Eğitimin her alanında ÇÖZÜM var

Dershanelerin neredeyse 50 yıllık faaliyetleri eylülle birlikte resmen sona erdi.

22 Eylül 2015 Salı 12:09
Eğitimin her alanında ÇÖZÜM var

Yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerin bir kısmı dershanelerden dönüşen Temel Liselere gidecek. Dershane tarih olunca öğrenciler için farklı çalışma metotları geliştiren eğitim kurumlarından bazıları ise yayıncılık dahil eğitimin her alanında hizmet veriyor. Çözüm de bunlardan birisi.

 

Anaokulundan üniversiteye kadar çocukların eğitimi ve sınavlara hazırlanmasında büyük katkısı olan Çözüm Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk ile dershanelerin temel liselere dönüşümünü ve yayıncılık hayatına dair hizmetlerini konuştuk.

 

Dönüşümün bu eğitim yılında hayat bulmasından memnun musunuz?

Dershanelerin dönüştürülme projesi oldukça köklü bir proje. Dolayısı ile bu kadar köklü ve geniş tabanlı projenin herkesi memnun etmesini beklememiz çok mümkün değil. Mutlaka sürecin zarar görenleri olmuştur ancak genel anlamda bir değerlendirme yapacak olursak dönüşümü oldukça olumlu sonuçlar vermeye matuf önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Olumlu sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Dolayısı ile genel olarak dönüşümden memnunuz ve geleceğinden de umutluyuz.

 

Temel liselerin dershanelerden farkı nedir?

Temel liseler, dershanelerden dönüşmüş kurumlardan oluştu ama en temel farkları şu: Onlar artık dershane değil, okul. Önceden dershane tanımı içerisinde sadece sınavlara hazırlık hizmeti sunarken artık diploma veren, eğitim-öğretimi bir arada yapan ve bununla beraber YGS-LYS'ye hazırlık fonksiyonunu da yerine getirmeye devam edecek olan yepyeni bir okul türü. Bu açıdan dershane algısının hepimizin zihninden bir an önce silinmesi ve bu kurumları yeni bir okul türü olarak hepimizin doğru bir şekilde kavraması gerekiyor.

 

Veliler temel liselerden neler bekliyor?

Temel liseler, dershane ve okul arasında fiilen paylaşıldığı gözlenen fonksiyonları tek kurumda birleştirecek bir eğitim kurumu olarak yapılandırıldı. Bir bütünü elde etmek için iki kurum arasında veliler ve öğrenciler âdeta perişan oluyordu. Şimdi eğitim-öğretimle ilgili her şey tek kurumda çözülebilir hâle geldi. Bu hem velilerimiz hem öğretmenlerimiz hem de genel anlamda eğitim sistemimiz için yepyeni bir kazanım. Dershane fonksiyonlarını ve okul fonksiyonlarını bu kurumlarımız bir arada yürütmeye devam edecekler. Biz bu durumu Çözüm Temel Liselerinin tanıtımında "Tam okul, tam kurs, yüzde 100 Çözüm" sloganıyla ifade etmeye çalıştık.

 

Süreç nasıl işliyor?

Millî Eğitimin, özellikle Özel Öğretim Genel Müdürlüğünün süreci son derece başarılı bir şekilde yürüttüğünü düşünüyorum. Çok büyük bir operasyondu bu. Ufak tefek sıkıntılarla bu sürecin aşıldığını ve genel anlamda da çok başarılı bir performans ortaya konulduğunu düşünüyorum. Şimdi velilerimizin öğrencilerimizin bu kurumlarımıza kayıtlarını hızla tamamlamaları gerekiyor. Özellikle 9, 10, 11.sınıfların da bu kurumlarımıza yoğun bir ilgi göstermesini bekliyoruz. Üniversite hazırlık süreci zamana yayıldığında daha yüksek başarı mümkün hale gelecektir.

 

Veliler okul kursları, özel öğretim kursları ve temel liselerden hangisini tercih etmeli?

Okul kursları bazı köklü okullarımızda iyi sonuçlar verebilir. İyi organize edilmiş, dışarıdan öğretmen ve yayınlarla desteklenmiş kurslardan hazırlık açısından iyi sonuçlar çıkacaktır. Ama genel anlamda okul kurslarının YGS-LYS için yeterli olacağından endişeliyim.

Özel öğretim kursları ise çok yeni, "Onlardan ne beklemeliyiz?" sorusu şu aşamada yeterince net cevaplanamıyor. Yeni kurulduğu için bazı sorunlar yaşanabilir.

Ben, en tatminkâr seçeneğin temel liseler olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu kurumlar hazırlık anlamında güçlü bir tecrübeye sahipler. Kurum kültürleri, fiziki altyapıları, öğretmen kadroları ve bilgi birikimleri bu işe uygun. 1-2 ders eksiği olan öğrenciler iyi seçmek şartıyla özel öğretim kurslarını tercih edebilir. Ancak sınav komple bir olay. Ve orada kesif bir yarış var. Bu rekabet ortamında temel liseleri tercih edenlerin çok daha avantajlı olacaklarını düşünüyorum.

 

Çözüm Temel Liseleri ne vaat ediyor?

