THY- Euroleague

Ekonomide günün özeti - 6 Kasım 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

06 Kasım 2017 Pazartesi 18:31
Ekonomide günün özeti - 6 Kasım 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Vize krizi çözüldü, dolar çakıldı

Sabah saatlerinde 3.89 seviyelerini göre dolar, ABD temsilciliklerinin hizmet vermeye başlamasıyla 3.84 seviyesine geriledi.

'Türkiye`ye ameliyat yapılmasına müsaade etmeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin raporuna sert tepki gösterdi.

Merkez Bankası beklenti anketlerinde değişikliğe gidiyor

Merkez Bankası, beklenti anketinde TÜFE beklentilerinde 5 ve 10 yıl vadeler, fonlama maliyetinde 3 ve 12 ay vadeler ankete dahil ediliyor.

Kasaplar, Bakan Eşref Fakıbaba ile görüşecek

İki zincir markette satılmaya başlanan ithal etin kalitesine dair tartışmalar sürerken, kasaplar yarın Fakıbaba ile görüşecek.

Bakan vatandaşları uyardı! Sakın inanmayın

Bakan Tüfenkci, vatandaşları internet gibi mecralarda 'borcunuzu sildiriyoruz' vaatlerinde bulunarak haksız kazanç sağlayan kişilere karşı uyardı.

Bakan Berat Albayrak'tan 700 milyon liralık imza

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 700 milyon dolarlık ithalatı son erdirecek olan imza töreninde açıklamalarda bulundu.

Ucuz et hakkındaki tüm detaylar!

Ekonomi yazarı Sefer Levent, uuz etle ilgili vatandaşın ve üreticinin kafasındaki soruları aydınlatmaya çalışan bir yazı kaleme aldı.

Merkez Bankası enflasyonun yükseliş nedenlerini açıkladı

Merkez Bankası Ekim ayında enflasyonun yükseliş nedenlerini açıkladı.

Bakan Fakıbaba'dan ucuz et açıklaması

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tartışma konusu olan ucuz et satışına ilişkin konuştu.

Sürücüler dikkat! Bunu yapana trafikten men cezası

Ekipler yaptıkları kontrollerde, aracında cam filmi bulunan sürücülere 206 TL ceza keserken ikincisinde aracın trafikten men edileceği uyarısında bulunuyor.

*Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yol haritası belirlenecek

2018 Yılı Programı verilerine göre, 2018 Yılı Programı çerçevesinde gelecek yıl sonuna kadar cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulama esasları ve yol haritası belirlenecek.

*Suudi Arabistan'daki gözaltılar "tasfiye dalgası" olarak da değerlendiriliyor

Suudi Arabistan'daki gözaltılar bir kesim tarafından "yolsuzlukla mücadele" amacıyla yürütüldüğü şeklinde savunulurken, başka bir kesim ise bu süreci, "muhaliflerin tasfiyesi ve yönetimin sorunsuz bir şekilde Prens Selman'a intikali için elinin güçlendirilmesi" olarak yorumluyor.

*Albayrak: Hedefimiz Cumhuriyet tarihinin en yüksek yerli kömür üretimine ulaşmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin kömür üretiminin artış eğiliminde olduğunu belirterek, "Son 2 yılda 60 milyonları, geçtiğimiz yıl 70 milyonları bulduk. Bu yıl 80 milyon ton yıllık yerli üretimi Türkiye'de geçeceğiz. Hedef 2018 yılı sonuna doğru 100 milyonları yakalamak ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek yerli kömür üretimine ulaşmak." diye konuştu.

*Gümrüklerde ihracatçıya "danışmanlık" hizmeti verilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, belirli bir büyüklüğe ulaşan ihracatçılara bir nevi danışmanlık hizmeti yapacak ve gümrükteki sorunlarını çözebilecek bir sistemi hayata geçireceklerini belirterek, "Bölge gümrük müdür yardımcılarından bir arkadaşımızı ihracatçıyla muhatap ederek gümrükteki sorunları, gecikmeleri veya sıkıntıları çözebilmesini de sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

*Özlü: 2019 yılında yerli otomobilin ilk prototipini üretmeyi, 2021'de ise ticari satışını yapmayı planlıyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2019 yılında yerli otomobilin ilk prototipini üretmeyi, 2021'de ise ticari satışını yapmayı planladıklarını belirterek, "Otomobilin standartları, motoru ve özellikleriyle ilgili girişimci grubun tercihleri belirleyici olacak. Kamu tarafı olarak, girişimci gruba her türlü desteği vereceğiz." dedi.

