THY- Euroleague

Ekonomide günün özeti - 9 Kasım 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

09 Kasım 2017 Perşembe 18:48
Ekonomide günün özeti - 9 Kasım 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Suudi Arabistan'da panik! Kaçış başladı

Yolsuzluk iddiaları ile prens ve bakanların gözaltına alınmasının ardından ülkedeki zenginler varlıklarını yurt dışına çıkarmaya başladı.

Merkez Bankası'nın rezervleri arttı

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 617 milyon dolar artışla 118 milyar 518 milyon dolara yükseldi.

S&P'den enflasyon tahmini

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye için enflasyon oranının bu yıl 10,8 2018'de ise 7,9 olmasını beklediklerini açıkladı.

Bakan yerli otomobilin detaylarını anlattı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil projesinin detaylarını anlattı.

"Türkiye büyümede yüzde 6'yı yakalayacak"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, yıl genelinde yüzde 6'nın üzerinde güçlü bir büyüme yakalanacağını düşündüğünü söyledi.

Dolarda sert düşüş!

Dün 3.9010 seviyelerini gören dolar bugün 3.84 seviyesine geriledi.

Yerli otomobilin motorunu yapacak babayiğit Elazığ'da

Elazığ'da bir motor fabrikası, milli ve yerli imkanlarda üretim yapıyor.

AB Türkiye için tahminini yükseltti!

Avrupa Birliği, Türkiye'nin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3'den yüzde 5,3'e, 2018 için de yüzde 3,3'den yüzde 4’e yükseltti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan dolar açıklaması, kısıtlama geliyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, “Dövizle borçlanmaya kısıtlamalar getirileceğini düşünüyorum” dedi

‘Üçüncü çeyrekteki büyüme çift hane olacak’

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarda bulundu.


*Türksat uydularını Space X fırlatacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin, "Airbus'ın alt yüklenicisi olan SpaceX'in bizim uydularımızı Falcon 9 roketiyle fırlatılması konusunda da arkadaşlarımız kararlarını verdiler, onları da tebrik ediyorum, onlardan da çok başarılı bir fırlatma beklediğimizi ifade etmek istiyorum." dedi. Arslan, kamuya ait veri merkezlerinin konsolide edilerek tek çatı altında toplanacağını, bunun yasal altyapısını hazırladıklarını belirterek, "Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi, ülkemizin en kritik alt yapılarından olacak. Merkezin kurulmasıyla 5 yıllık süreçte yaklaşık 11 milyar liralık tasarruf sağlamış olacağız." dedi.

*Türkiye Ar-Ge ve tasarımda "gaza bastı"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısının 800'e ulaştığını belirterek, "14 ilde, 22 sektörde toplam 109 tasarım merkezi, 38 ilde 38 sektörde toplam 691 Ar-Ge merkezi bulunuyor." ifadelerini kullandı.

*Tüfenkci: Sınır ticaret merkezleri oluşturulacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Sınır ticaretini tabana yaymamız lazım. İnşallah Başbakanımızın da talimatıyla bu bölgelerde sınır ticaret merkezleri oluşturmak için kolları sıvadık. Son aşamaya geldik. Önümüzdeki çok kısa zaman içinde onu da kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

*ECB, ikinci yarıda güçlü büyüme bekliyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aylık ekonomi bülteninde, Avro Bölgesi'ndeki sağlam ve geniş tabanlı ekonomik genişlemenin devam ettiği, en son gelen veriler ve anket sonuçlarının, bu yılın ikinci yarısında hız kesmeyen büyüme eğilimine işaret ettiği belirtildi.

*Brexit müzakerelerinde 6. tur

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakerelerin 6. turu Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Bu yılın haziran ayında başlayan müzakereler, ülkenin AB'ye ödemesi gereken mali taahhütler, vatandaşlık hakları ve İrlanda sınırı konularında sürdürülüyor.

*Kur ve arzdaki artış döviz bazında kiraları düşürdü

Kur ve arzdaki artış, eylül ayında döviz bazında tüm sektörlerde kiraları düşürdü. Cushman & Wakefield'ın perakende, ofis ve sanayi/lojistik sektörlerini kapsayan üçüncü çeyrek raporu bilgilerine göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme kıyasla yüzde 12 artışla toplam 92 bin 603 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak pazara girdi ve toplam arz 5,5 milyon metrekareye yükseldi.

*Ekonomistler, Trump'ın ekonomi karnesini değerlendirdi

Ekonomistler, Donald Trump’ın, ABD Başkanlığı'na seçilmesinden bu yana ekonomi açısından iyi bir performans gösterdiğini ve kendi uç söylemlerinden adım adım uzaklaştığını belirtti. DekaBank Başekonomisti Dr. Ulrich Kater de Trump'ın, adım adım kendini en uç planlarından uzaklaştırdığını ve mevcut bütçeyle ilgili ABD Kongresi'yle uzlaşmaya vararak kamu kurumlarını kapatmaktan kaçındığını söyledi.

*İSO/Bahçıvan: Çin, önemli fırsatlar sunmaktadır

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Çin'in 1,4 milyara yaklaşan nüfusu, sanayileşme ve teknolojide elde ettiği ilerleme, büyüyen ve gelişen ekonomisi ile ihracatçılar açısından önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti.


*Ekimde en fazla reel getiri dolardan

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen ay en yüksek reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,93, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,56 ile dolardan elde edildi.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 18:48

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2018