THY- Euroleague

Ekonomide günün özeti - 10 Kasım 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

10 Kasım 2017 Cuma 19:04
Ekonomide günün özeti - 10 Kasım 2017

Gün içinde, ülke ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Araç sahiplerine kötü haber! Beklenen zam geldi

Motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 11 kuruş zam yapıldı. Böylece motorinin litre fiyatı 5 lirayı geçti.

Türkiye'nin gururu olacak! İlk kez görüntülendi

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın yapımına başlandı.

Dev havayolu şirketi iflas etti!

Island Air, tüm seçenekleri zorlamalarına rağmen şirketi ayakta tutabilecek alternatif geliştiremediğini ve faaliyetine son verdiğini açıkladı.

Binlerce kişiye müjde! Yeni personel alınacak

KPSS 2017/2 merkezi yerleştirmelerinde, 90 kamu kurum ve kuruluşunca toplam 2 bin 38 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunuldu.

Rusya'dan Türkiye açıklaması: Önümüzdeki günlerde...

Rusya Ekonomik Bakan Yardımcısı Aleksey "Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine yönelik kısıtlamalarını önümüzdeki günlerde görüşeceğiz" açıklamasında bulundu.

Ekmeğin gramajına ve fiyatına "israf" ayarı

Ekmeğin gramajına ve fiyatına israf ayarı geliyor.

Yurt dışından et ithalatını bitirecek proje

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ette ithalatı bitirmek için yeni proje açıkladı.

Rusya'ya domates ihracatı başladı

Dünyanın en büyük seralarından Bergama'daki Agrobay seralarında hasat edilen domatesler, tırlara yüklenerek St. Petersburg'a gönderildi.

O ülkeden flaş 'Türk Lirası' kararı

Sırbistan merkez bankası, yerel döviz piyasasında işlem gören yabancı paralar arasına Türk Lirası`nı da dahil edeceğini dün açıkladı.

Bakan Jülide Sarıeroğlu müjdeyi verdi!

Memur anneler, doğum izninden sonra yarı zamanlı çalışıp, tam maaş alabilecek.

*Zeybekci: Orta Asya Cumhuriyetleri arasındaki sağlam iş birliği bütün dünya için fayda sağlamaktadır

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orta Asya Cumhuriyetleri arasındaki sağlam dayanışma ve iş birliğinin sadece bölge değil, bütün dünya için fayda sağladığını belirterek "Türkiye, bu hedefe katkıda bulunmaya hazırdır." dedi.

*Elvan: (Altına dayalı tahvil ve kira sertifikasına ilişkin vergi uygulaması) Basında, sanki yeni bir vergi uygulaması gibi anlaşılmış

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, altına dayalı tahvil ve kira sertifikasına ilişkin vergi uygulamasının aslında yapılmış olan bir düzenleme olduğunu belirterek, "Basında, sanki yeni bir vergi uygulaması gibi anlaşılmış. Böyle bir şey söz konusu değil." ifadelerini kullandı. Elvan, 2018'de kamu ve özel kesim yatırımları toplamının ilk kez 1 trilyon lirayı geçeceğini belirterek, "Özel kesimin 922 milyar, kamunun ise 141,2 milyar liralık yatırımı söz konusu olacak." dedi.

*Özhaseki: Elektronik tebligat dönemi başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün önünün kesilmemesi gerektiğini belirterek, "Yüzlerce insanı bir kişinin kötü niyetli tavrı engellememeli. O yüzden elektronik tebligat dönemi başlıyor." ifadelerini kullandı.

*JCR, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating Agency (JCR), Türkiye'nin kredi notunu "BBB-" ve not görünümünü "durağan" olarak teyit etti. Türkiye'nin kredi notunun, ülkenin Orta Doğu'daki geniş ekonomik temelleri, bankacılık sektörünün finansal sağlamlığı ve kamu borcunun ılımlı seviyesi tarafından desteklendiği belirtilen açıklamada, "Öte yandan, düşük tasarruf oranı, kronikleşmiş cari açık, geniş dış finansman ihtiyacı, uluslararası finansal piyasalara bağımlılık, daha fazla iyileşmeye ihtiyaç duyan politik ve sosyal koşullar gibi makroekonomik dengesizlikler kredi notunu baskılamaktadır." ifadelerine yer verildi.

*Eylül ayı cari işlemler açığı beklentisi 3,9 milyar dolar

AA Finans Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlerin eylül ayı cari işlemler açığı beklentisi 3,9 milyar dolar oldu. Ankete göre, cari işlemler açığının bu yıl 40,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.


*Türkiye limanlarında 430 milyon ton yük elleçlendi

Türkiye limanlarında 2016 yılında 121 milyon ton yükleme, 242 milyon ton boşaltma ve 66 milyon ton transit olmak üzere toplam 430 milyon ton yük elleçlendi .


*Almanya'da her 5 kişiden biri yoksulluk riski altında

Almanya Federal İstatistik Ofisinden (Destatis) verilerine göre, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da, geçen yıl ülke nüfusunun yüzde 19,7’sine karşılık gelen 16 milyon kişi, yoksulluk ya da toplumsal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

*Ekmeğin gramajı ve fiyatına "israf" ayarı

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, şu anda ekmek üretiminde alt sınırın 250 gram olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tebliğde yapacağı değişiklik sonucu israfı önlemek amacıyla artık ekmeğin 200 gram üretilebileceğini belirterek, "Ekmekte taban 200 gram olacak, bunun altında olmayacak." dedi.

*Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 3 trilyon lirayı aştı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankacılık sektörünün toplam aktiflerinin eylül sonu itibarıyla 3 trilyon lirayı aştığını bildirdi.

*Ziraat Katılım 200 milyon TL kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi

Ziraat Katılım ve iştiraki Ziraat Katılım Varlık Kiralama AŞ, 200 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

*Dış ticaret endeksleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ihracat birim değer endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 3, ithalat birim değer endeksi de yüzde 8,9 yükseldi.

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 19:04

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Aralık 2018