz kahramanları ifade ediliyor bunu belirtin diyor ne var bunda bu kadar da olmaz
 • AhmedAhmed11 ay önce
  Sayın Gül , sana Reisin yanında durmak yakışır , karşı cenahta durmak değil .
 • sevil dogansevil dogan11 ay önce
  siz kusursuz değilsiniz,herkes eleştiri yada görüş bildirebilir ne varki bunda.O yanlış yapar siz düzeltirsiniz....
 • Sahin MustafaSahin Mustafa11 ay önce
  Abdullah gül.sinsilikte a.n.sezeri gectin.terörist affindada onu gectin.sen kriptomusunki son zamanlarda sagin solun oynamaya basladi.bu millet senin bu yaptigin hainligi unutmayacak.kimlere calistigini cok iyi biliyoruz
 • OsmanOsman11 ay önce
  Ne işi var Vatikanda ? Başkasi gitse hemen vatan haini derdininiz ...
 • Tek devlet tek bayrak tek milletTek devlet tek bayrak tek millet11 ay önce
  Gul hep arkadan vurdu reisi arkasinda hic durmadi tarih bunu yazicaktir.insallah reisin koltugunda gozu yoktur toksa o gozleri oyariz....
 • Alparslan1071Alparslan107111 ay önce
  Cibiliyetsizlere inat Kervan tüm kararlılığıyla yürüyor....Yürüten Rabbimize hamdüsenalar olsun....Dua eden müminlere,omuz veren mazlum ve mağrur ümmete selam olsun.....Nerelerini yırtarlarsa yırtsınlar Allah cc nurunu tamamlayacaktır biiznillah....

Günün Karikatürü

10 Aralık 2018