THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Erdoğan: İşi bitmiş futbolcuları almak doğru değil

Süper Lig’de yabancı futbolcu kuralıyla ilgili tartışmaya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katıldı.

16 Eylül 2017 Cumartesi 07:30
Erdoğan: İşi bitmiş futbolcuları almak doğru değil

Yabancı oyuncu sayısının fazlalılığının milli takımı etkilediğini savunan Erdoğan “Kulüplerimiz yabancı oynatsın ama bu kadar değil” dedi.

‘İşi bitmiş futbolcuları almak doğru değil’

Özel bir televizyonun ortak yayınına katılan cumhurbaşkanı, mevcut yabancı kuralı hakkında bir soru üzerine şunları söyledi: “Yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı, bir defa milli takıma yansıması. Oyun noktasındaki performansı az olduğu için yerli futbolcularımızın milli takıma gidişte o sayıyı, o gücü yakalayamıyoruz. Kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Hayır oynatsın ama bu kadar fazla değil. Sayı böyle altıya yediye filan çıktığı zaman bu tabii hakikaten… Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli oyuncu yok. Bunu ben doğru bulmuyorum. Fakat belli bir sayıda tutulabilir. O da hem tribünlere farklı bir heyecan getirir. Bir de bizim yerli futbolcularımız arasında rekabete vesile olabilir. Ama işi bitmiş futbolcuları almanın da doğru olduğuna inanmıyorum.”

Perdeyi Dilmen açmıştı

TFF, 2015 yılında hayata geçirdiği düzenlemeyle Süper Lig kulüplerinin kadrolarında 14 yabancı futbolcu bulundurmalarına olanak tanımıştı.

Yabancı kuralına yüksek sesle ilk itiraz NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen’den gelmişti.

Dilmen, 19 Ağustos’ta oynanan Kasımpaşa-Beşiktaş maçını yorumlarken “Bugün sahada İstiklal Marşı’nı bilen kaç kişi vardı? Lig zıvanadan çıktı. Türkiye’den ebenin doğurduğu dört kişi sahada yok” demişti.

‘Dünya kadar para veriyoruz bunlara’

Başbakan Binali Yıldırım ise “Dünya kadar para veriyoruz bunlara… Bunun adı ‘Desinler ki ağanın fesi var!’” diyerek yabancı kuralını eleştirmişti.

Fatih Terim’in Türkiye futbol direktörlüğü görevinin son bulmasının ardından milli takımın başına geçen Rumen teknik direktör Mircea Lucescu da ‘yabancı serbestisi’nin A Milli Takım’ı olumsuz etkilediğini savunmuştu.

Haber Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 07:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü