El Bab'da zafer kutlaması

El Bab'ın teröristlerden temizlenmesini kutlayan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu askerlerinin zafer sevinci fotoğraflara böyle yansıdı.

17 Şubat 2017 Cuma 09:46
El Bab'da zafer kutlaması

Türk Silahlı Kuvvetleri El Bab operasyonunu başarıyla tamamladı. Türkiye'nin sınır güvenliği için kritik nokta olan El Bab'da kontrol tamamen sağlandı.Kentte komandolar ve Özel Kuvvet ekipleri meskun mahal operasyonuyla temizlik yapıyor. Dünyaya parmak ısırtan operasyonla DEAŞ'a ve PKK-PYD'nin stratejik hedeflerine ağır darbe vuruldu.

ZAFER SEVİNCİ FOTOĞRAFLARA YANSIDI

Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıkta bulunan El Bab'daki operasyonları başarıyla tamamlayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mutlu sona ulaştı. Zafer sevinci fotoğraflara yansıdı. Kentte kontrolü sağlayan birlikler El Bab'da askeri ilk adım olan taarruzu bitirdi.

1 AY TEMİZLİK

Operasyonun ikinci kısmı için düğmeye basan TSK ve ÖSO, DEAŞ'tan temizlenen ilçede arama tarama faaliyetlerine başladı. İkinci adım için kente çok sayıda Mehmetçik ve ÖSO gücü sevk edildi. El Bab'da bütün evler kapı kapı aranacak. Şehirde saklanan DEAŞ'lılar etkisiz hale getirilecek. DEAŞ'lı teröristlerin savunma amacıyla kullandığı tünellerle El Bab'ın dört bir tarafına döşediği mayın ve el yapımı patlayıcılar da etkisiz hale getirilecek. Sualtı Taarruz Komandoları (SAT) ve Özel Kuvvetler'in katılacağı meskun mahal operasyonunun yaklaşık 1 ay kadar daha sürmesi bekleniyor.

El Bab, DEAŞ'ın Suriye'de Rakka'dan sonra ikinci başkenti konumunda. Türkçe'de "kapı" anlamına gelen ilçe DEAŞ için hem doğu-batı hem kuzey-güney ekseninde çok kritik bir kavşakta bulunuyor. El Bab'ın alınmasıyla birlikte DEAŞ tehdidi Türkiye sınırından daha da uzaklaştırıldı. Örgütün militan ve mühimmat tedarik ettiği en önemli yollardan biri kapanarak DEAŞ'ın can damarı kesilmiş oldu. El Bab'ın alınmasıyla birlikte PYD'li teröristlerin Afrin ve Kobani kantonlarının birleşmesi de engellenecek.

YENİ HEDEF MENBİÇ

Yeni hedef ise Menbiç olacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 4-5 bin kilometrekarelik güvenli bölge için Menbiç'e yönelecek TSK ve ÖSO, terör örgütü PYD kontrolündeki bölgenin temizlenmesi için yeni operasyona başlayacak. Menbiç, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin 3 kantonunu birleştirme hedefi açısından stratejik bir konumda. Menbiç için hazırlıklara başlanacak. PYD'li teröristlerin Fırat Nehri'nin doğusuna gönderilmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin Menbiç ve Rakka'yı da içine alacak güvenli bölge projesine göre 4-5 bin kilometrekarelik bir alan teröristlerden temizlenecek. Bu bölgelere çoğunluğu Araplardan ve Türkmenlerden oluşan yerli halk için yerleşkeler kurulacak. Bölgenin güvenliği için "milli güç" oluşacak. Ayrıca güvenli bölge üstünde uçuş yasağı uygulanacak.

SABAH

Haber Tarihi: 17 Şubat 2017 Cuma 09:46

YORUM YAZ

 • AlperenAlperen1 yıl önce
  Sefer bizim zafer ALLAH ındır.Bizlere böyle zaferler bahşeden Rabbime sonsuz hamdu senalar olsun.Şehitlerimizin ruhu şad,mekanları cennet olsun(Amin)
 • veysiosalveysiosal1 yıl önce
  mehmedim-allah-yardimcınız-olsun
 • evetevet1 yıl önce
  helal yiğitlerimiz
 • isüzgenisüzgen1 yıl önce
  haydi allah razı olsun muzaffer etsin darısı münbiçin başına
 • 146114611 yıl önce
  Alperen gardaşım ve diğer yorumcu gardaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Allah yolunda şehit olan gardaşlarım,mekanlarınız cennet bahçeleri olsun inşallah. Yüce Allah Teala Ordularımızı, Güvenlik güçlerimizi ve bütün Ümmeti daima muhafaza, muvaffak ve muzaffer eylesin inşallah. Amin
 • MuazMuaz1 yıl önce
  Çok güzel..allah yardımcınız olsun...gazalarınız mubarek olsun..
 • EnsarEnsar1 yıl önce
  Sefer bixim zafer ALLAHINDIR.
 • SerhatSerhat1 yıl önce
  Bekliyoruz referandumdan önce insallah
 • Fatih polater vanFatih polater van1 yıl önce
  Mehmedim sevinin başlar yüksekte,Ölsekte sevinin eve dönsekte.Zafer nasip eden Allah cc şükürler olsun.
 • Ebu EnesEbu Enes1 yıl önce
  Yalan Rüzgârı
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018