*Fakıbaba'dan marketlerde ucuz et satışına ilişkin açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumunca (ESK) temin edilerek marketlerde satılacak kıyma ve kuşbaşı için daha önce toplamda aylık 2 bin tonluk miktar belirlediklerini ancak bunu daha sonra 6 bin tona çıkardıklarını söyledi. Fakıbaba, "Gerekirse ben bunu 10 bin tona da çıkarabilirim. Belli bir noktada da bunu düzeltmek ve azaltmak gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

*'Torba tasarının' görüşmelerine yarın devam edilecek

MTV, net asgari ücretin düşmemesi, gazilerin yaş sınırı aranmadan istihdam edilebilmesi, Hazinenin 37 milyar lira ek borçlanabilmesi, okullar, yurtlar ve hastanelere indirimli veya ücretsiz su verilmesi gibi önemli konularda düzenlemeler içeren "torba tasarının" görüşmelerine TBMM Genel Kurulunda yarın devam edilecek.

*Brexit müzakereleri "para" konusuna takıldı

Brüksel’in etkili düşünce kuruluşlarından Bruegel'in Müdür Yardımcısı Maria Demertzis, "Para konusu üzerinde bu kadar zaman kaybetmek iyi bir strateji değil. Taraflar arasında ayrılık sonrasında geçerli olacak ticaret anlaşması yapılması, ekonomik açıdan çok daha büyük öneme sahip." dedi.

*Merkez Bankasından dövizde sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı önlem

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin geri ödemelerinin Türk lirası cinsinden yapılabilmesine imkan sağlarken, rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkanına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yaptı. Banka, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkan oranı üst sınırını yüzde 60’tan yüzde 55’e düşürdü ve tüm dilim aralıklarını 5’er puan aşağı çekti.

*Merkez Bankasının hamlesi ile dolar düşüşe geçti

Merkez Bankasının aldığı önlemlerin ardından düşüşe geçen dolar/TL saat 16.00 itibarıyla yüzde 0,71 azalışla 3,8606'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,83 düşüşle 4,4756, sterlin/TL de yüzde 0,45 gerileyerek 5,0625 seviyesinden alıcı buluyor. Geçen haftanın son işlem gününde yüzde 2,34 değer kazanarak haftayı 3,8876'dan tamamlayan dolar/TL, bu sabah 3,8905 ile 27 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

*Reel efektif döviz kuru endeksi geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan geçici verilere göre, Reel efektif döviz kuru endeksi, ekimde TÜFE bazında 87,96'ya geriledi.

*Bankalardan turizme 61,4 milyar liralık destek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankaların turizm sektörüne sağladığı toplam nakdi kredi tutarı, son 5 yılda yüzde 282 artışla 61,4 milyar liraya ulaştı.

*Türkiye'nin elektrik ithalatı faturası yüzde 61 azaldı

Türkiye'nin elektrik ithalatı faturası ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 61 azalarak 60 milyon 691 bin 233 dolara geriledi.

*İnternetten kartlı ödeme 5 yılda 3 kattan fazla arttı

2018 Yılı Programı'ndan derlenen verilere göre, Türkiye'de internetten gerçekleştirilen kartlı ödeme tutarı, 2011 yılında 18,7 milyar lira iken 2016'da 68,4 milyar liraya çıktı. Bu yılın ilk yarısında söz konusu tutar 44,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

*Avro Bölgesi'nde yatırımcı güveni rekor seviyede

Avro Bölgesi'nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi, bu ay 34 puana yükselerek Temmuz 2007’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

*Avro Bölgesi'nde ekonomik faaliyet ivme kaybetti

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in nihai verilerine göre, eylülde 56,7 olan Avro Bölgesi bileşik PMI, geçen ay 56 puana indi. Söz konusu endeks, öncü bildirimde 55,9 puan olarak açıklanmıştı.

*Havayoluyla taşınan yolcu sayısı 165 milyona yaklaştı

Yılın 10 aylık döneminde direkt transit dahil toplam yolcu trafiği, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 artarak 164 milyon 773 bin 277'ye yükseldi.

Haber Tarihi: 06 Kasım 2017 Pazartesi 18:31

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    10 Aralık 2018