THY- Euroleague

En düşük memur maaşı belli oldu

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına göre en düşük devlet memuru maaşı 2 bin 893 lira olacak.

03 Ocak 2018 Çarşamba 14:01
En düşük memur maaşı belli oldu

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre kamu çalışanlarının maaşlarında Ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 5,69 oranında artış yapıldı.

Maliye Bakanlığı kamu çalışanları ve emekli maaşlarına getirilecek zam oranlarıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasına göre, 2018 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde yüzde 4 oranında artış öngörülmüştü. 2017 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 5,69 gerçekleşti. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 1,69 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde Ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 5,69 oranında artış yapıldı. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2 bin 721 TL’den 2 bin 893 TL’ye yükseldi.

2018 yılı Ocak ayında memur emeklilerinin aylıklarında da enflasyon zammı dahil yüzde 5,69 oranında artış yapılmış ve en düşük memur emekli aylığı bin 871 TL’den bin 978 TL’ye yükseldi.

Bu dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 5,69 oranında artış sağlandı. Böylece en düşük SSK emekli aylığı bin 485 TL’den bin 570 TL’ye, en düşük esnaf Bağ-Kur emekli aylığı ise bin 330 TL’den bin 405 TL’ye yükseldi.

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 14:01

YORUM YAZ

 • BunyamınBunyamın9 ay önce
  Asgarı ucrete zam kınusu olunca nedense kaynak yok dıyorlar haftada 3 gun okula yarım gun gıdıp 3500 tl alan ogretmenler var bu hakmı adaletmı
 • Vatan daşVatan daş9 ay önce
  Aga "masa" derken?
 • KanuniKanuni9 ay önce
  Tüccarın satış hasılatının tamamının KAR olmadığı gibi...
 • GayseriliGayserili9 ay önce
  Memur maaslari 1500 tlye sabitlensin calisan calissin calismayan kapinin yerini bilir memur ogretmen devleti olduk eline bir kagit parcasi alip devlete kapagi at alni terlemeden maaslari cek emeklilik hayali kurmaya basla
 • Ali İhsanAli İhsan9 ay önce
  Memurlar çok yüksek maaş alıyorlar asgari ücretliye göre bence ülkenin üzerine büyük bir yük ...
 • KanuniKanuni9 ay önce
  Sayın cumhurbaşkanım, bu yazdıklarimı size bildirmiyorlardır, zira siz bu kadar adaletsiz değilsiniz.şöyleki; harç , damga vergisi , ceza ve benzeri artışları Tüik'in YiÜFE tablosuna göre arttırıyorlar, emekli maaşlarını ise TÜFE tablosuna göre . bu da % 3,5 luk HAK kaybına neden oluyor. Zaten sizin de söylediğiniz gibi 2002 den bu yana asgari ücret net 9 kat artmasına rağmen emekli aylığí6 kattan az arttı. Hak kelimesini özellikle kullandım. Siz bunu çok iyi bilirsiniz. Arzederim.(yazılı olarak da makamınıza bildireceğim)
 • kmlkml9 ay önce
  yani memur sen in genel başkanı beyefendi o 0.5 lik zammı almasa da 5.69 oluyormuş..yok 0.5 zammı bi anlatıyor o yüzden ya zdim
 • KocasolakKocasolak9 ay önce
  Emekliye maaş artışı enflasyondan sonra veriliyor, m. vekiline ???
 • AgaAga9 ay önce
  Vay be.En düşük masa bak biz hayalimizde göremeyiz bunu
 • Melih mustafaMelih mustafa9 ay önce
  Niye büyüme oranının altında zam aldık biri bunu açıklayabilirmi

Günün Karikatürü

21 Ekim 2018