Erdoğan: Alman imparatorunun Abdülhamit'e hediye ettiği kitaplar çöpe atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde İbn Haldun Üniversitesi Sempozyumu'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "28 Şubat sürecinde Alman imparatorunun Aldülhamit'e hediye ettiği kitaplar çöpe atıldı. Türkiye'nin son 14 yılı bu millet ve tarih düşmanlarıyla uğraşmakla geçti." dedi.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:01
Erdoğan: Alman imparatorunun Abdülhamit'e hediye ettiği kitaplar çöpe atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İbn Haldun Üniversitesi Sempozyumu'ndaki konuşmasından satır başları şöyle:

Üniversitemizin öğrenci kontenjanının önemli ölçüde yabancı öğrencilere tahsis edilmesi takdire şayandır ve ilktir.

Alt yapı ne kadara sağlam, pürüzsüz olursa, hedeflere o kadar sağlam varılır.

İki gün sürecek sempozyumda İbn Haldun'un ilmi ve fikri mirasının farklı yönleriyle tartışılacağına inanıyorum. Sempozyuma katılacaklara şahsım milletim adına teşekkür ediyorum.

İbn Haldun, İlm-i Umran'ı kurmayı başarmış, özgün ve dahiyane bir şahsiyettir.

İbn Haldun ve eserleri ikinci plana atılmış. İbn Haldun yok sayılmış, sosyal bilimlere katkısı gölgelenmiştir. İbn Haldun'un düşüncesinin çekirdeğini Kur'an-ı Kerim oluşturur.

"Geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez"

Nasıl kökleriyle bağı kopan bir çınar kurursa, medeniyet birikimiyle irtibatını koparan bir ülke de fikri kuraklığa maruz kalır. Yüzyıllara sarih ilim deryasından istifade etmeden özgün eserler verilemez. Geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez. Bu ülke ne çektiyse aşağılık kompleksinden çekmiştir. Bu millete en büyük zulmü, bağrından çıktığı toplumun değerlerine düşman, yasakçı, baskıcı jakobenler yapmıştır.

28 Şubat'ta binlerce eser çöpe atıldı

28 Şubat sürecinde Alman imparatorunun Aldülhamit'e hediye ettiği kitaplar çöpe atıldı. Türkiye'nin son 14 yılı bu millet ve tarih düşmanlarıyla uğraşmakla geçti.

İnsanımızı makarnacı, kömürcü diye aşağılan millet düşmanlarının devrine son verdik. Kültür sanat dünyamızı da bunların elinden kurtarmak için mücadele verdik.

Ben gelenekçi yenilikcilik fikrini çok önemli buluyorum. İbn Haldun, tarihin bir ilim olduğunu söylüyordu.

"Biz yolumuza devam ediyoruz"

Kat sayı zulmünün üniversiteleri kasıp kavurduğunda sesi çıkmayanlar şimdi bizi eleştiriyorlar. Varsın eleştirsinler, biz yolumuza devam ediyoruz. Bunlar kendi ideolojileri dışındakilere hayat hakkı tanımayanlar, bugün düşünce özgürlüğü üzerinden şahsımızı, hükümetimizi ve devletimizi hedef alıyorlar. Biz sizi biliyoruz. Sizler bu ülkede kendi düşünce dünyanızın ilim adamlarına bile üniversitelerde hayat hakkı tanımadınız, onları dahi sokağa attınız. Biz sizi iyi tanırız. Daha düne kadar yasakçı zihniyetin en ateşli savunucuları olanlar, bugün demokrasi fanatiği numarasıyla kendini paralıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Biz bunların cemaziyelevvelini gayet iyi biliriz. Sicili hak ve hürriyet katliamlarıyla dolu olanların bize ders vermeye kalkması komik kaçıyor, komik.

"Terör örgütlerine methiyeler düzmek, fikir hürriyetiyle alakası yoktur"

Bizim mücadelemiz sizinle değil, terörle, terör örgütleriyle. Bu cinayet şebekelerine mühimmat sağlayanlarladır. Terör örgütlerine methiyeler düzmek, fikir hürriyetiyle alakası yoktur. Dünyanın hiçbir ülkesinde terör örgütlerinin propagandasını yapmak düşünce özgürlüğü kapsamına girmez. Hiçbir medeni devlet terör şebekelerinin üniversitelerde yuvalanmasına, üniversiteleri eğitim kamplarına dönüştürmesine izin vermez. Silah, molotof ve şiddet asla hak aramanın aracı olamaz.

Teröre hizmet etmediği sürece her türlü fikrin serbestçe tartışılmasını temin ederken, terörle mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz.

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:01

YORUM YAZ

 • Cope atanlari sizdehapise atin
 • VatanseverVatansever11 ay önce
  Haklisin ama yetersiz..akitin verdigi habere bakarsak Odtu diclenin yavrusudur.
 • Osmanlı Tekrar 2099Osmanlı Tekrar 209911 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanım ODTÜ denen şer yuvasınada bir el atın artık orası tam bir terörist yatağı
 • OfliOfli11 ay önce
  Allah yar ve yardimcin olsun insallah.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 11 ay önce
  Kendi değerlerimizi ve kültürümüzü öğreten Milli EğitimŞart.
 • ZulfetZulfet11 ay önce
  Lütfen cumhurbaşkanımedebiyat öğretmenliği kontenjanını artırın , umudumuz zorunlu Osmanlıca dersi olmuştu ona tekrar bi el atsanız.
 • SacitSacit11 ay önce
  Bazıları işten atıldı diye açlık grevi yapıyor. BirbirleriniTV gazete çok iyi destekliyor, acındırıyorlar. İnancımızdan dolayı 2002 'de TAI'den atıldığımızda biz yaygara koparmadık. 2 sene de işsiz kaldım ve sonrasında yaş durumundan dolayı asgari ücretle ancak iş bulabildim. Bunlar karı koca bir elleri yağda bir elleri balda yaşamaya alışmışlar. İnançlı insanların hiç acımadan kıyım yapıp hayatlarını kararttılar. Biz derdimizi kime anlatalım.
 • vatansevervatansever11 ay önce
  Reis bunlar zaten kur'ana ve muslumanlarakarsi..oyunlarda bunun ustune kurulu.tum dava da bu. yuzyillardir atamadilar anadoludan.. atamayacaklar insaallah..tarih kitaplarini ve tarihicope attiklarini saniyotlar.onlar tarihin coplugune gomulecek ve isimleri dahi duyulmayacak insaallah..her oyunu bozduk,bunu da bozariz evvelallah..
 • Mustafa Eryılmaz Mustafa Eryılmaz 11 ay önce
  Ben şahsım adına makarnacı diye tabir edilenlerden daha aciz durumdayım cebimde ekmek almaya param bile yok babam olmasa sokakta kalacağım her hafta işçi bulma kurumundan birkaç iş randevusu alıyorum kendim uğramasam aramıyorlar dahi gittiğim randevularda görüşme yapacağın yetkili yok şu evrağı doldur biz arayacağız diyorlar bazı işlere parasızlıktan gidemiyorum 3 yıldır sigortasız 1gün çalış 3gün yat çalış 2 çocuk devlet ne için var. 3yıl önce devlete vergi ödüyordum halen ödüyorum borç harç çoğu zaman kendim aç kalkıyorum çocuklar yesin diye işçi arayan firma yalan sadece yedek arıyorlar.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü