Ekonomide günün özeti - 7 Aralık 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

07 Aralık 2017 Perşembe 18:55
Ekonomide günün özeti - 7 Aralık 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Tamamen yerli ve milli, yeni uygulama başladı

İBB Başkanı Uysal, tamamen yerli ve milli olan iTaksi uygulamasının başladığını duyurdu.

Çarpıcı açıklama: Gelecekte dolar ve euronun...

Bitcoin Kurucu Direktörü Jon Matonis, "Günümüzde ve gelecekte Dolar ve Euro’nun önemi azalacak." dedi.

Sürücülere müjde, beklenen indirim geldi

Benzinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 14 kuruşluk indirim yapıldı.

Dünyada sadece 3 ülke yapabiliyor, ASELSAN üretti

ASELSAN, dünyada sadece 3 ülkenin yapabildiği sayısal takograf cihazını üretti.

Cezalı 'Uber' kazanırken taksiciler zarar ediyor

Son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan mobil taksi uygulaması Uber'in taksicileri mağdur ettiği ve Türk ekonomisini zarara uğrattığı iddia edildi.

Bitcoin 15.000 doları aştı

Bitcoin fiyatı 24 saatten kısa bir sürede 15 bin doların üzerine çıktı.

Maliye Bakanı Ağbal'dan flaş dolar açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ABD'de görülen kumpas davası kurdaki oynaklıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

Petrol fiyatları düşüşe geçti

Brent ham petrolün varil fiyatı 61,36 dolara geriledi.

Taşeron mücadelesini kazandık, hayırlı olsun

Devlet kurumlarında çalışan yaklaşık 850 bin taşeron şirket personelinin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarla sona gelindi.

Bu şartları yerine getirmeyen taşerona kadro yok

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşerondan kadroya geçiş sürecine ilişkin açıklamada bulundu.

Dolar güne nasıl başladı? (7 Aralık 2017 dolar fiyatları)

Dolar kuru, dün gün boyu 3,85 civarında hareket etmesinin ardından, yeni güne de bu seviyeden başladı.

Borsaya yabancı hücumu… Kumpasa geçit yok

Sarraf’ın ABD’de hapisten kurtulmak için yalan söylediğini onaylamasıyla dava çökerken, Türkiye aleyhine yürütülen kampanyaya piyasa da geçit vermiyor.

Dikkat 1 Ocak’tan itibaren değişiyor… Gizleyene ceza geliyor

Çalışanları asgari ücretten göstermek için mesleğini gizleyenlere ceza 1 Ocak’ta başlıyor. Meslek kodunu bildirmeyen yanacak.

*AB, Brexit anlaşması için pazar gününe kadar süre tanıdı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, "AB Zirvesi'ne hazırlanabilmek için belli bir zamana ihtiyacımız var. , İngiltere Başbakanı Theresa'i her an ağırlamaya hazırız. Bunun bu hafta, pazar gecesine kadar olması gerekiyor. Haftaya sarkamaz." dedi.

*Avrupa ekonomisi yüzde 0,6 büyüdü

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bu yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 yükseldi. Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla ise Avro Bölgesi’nde GSYH artışı yüzde 2,6 olarak ölçüldü.

*Almanya'da sanayi üretimi azaldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, bu yıl ekimde mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi eylül ayına kıyasla yüzde 1,4 azalış kaydetti. Sanayi üretimi, Ekim 2016'ya göre ise yüzde 2,7 arttı.

*Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) haftalık bültenine göre, sektörün kredi hacmi 1 Aralık ile biten haftada 7 milyar 168 milyon lira arttı. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 2 trilyon 129 milyar 478 milyon liradan, 2 trilyon 136 milyar 646 milyon liraya çıktı.

*Merkez Bankası toplam rezervleri geçen hafta 112,4 milyar dolar oldu

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre, 1 Aralık ile biten haftada, Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 6 milyar 495 milyon dolar azalarak 89 milyar 855 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 24 Kasım ile biten hafta 96 milyar 350 milyon dolar seviyesindeydi.

*Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta 70,7 milyon dolarlık hisse senedi aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık verilerine göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 1 Aralık haftasında net 70,7 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 55 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 18,3 milyon dolarlık Özel Sektör Tahvil ve Bonosu (ÖST) sattı.

*Küresel gıda fiyatları kasımda düştü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünce (FAO), küresel gıda fiyatlarının kasımda aylık bazda yüzde 0,5 düştüğü, yıllık bazda yüzde 2,3 yükseldiği bildirildi.

*ABD doğalgazda gözünü Avrupa pazarına dikti

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, ABD'nin doğalgazda pazar olarak Avrupa'yı hedeflediğini belirterek, "ABD, Rusya'nın Avrupa üzerinde güçlenmesini engelleyerek, kendi sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatını rahatlıkla yapabilmek için gözünü Avrupa doğalgaz pazarına dikti." İfadelerini kullandı.


*Türkiye 76 ülkeye tohum sattı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verilerine göre, yerli tohum üretiminin artırılması için yürütülen çalışmalar meyvelerini veriyor. Türkiye'nin tohum üretimi 5 yılda yaklaşık yüzde 50 arttı. Tohumluk üretimi, 2012'de 646 bin 905 ton, 2013'te 743 bin 193 ton, 2014'te 775 bin 909 ton, 2015'te 896 bin 298 ton ve 2016'da 957 bin 925 ton oldu.

*Trabzon'dan 65 ülkeye fındık ihraç edildi

AA muhabirinin Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yaptığı derlemeye göre, ocak-kasım döneminde Trabzon'dan 106 bin 35 ton fındık 65 farklı ülkeye ihraç edilerek, karşılığında 760 milyon 216 bin 409 dolar gelir elde edildi.

*'Mobilyada 13 yıldır dış ticaret fazlası veriyoruz'

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mobilyanın, Türkiye'nin son 15 yılda en çok büyüyen sektörlerinin başında geldiğini ifade ederek, sektörün 2023 hedefleri arasında ihracatı 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu hatırlattı.

*Piyasalarda son durum

BIST 100 endeksi yüzde 0,7 yükselerek 106.000 puanın hemen üzerinde dengelenirken, dolar/TL 3,85-3,87 aralığında işlem gördü. Altının gram fiyatı ise 155,7 liraya kadar geriledi.

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 18:55

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Kasım 2018