Erdoğan - Trump görüşmesi sonrası ABD'den YPG açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan R. Cohen, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG’yle ilişkisinin “geçici ve taktiksel” olduğunu açıkladı.

18 Mayıs 2017 Perşembe 18:09
Erdoğan - Trump görüşmesi sonrası ABD'den YPG açıklaması

Middle East Institute’de konuşan Cohen, "Savaş ortamının getirdiği şartlardan dolayı YPG ile bir ilişkimiz söz konusudur. Çünkü Suriye’deki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka’nın kurtarılmasında önemli bir role sahip. YPG’yle ilişkimiz geçici ve taktikseldir" ifadelerini kullandı.

"PKK'YI ŞENGAL'DEN ÇIKARMA ÇABALARI ARTACAK"

PKK'nın Şengal'den çıkarılması için DEAŞ'ın Musul'da yenilmesinin şart olduğunu ifade eden Cohen, Washington'da düşünce kuruluşu olan Ortadoğu Enstitüsü'nün "ABD-Türkiye İlişkilerindeki Gerilimler" başlıklı panelinde konuştu. Cohen "Musul (operasyonu) bittiğinde bizimle birlikte hem Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) hem de Bağdat yönetiminin, PKK'yı Şengal'den çıkarma çabaları konusundaki özeninin arttığına şahit olacaksınız. Bu ister gönüllü şekilde, ister başka türlü olsun" dedi.

TÜRKİYE, RAKKA OPERASYONUNA YPG'NİN KATILMASINA KARŞI ÇIKIYOR

ABD'nin kılıf uydurmak için kurduğu SDG'nin büyük kısmının terör örgütü YPG'li teröristler oluşturuyor. Türkiye, ABD'nin DEAŞ'ın sözde başkenti Rakka'yı YPG'nin de katılacağı bir harekâtla almasına yönelik planlarına şiddetle karşı çıkıyor. 

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe 18:09

YORUM YAZ

  • tomtomtummytomtomtummy10 ay önce
    2) YPG'yi vurdugumuzda ABD'nin tek yapacagi sey yuk sesle kizginligini sozle vurgulamak olacaktir. Atilacak fazla bir adim, Turkiye'nin Rusya'nin kucagina oturacagi korkusu adamlari kalpten goturur. Ellerinde koz yok. Kalkip da Turkiye'yi vuracak degil. Ambargo da uygulamaya kalkarsa zaten ABD ile tum ipler kopar. ABD buna izin vermez. Aralarinda akilli adamlar var. Turkiye'nin ABD'nin yaninda degil de karsisinda durmasi ABD icin bolgedeki riskleri maksimum seviyeye cikarir. Iran, Turkiye, Rusya, Suriye'li mualifler, Filistin hepsi ABD'nin karsisinda, yaninda kim oilacak? Teror orgurtu YPG mi?

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018