Erdoğan: İnternet bilgileriyle yarım porsiyon aydın olunur

Türkiye’de kitap okuma oranının azlığından yakınan Cumhurbaşkanı, “İnternetteki bilgi kırıntılarıyla, alim hiç olunamaz. Bu şekilde sadece yarım porsiyon aydın olunabilir” dedi.

26 Şubat 2017 Pazar 05:39
Erdoğan: İnternet bilgileriyle yarım porsiyon aydın olunur

HABER MERKEZİCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleşen 4. CNR Uluslararası Kitap Fuarının açılış töreninde konuştu. Fuarın temasının ‘15 Temmuz’ olarak belirlenmesini son derece anlamlı bulduğunu belirten Erdoğan, “Teröristleri masumlaştıran yayınların gerisinde art niyetli bir kurgu var. En çarpıcı örneklerden birisi de 15 Temmuz darbe girişimidir. Milletimizin ortaya koyduğu şanlı direniş görmezden gelinmiştir. Bu konularda başkalarının çalışmalarına bel bağlayamayız. Kendi hikayemizi ama nitelikli eserlerimizi önce kendimiz anlatmalıyız” dedi. 

Konuşmasında internet kullanımına da dikkat çeken Erdoğan, internetteki bilgi kırıntılarıyla, 140 karaktere sığdırılmış aforizmalarla gerçek bilgiye vakıf olunamayacağını söyledi.

İLK 10’A GİRMEMİZ ŞART

Gösterilen onca çabaya rağmen Türkiye’deki kitap okuma oranlarının arzu edilen seviyelere çıkarılamadığını belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Günde 3-5 saatini televizyona, çok daha fazlasını internete ayıran insanımızın kitap okumaya hasrettiği sürenin yılda 10 saati bulmaması bize asla yakışmayan bir tablodur. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen bir ülkenin okuma oranının da buna uygun olması gerekir. Türkiye’nin, ekonomiyle birlikte kültür, sanat, kitap konusunda da dünyada ilk 10’a girmesi şart.”


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 26 Şubat 2017 Pazar 05:39

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Kasım 2018