İMSAK03:24GÜNEŞ05:25ÖĞLE13:13
İKİNDİ17:11AKŞAM20:48YATSI22:39
İstanbulOruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.
Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan
İstanbul Silüeti

Emeklilere verilen banka promosyonu helal mi?

Bankaların emeklilere veya özel şirketlerin çalışanlarına maaş anlaşması karşılığında verdiği promosyonlar son zamanların en çok konuşulan konuları arasında... Peki bu promosyonları almak caiz midir? Emekli promosyonlarının caiz olup olmadığı ile ilgili görüşleri haberimizde okuyabilirsiniz...

20 Mart 2017 Pazartesi 21:57
Emeklilere verilen banka promosyonu helal mi?

Bankaların promosyon adı ile maaşların kendi bankalarına yatması şartı konularak verdikleri paraya "maaş promosyonu" deniyor. Emekli maaşları için promosyon veren bankalara baktığımızda tamamı faizli bankalar olarak öne çıkıyor.

Peki bu bankaların verdiği parayı almak helal midir?

Gelen sorularda kurumun faizli bankalarla anlaştığı, maaşın mecburen faizli bankaya yattığı çalışan olarak ya işimizi kaybedeceğiz ya da maaşımızı buradan alacağız gibi itirazlar geliyor.

Bankaların verdiği promosyonlar faiz kapsamına girmese bile yine de 'sakıncalı' olarak görülmektedir. Promosyonların yattığı bankalara baktığımız zaman tamamı faizli bankalardan oluşmaktadır. Aldığınız promosyon bankaya maaşımızın yatırılması ile bizim irademiz dışında meydana gelen ama faizli sistemin bir parçası olan bir paradır. Banka bu parayı faiz gelirlerinden sağlayarak ödemektedir.

Helal Platform sitesinde yer alan habere göre; mümkünse faizli bankalarla çalışmamak, mümkün değilse promosyon kullanmamak ama bankaya da bırakmamak gerekir.  Parayı alıp hayır işlerinde kullanmak uygun olan öneridir. Kişi eğer dar gelirli ise promosyon parasını kendisi de kullanabilir.

Faizli bankaya maaş yatmasının promosyon parası haricinde bir başka sakıncası daha bulunmaktadır. Maaş bankada kaldığı sürece faizli sistemin bir parçası olup, faiz sistemine imkan sağlamaya devam edecektir. Bu nedenle  maaş bankaya yatar yatmaz çekmek bankanın faiz sistemine alet olmamak uygun olacaktır.

NUREDDİN YILDIZ HOCA'NIN FETVASI

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız Hocaefendi ise kendisine gelen;

"Selamünaleyküm. Kamu kurumunda çalışıyorum. Kurumumuz bir banka ile maaşların ödenmesi hususunda anlaşma yapıyor. Bu anlaşma karşılığında banka kurumumuza promosyon adı altında ücret veriyor, kurum da bu ücreti çalışanlarına veriyor, bu alınan promosyon caiz midir?" sorusuna şu cevabı veriyor;

"Aleykümselam. Bu bir faiz işlemi değildir. Berrak bir helal olduğunu da söyleyemeyiz. Durumunuza göre siz karar verebilirsiniz."

"Kamu personeliyim. Yıllık maaşımızı aldığımız banka bize yılda bir defa olmak şartıyla promosyon parası adı altında 410 TL para veriyor. Bu paranın kullanımı hakkında caiz olup olmamasıyla alakalı çeşitli söylemler var. Sizin ilminizden faydalanarak doğrusu nedir öğrenmek istiyorum." şeklinde diğer bir soruya ise Yıldız'ın cevabı şöyle;

"Bankanın verdiği o promosyon için faiz şartları tahakkuk etmiyor. Ama bir mü’min olarak, banka kelimesinin içimizde oluşturduğu tiksintiyi siz de takdir edersiniz. Kullanmayıp bir kuruma vermek veya bir fakire vermek en iyisidir diyebiliriz. Ama kullanmanın da faiz gibi olduğunu söylememiz zordur."

"Bankaların vermiş olduğu promosyonlar bizim isteğimiz dışında gelişen bir olay olduğu için harcanabilir mi? Eğer bu para caiz değil ise ve elimize de caiz olmadığını öğrendikten önce geçmiş ise ne yapmalıyız?" şeklindeki başka bir souya ise;

"Banka kelimesi faiz gibi ağır bir haramı çağrıştırdığı için bütün mü’minlerin ürktüğü bir kelimedir. Bu ürkme de kalpte imanın bulunduğuna işarettir. Esas olan, banka ve kâğıt üzerinde kazanılan paradan mümkün oldukça uzak kalmaktır. Ancak dediğiniz gibi, faizle ilgili kurallara uymayan alanlar da vardır. İhtiyatlı davranmayı ilke edinerek hareket edebiliriz. Ama promosyon için faizin kendisidir demiyoruz. Allah’a emanet olun." şeklinde cevap veriyor.

HAYRETTİN KARAMAN'IN FETVASI

Bankaların verdiği promosyon 

Faizci bankalar, maaşların buralardan alınması karşılığında hem maaş alanlara hem de bağlı bulundukları kuruma malzeme, alet ve para şeklinde promosyonlar veriyorlar. Bu promosyonların helal olup olmadığına dair yoğun sorulara bir yazıda cevap vermiştim. Cevap iyi anlaşılamamış olmalı ki, sorular ve cevaba itirazlar devam etti. 

Bazı çalışanlar "Biz bu konuda hür değiliz, kurum bize sormadan faizci banka ile anlaşıyor, biz ne yapalım" diyorlar. 

