Emlakçılar da altın kampanyası başlattı

İstanbul’daki kiracı sirkülasyonunu fırsata çevirmek isteyen emlakçılar ilginç yöntemler geliştiriyor.

Konuyu haber yapan Akşam, ''Emlak komisyoncuları, ev sahiplerini altın promosyonuyla tavlamaya çalışıyor'' diyerek Bazı ilanlarda duyuruların altına ‘Evini getirene altın veriyoruz’ diye not düşüldüğüne dikkat çekmiş.

Emlakçılar dengesiz tanıtım ve promosyon yapmaya çalışıyor” diyen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Yaşar Ovalı, üyelerine bu tip kampanyalar için izin vermediklerini ifade etti. “Bunun sonu yok” diyen Ovalı, “Eskiden kapıcılara veriliyordu komisyon. Alenen kapıcıyı ortak ettik kendimize. Belki bu nedenle tercih etmişlerdir bu yöntemi emlakçılar ancak sonrasında bunun önünü kesemezler” ifadelerini kullandı.

Uygulama kural dışı

Promosyonları ‘kural dışı’ olarak nitelendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise, “Bunun sınırı yok” dedi. “Sektöre bir düzenleme getirilmeli” diyen Baygan, danışmanlık yapanlara belli kriterler olması gerektiğini ifade etti. Baygan, “Kızamazsınız, ‘yanlış’ da diyemezsiniz. Bu ‘Rekabetin boşluğudur" diye konuştu.

Yabancıya 137 bin adet satış

Yabancılar Türkiye’de 13 yılda toplam 30.2 milyar dolarlık 137 bin gayrimenkul aldı. En fazla taşınmaz alanların başında 36 bin 478 ile İngiltere vatandaşları geldi. 2014, 4.3 milyar dolar ile rekor yılı oldu. 2015’in ilk 4 ayında ise yabancıya konut satışları 997 milyon doları buldu.

Alım-satım işiyle uğraşan insan sayısı 100 bini aşıyor

Türkiye’de odalara bağlı olarak çalışan emlak komisyoncularının sayısı 20-25 bin civarlarında. Bunun dışında gayrimenkul alım satımı ile uğraşan insan sayısının 100 binin üstünde olduğunu belirten Mustafa Baygan, konutların el değiştirirken bu işlemlerin yüzde 70’inin sahibinden yüzde 30’unun danışmanlık firmaları üzerinden yapıldığını kaydetti. Baygan, “Apartmanın kapıcısı da mahalle bakkalı da yapıyor. Ancak tüketici uzmanına gitmez ise yanlış yapar" dedi.

7.6 milyon kez ev kiraladık

2014'te tapu dairelerinde toplamda 3 milyon 175 bin 213 adet satış işlemi gerçekleşirken, el değiştiren taşınmazlar arasında, 1.2 milyon adet konutun satış işlemi yapıldı. Konut satışlarında, İstanbul 225 bin 454 ile en yüksek payı aldı. Ayrıca 2014 yılında Türkiye genelinde 7,6 milyon kiralık ev ilanı verildi. 2015'in ilk 4 ayında 415 bin konut satılırken yılsonuna kadar rakamın 1 milyon 200 binin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

 


emlakrehberi / 28 Eylül 2015