THY- Noukşot

Erciyes Üniversitesi'nde üretildi! 'Dava'

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrenciler ve Milli Talebe Birliği işbirliğinde yapaılan elektrikli otomobil 'Dava' görenlerin dikkatini çekti.

07 Şubat 2018 Çarşamba 11:25
Erciyes Üniversitesi'nde üretildi! 'Dava'

TÜBİTAK'tan 'Alternatif Enerjili Araçlar' kategorisinde birincilik ödülü alan ve bir otolde sergilenen araç, tasarımı ile görenlerin beğenisini kazandı. Elektrikli otomobille ilgili bilgi veren Milli Türk Talebe Birliği Kayseri Şube Başkanı Akın Kaya, "Şubemiz olarak TÜBİTAK tarafından düzenlenen (Alternatif Enerjili Araçlar) yarışması için Erciyes Üniversitesinde böyle bir araç ürettik. Aracımız tamamen elektrikli olup öğrenci arkadaşlarımız tarafından yapıldı. Aracımızla katıldığımız TÜBİTAK yarışmasında tasarım alanında birincilik ödülü kazandık. Tabi halen aracımızın geliştirilmesi gereken bir takım kısımları var. Geliştirilmesi gereken kısımlar üzerinde arkadaşlarımız gerekli çalışmalarını yapıyor" dedi.

Elektrikli otomobilin proje yöneticisi Gürkan Emrecan ise "Dava isimli aracımızı TÜBİTAK (Alternatif Enerjili Araçlar) yarışları için yaptık. 2 aylık bir sürede 4 kişilik mühendis ekip tarafından bu hale getirildi. Otomobilin kaportasını el işçiliği ile yaptık. Araç yüzde 100 elektrikli olup, 4,8 KW elektrik motoruna sahip. Aracımız prototip olduğu için yine üzerinde yapılması gereken işlemler var. Aracımız 90 bin liraya mal oldu. Bundan sonraki hedefimiz aracın menzili artırmak olacak. Bu arabayla biz aralıksız 100 kilometre yol yapabiliyoruz. Pil hücre sayısını arttırarak bunu 300 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Haber Tarihi: 07 Şubat 2018 Çarşamba 11:25

YORUM YAZ

 • hocahoca9 ay önce
  Erciyes Üniversitesi bir de ziyaretçi asansörlerine el atsa!.. yaşlı başlı, bastonlu ziyaretçiler asansör beklerken ziyaret saati doluyor. yaşlı olmasanız bile 9. kata nasıl çıkarsınız? çok sayın yetkililer belki görürler. lütfen bunu okuyan bir onlara iletsin.
 • ENGİN CANENGİN CAN9 ay önce
  ŞAKA GİBİ YA. ADAMLAR BUNUN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLADI SATIYOR.HEMDE 2 BİN KM KADAR. BİZİMKİLERDE ANCCA BÖYLE TEK TEK BİRŞEYLER YAPMAYA CALIŞSIN.SANIRSINKİ DUNYADA İLK BİZİMKİLER YAPTI:)RAKİPLERİNİN COK GERİSİNDE. O YUZDEN BİRLEŞİP KOCAMANNN Bİ FABRİKA KURUP TEK YERDE URETİN ARTIK.
 • MahmutMahmut9 ay önce
  Milli tank motorsuz olarak çürürken spor arabalardan arak tasarım yapıp ortaya çıkmak kadar büyük bir cahillik olamaz. Buna göz yuman herkesin devletin parasını çarçur etmekten dolayı memurluktan uzaklaştırılması gerekir.
 • kayserilikayserili9 ay önce
  Masallah
 • Bedri polatBedri polat9 ay önce
  Kıymetli kardeşlerim cok güzel çok başarılı fakat ne olur artık üreten kafalar bir yere gelsin birkaç adım ötesini görelim bu millet buna muhtaç inanin cephede savaşan kardeşlerimizden az iş yapmış olmazsınız bu milli davada milletimizin ümidini boşa çikartmayın.
 • adnanadnan9 ay önce
  helal olsun aferin araç özellikleri ile ilgili detaylı bilgide isteriz.
 • kayakaya9 ay önce
  Helal olsun ama maliyeti neden bu kadar yüksek oluyor o ilginç.
 • AbdoAbdo9 ay önce
  Hayırlı olsun
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz9 ay önce
  Masallah devamini bekleriz cunku turkiye en iyilerine layik super zeka insanlariyla tarihe birdaha adini yazdir turkun mucit insanlari
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 ay önce
  Türkiye, Otomobil, Yapamaz Diyenler, Görsün. Çok Güzel Olmuş.
 • VATANIM VATANIM 9 ay önce
  NEREDE LAİK AYDIN ÇAĞDAŞ BEYNİNİ KİRAYA VERENLER NEKENDİNİZE RAHATLI VERDİNİZ NE BUNLARI YAPACAKLARA ALLAH DÜŞÜNMEK NASİPETSİN DÜŞÜNEMİYOSANIZ HIRISTİYAN ALEMİNE GDESİNİZ TEZAMANDA HAKKIM KADAR AMİN BULARI 150 SENE BOYUNCA YAPANLARMI RAHAT SENİNGİBİLER ORALARA NEGÜZEL DİYO SENDE SOL LAİKİZ ÇADAŞIZ İLERİCİ BATICIYIZ 1960 ARABAYI YAPTIRMIYAN İRADA İDAR SİYASİ KİMİN ELİNDEYDİ HİÇ DÜŞÜNDÜNMÜ HALEN AYNI KAFADASINIZ
 • HamidoHamido9 ay önce
  Bunlar çok iyi teknoloji lakin dünyadaki emsal ve benzerlerinin önünde üstünde olmak daha önemli revaç görmesi ve memleketin istifadesi açısından.

Günün Karikatürü

17 Kasım 2018