Böyle bir durum varsa maaşın, bankada bekletilmeden ilk imkanda alınması gerekir ki, bankada kalıp onunla daha fazla faizcilik yapılmasın. Buna rağmen banka maaş alana da bir miktar para veya hediye vermişse onun da -alan yoksul değilse- yoksullara verilmesi gerekir. 

Bu hükmün dayanağı nedir? 

Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır. 

Bir grup memurun veya çalışanın maaşları faizci bir bankaya yatırıldığı zaman bu banka o parayı -çekilmediği sürece- sisteme sokmakta ve faizli işlemler yaparak para kazanmaktadır. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kurumlara ve memurlara vermektedir. 

Bu arada çalışanların ayaklarını bankalara alıştırmayı da hedeflemek söz konusudur. 

Maaşlar faizci bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor: 

1.Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz. 

2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan maaşlarınızın faizle işletilmesinden elde edildiğini yukarıda ifade etmiştim. 

Bu durumda ne yapalım: 

Mümkünse maaşlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarına yatırıp oradan çekelim. 

Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise verilen promosyonları alalım ama -yoksul değilsek- bunu yoksullara verelim. 

Bazı okuyucularım, katılım bankalarının da faize bulaştığını, faizli kredi verdiğini ifade ediyorlar. 

Bu konuda uzunca bir mektup almıştım, ilk fırsatta orada geçen tenkitleri de vererek katılım bankalarının işlemlerini, bu işlemlerin faizle ilgisini açıklayacağım.  (24.04.2008)

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 21:57
 • Cenk Cenk 3 ay önce
  Bu ülke derhal eskisi gibi kurumlar kendi içinde ödemesi özel sektör de içinde ödemesi gerekiyor maaşları ve kredi kartı çılgınlığına da çözüm şudur maaşının 10/ 1 kadar açık olacak kesinlikle 2 bankadan varsa kartı 10/1 diğer bankayla uyumlu olacak Ama kredi kartı da asla önermem sizi faiz içine direk sokuyor bu ülkenin artık banka sadece ticaret için bile riskli posta yoluyla posta çeki bunların olması lazım faiz ile çalışan bankanın içine sokulan sistem oldugu sürece kim olursa olsun bu ülkeyi düzeltemez yalan söyler haram a bulaştıran sistemi çıkaranlar ve halada devam ettirenler Ahirette sizde hesap verecek
 • adnanadnan3 ay önce
  malesef bankaya bulaşan paraya faizde bulaşmış oluyor. kamu bankaları da aynı sistem içinde çalışıyor. promasyon olan yerde kar elde edildiği için promasyon veriliyor bu karı da bankalar faiz den elde ediyor. alınan promasyonda devletinde ayrıca bir payı vardır. sadece bir faydası var o da paranın eft ortamında akışları olduğu zaman hesap hareketlerinin denetimi ve sorgulanabilirliği sağlanmış oluyor. şu da bir gerçek hayatımızda sadece faiz ile haram işlenmiyor, tefecilik, rantçılık hepsi birbirinin lokomotifi durumunda.
 • Enes Enes 3 ay önce
  Diyanet bu konuda haramdır diyor..
 • Süleyman BÜLBÜLSüleyman BÜLBÜL3 ay önce
  Selamün aleyküm. Adına faizsiz denilen bankalar da aslında faizli bankalar gibi fazla bir esprisi yok. İzah edeceğim. Bir örnekle. Faizli dediğimiz bankalarda problem yok. Onlar tamam Zaten sistemlerinin temeli faizciliğe dayalı ve gelirlerinin çoğu da faizden. Allah cümle müslümanları bu kurumlardan muhafaza etsin. Faizsiz denilen bankalar genel sonuçları itibarı ile faizli bankalardan hiç bir farkı yoktur. İslamın faizciliği yasaklamasındaki ana neden fakiri korumak, sömürülmesine engel olmak. Ben öyle biliyorum. Kısaca. Ben Bahsedeceğim örnek: Şöyle ki kızıma bir ev aldık.
 • AliAli3 ay önce
  DİREK HARAMDIR DESENE EY HOCALAR
 • omer farukomer faruk3 ay önce
  Hiiic karaya kuraya vurmayin alın terımız yetmyr nefıs doymuyor bet yok bereket yok hepımız faizle yasıyoruz yıyoruz yada odyoruz .bunlarda yoksa faiz tasında damlada olsa paramıza dırek bulasıyor .kaçarı yok biz bitiğiz #faiz haram#
 • mustafamustafa3 ay önce
  fetva veren kişiler bir defa ikilemli fetva veriyorlar doğru değil.şüpheli şeylerden sakınınız hadisi şerif var.bankadan alın hayır yapın deniliyor haram para ile hayır olmaz faiz nasıl ki haram ise promosyonda aynı hükümdedir.kesin haramdır.
 • Zafer58Zafer583 ay önce
  bence İsmail ağanın fetvasını yayınlayın.
 • sakinsakin3 ay önce
  Anlamadim siz bankadan maas almiyormusunuz.kredi karti kullanmiyormusunuz.diyanet e milli piyangodan gelir aktarilmiyormu.reklam aldiginiz sirketler bankalarla calismiyormu.milletin kasikla verilen kepceyle alinacak parasina goz mu koydunuz.nasil bir dunyada yasiyorsunuz tarif edinde gelek.
 • AtakanAtakan3 ay önce
  Hayettin karamandan fetva alacaksak vay halimize sizede yakıştıramadım Cübbeli hoca varken
Daha fazla yorum göster (1/10)