Erdoğan: İdlib çatışmasızlık bölgesi olacak

Soçi'deki basın toplantısında söz alan Cumhurbaşkanı, "Kimin neresi ağrıyorsa, onunla ilgili konuşur" Rus atasözünü hatırlatarak "Suriye'deki çatışmasızlık anlaşması önemli bir fırsat, bu fırsatın heba edilmemesi gerekir. İdlib'deki kimyasal saldırı kimsenin yanına kalmamalıdır. Sorumluların cezalandırılması için mutabık kaldık" dedi.Putin ise, "Sayın Erdoğan'la hem fikiriz, Suriye sorunu ancak diyalogla çözülecektir" ifadesini kullandı.

03 Mayıs 2017 Çarşamba 17:46
Erdoğan: İdlib çatışmasızlık bölgesi olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin, Karadeniz kıyısında yer alan Soçi'deki zirveden sonra gazetecilerin karşısına çıktı.

Basın toplantısında ilk sözü alan Putin, "İlişkilerimizin normalleşme süreci tamamlanmıştır. Ticaretimizdeki düşüşü durdurduk" dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali için 22 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağı bilgisini veren Putin, Türk Akımı projesinin de masaya yatırıldığını söyledi.

Son bir ayda Rusya dışına çıkan turistlerin üçte birinin Türkiye'ye gittiğini aktaran Putin, turistlerin güvenliğinin sağlanmasına vurgu yaptı.

Putin, "Sayın Erdoğan'la hem fikiriz, Suriye sorunu ancak diyalogla çözülecektir. İlan edilecek çatışmasızlık bölgeleriyle Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacaktır. Bu bölgeler uçuşa kapalı olacak" ifadesini kullandı. 

Erdoğan Rus atasözünü hatırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Putin'le Ağustos 2016'dan bu yana beşinci kez bir araya geldiklerini hatırlatarak "Her iki tarafta da ilişkilerin daha ileriye götürülmesi için güçlü bir irade bulunuyor. İlişkilerimizde arzu edilen ivmeyi yakalıyoruz" dedi.

Suriye krizininin iki ülke için de altı yıldır kanayan bir yara olduğunu belirten Erdoğan, çok sevdiği bir Rus atasözünü aktardı: "Kimin neresi ağrıyorsa, onunla ilgili konuşur."

Erdoğan, "Acılar sürdükçe Suriye hakkında konuşacağız. Suriye'deki çatışmasızlık anlaşması önemli bir fırsat, bu fırsatın heba edilmemesi gerekir. Sayın Başkan'la harita üzerinde görüştük, Astana'daki zirveden de olumlu kararlar çıkmasıyla çatışmasızlık önemli bir karara bağlanacak" ifadesini kullandı.

İdlib'deki kimyasal saldırının da masaya geldiğini aktaran Erdoğan, "Böyle bir saldırı kimsenin yanına kalmamalıdır. Sorumluların cezalandırılması için mutabık kaldık" dedi.

Haber Tarihi: 03 Mayıs 2017 Çarşamba 17:46

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü