Erciyes Üniversitesi'nde üretildi! 'Dava'

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrenciler ve Milli Talebe Birliği işbirliğinde yapaılan elektrikli otomobil 'Dava' görenlerin dikkatini çekti.

07 Şubat 2018 Çarşamba 11:25
Erciyes Üniversitesi'nde üretildi! 'Dava'

TÜBİTAK'tan 'Alternatif Enerjili Araçlar' kategorisinde birincilik ödülü alan ve bir otolde sergilenen araç, tasarımı ile görenlerin beğenisini kazandı. Elektrikli otomobille ilgili bilgi veren Milli Türk Talebe Birliği Kayseri Şube Başkanı Akın Kaya, "Şubemiz olarak TÜBİTAK tarafından düzenlenen (Alternatif Enerjili Araçlar) yarışması için Erciyes Üniversitesinde böyle bir araç ürettik. Aracımız tamamen elektrikli olup öğrenci arkadaşlarımız tarafından yapıldı. Aracımızla katıldığımız TÜBİTAK yarışmasında tasarım alanında birincilik ödülü kazandık. Tabi halen aracımızın geliştirilmesi gereken bir takım kısımları var. Geliştirilmesi gereken kısımlar üzerinde arkadaşlarımız gerekli çalışmalarını yapıyor" dedi.

Elektrikli otomobilin proje yöneticisi Gürkan Emrecan ise "Dava isimli aracımızı TÜBİTAK (Alternatif Enerjili Araçlar) yarışları için yaptık. 2 aylık bir sürede 4 kişilik mühendis ekip tarafından bu hale getirildi. Otomobilin kaportasını el işçiliği ile yaptık. Araç yüzde 100 elektrikli olup, 4,8 KW elektrik motoruna sahip. Aracımız prototip olduğu için yine üzerinde yapılması gereken işlemler var. Aracımız 90 bin liraya mal oldu. Bundan sonraki hedefimiz aracın menzili artırmak olacak. Bu arabayla biz aralıksız 100 kilometre yol yapabiliyoruz. Pil hücre sayısını arttırarak bunu 300 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Haber Tarihi: 07 Şubat 2018 Çarşamba 11:25

YORUM YAZ

  • hocahoca12 gün önce
    Erciyes Üniversitesi bir de ziyaretçi asansörlerine el atsa!.. yaşlı başlı, bastonlu ziyaretçiler asansör beklerken ziyaret saati doluyor. yaşlı olmasanız bile 9. kata nasıl çıkarsınız? çok sayın yetkililer belki görürler. lütfen bunu okuyan bir onlara iletsin.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 18.02.2018