Ehl-i Beyt nedir?

Allah resulü ahirete göçmeden evvelki son hutbesinde ümmetine iki emanet bırakmıştır; bunlardan biri Kuran-ı Kerim, diğeri Ehli Beyt'tir.

Ehl-i Beyt nedir?
Eklenme: 08 Şubat 2016, 10:25

Hz.Muhammed, Hz.Fatıma, İmam Ali, İmam Hasan ve İmam Hüseyin'den oluşan Peygamber efendimizin ev halkı Ehli Beyt, müminlerin yol göstericisidir.

Kuran'daki meşhur Tathir ayetinin (Ahzab-33) nazil olmasıyla birlikte kızı Hz. Fatıma’yı, Hz. İmam Ali’yi, Hz. İmam Hasan ve Hüseyin’i abasının altına alarak Ehli Beyt’ini tanıtan Peygamberimiz ailesini “Hamse-i Âl-i Abâ“ (abanın
altındaki beşli) diye ifade etmiştir.

Ehlibeyt hakkında inen bir diğer ayet Şura Suresi’nin 23. ayetidir. "De ki, Ben bu (peygamberliğime) karşılık, Ehl-i Beyt’ime sevgiden başka sizden hiçbir ücret talep etmiyorum."
Bu ayetle de sabittir ki, Ehli Beyt'i sevip, bu pak soydan gelen insanların yolundan gitmek tüm müminlere farzdır.

Buna rağmen, Hz.Peygamber'in vefatından sonra ümmet, Ehli Beyt'e sırtını dönüp, o'nun emanetine ihanet etmiştir. Hz.İmam Hüseyin'i Kerbela'da yalnız bırakması, ümmetin ihanetinin en büyük delilidir.

İmam Hüseyin 72 kişilik ordusuyla- ki bunlar çoğunlukla ailesinden oluşan insanlardı- Kerbela'da Yezid'in ordusu tarafından on gün tutsak edilmiş, Muharrem ayının 10.günü Aşura gününde şehit edilmiştir. İslam tarihinin en acı olayı olarak tarihe geçen Kerbela olayı, Peygamber ümmetinin en büyük sınavıdır aynı zamanda.

 

 
Haber Tarihi: 08 Şubat 2016, 10:25
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

ali özçelik

Cennette inşallah komşu oluruz

Cevapla

rahmi

AHZAP SURESİ 28. Ey Peygamber! Eşlerine şöyle söyle: Eğer dünya dirliğini ve süsünü (refahını) istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de, sizi güzellikle salıvereyim. 29. Eğer Allah'ı, Peygamberini ve ahiret yurdunu diliyorsanız, bilin ki, Allah, içinizden güzel davrananlar için büyük bir mükâfat hazırlamıştır. 30. Ey peygamber hanımları! Sizden kim açık bir hayâsızlık yaparsa, onun azabı iki katına çıkarılır. Bu, Allah'a göre kolaydır.

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?