Çözüm Temel Liseleri kendini "4x4'lük okul" olarak ifade ediyor. Bunlardan birincisi akademik başarı. Hem sınavda hem de okul derslerinde öğrencilerimizi başarılı kılmak istiyoruz ve altyapımızı, organizasyonumuzu, eğitim içeriklerimizi buna göre biçimlendirdik. İkincisi disiplinli bir eğitim faaliyeti vaat ediyoruz. Yani disiplinli bir eğitim ortamı sunacağız öğrencilerimize. Öyle velilerimiz kendi çocuklarını sokağa salınmış, kontrolsüz bir ortamda bu eğitim sürecini geçiriyorlar duygusuna kesinlikle kapılmasın. Üçüncü olarak 9 ve 10. sınıflarda yoğunlaştırılmış bir dil desteği sunacağız. Oxford ile birlikte son derece kurumsal ve nitelikli bir İngilizce eğitimi sunuyoruz. Özellikle 9 ve 10. sınıf öğrencilerimiz bizim kurumlarımızda İngilizce ile ilgili altyapı problemlerini giderecekler. Bunun yanı sıra dördüncü olarak da sosyal aktiviteler vaat ediyoruz. Öğrencilerin kendi arasındaki iletişimi ve kaynaşmayı güçlendirmek, onların hayat tecrübelerini ve görgülerini artırmak açısından yurt içi ve yurt dışı geziler planlıyoruz. Bu gezilere isteyen öğrencilerimiz katılabilecekler.

Çözüm bu dört maddeyi eksen alarak hizmetlerini sunacak. Çözüm Okulları kendi geçmişinden güç alıyor. Güçlü bir eğitim kadrosuna sahip, güçlü bir kurumsal kimliğe sahip, eğitim sektöründe artık çeyrek bir asra varan tecrübeye sahip. Sınav ve ölçme-değerlendirme uygulamaları, rehberlik hizmetleri ve Türkiye'de milyonlarca öğrenciyi başarıya taşımış yayınlarıyla Çözümü tercih edenlere önemli avantajlar sunacak. Çözümü tercih etmekle aslında başarıyı tercih etmiş olacaklar.

 

Çözüm Temel Liseleri’nin gelecekle ilgili stratejisi nedir?

Biliyorsunuz, 2018 -2019 eğitim-öğretim yılı itibarıyla temel liselerin kalıcı okullara dönüşmesi kanuni zorunluluk. Biz de hazırlıklarımızı, planlamalarımızı bu gerekliliği yerine getirecek şekilde yapıyoruz. Temel liselerin ana formatı çok değiştirilmeden imkân ve donatıları geliştirilerek kalıcı okullara dönüştürülmesi hedefleniyor. Biz de bu düzenlemeye uygun olarak 2018-2019 eğitim- öğretim yılına kadar temel liselerimizi kalıcı okullara dönüştüreceğiz. Zaten kalıcı okullarla ilgili de projelerimizi yaptık ve planlamalarımız şu anda hayata geçmeye başladı. Bir taraftan Çözüm Kolejleri adıyla güçlü bir okul zinciri başlattık. Şu anda 4 tane okulumuz, bu eğitim-öğretim yılı itibarıyla faaliyetlerine başlamış durumda. Devam eden birkaç tane de projemiz var. Hedefimiz kısa sürede Türkiye’nin en büyük okul zincirlerinden biri olmak. Çözüm Temel Liseleri dershanecilikte olduğu gibi hatta daha da güçlü bir şekilde sektörde yerini aldı.

 

Çözüm Yayınları ile de revaçta

 

Çözüm sadece okul ve dershane alanında değil, aynı zamanda yayıncılık alanında da güçlü bir aktivitesi olan kurumsal bir yapı. Osman Öztürk, bu alandaki hizmetlerini de şöyle özetliyor: ’’Biz ana sınıfından üniversite hazırlığa hatta KPSS'ye kadar her kademede yardımcı kaynak ve doküman üretiyoruz. Sadece Çözüm markasıyla değil, Martı Okul Yayınları ve Beyaz Kalem Yayınları adıyla da bu yayıncılık faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her yıl milyonlarca öğrenci bizim yayınlarımızı kullanarak kendi geleceği için tercih yapmış oluyor. Biz de onların bu teveccühlerine karşılık vermek için elimizden gelen hassasiyetle sektörün en nitelikli yayınlarına imza atmaya gayret ediyoruz. Bunu da büyük ölçüde başardığımızı düşünüyoruz. Piyasadan gördüğümüz takdir başarımızı teyit eder niteliktedir, bundan sonra da bu tip nitelikli yayınlara imza atmayı sürdüreceğiz. Özellikle bu sene çıkardığımız "Pratik Okumalı Testler, Pratik Defterler ve Tam İsabet Serisi" adıyla sunduğumuz soru bankalarımız piyasada çok ciddi bir ilgi gördü. Gerçekten hemen hemen herkesin sahip olmak isteyeceği bir beğeni yakaladı. Bütün bunlar eğitim- öğretim alanındaki birikmiş tecrübemizle üretilmiş yayınlar olduğu için bu sonuç doğuyor.’’

 

 

Mehmet UFUK - egitimrehberi / 22 Eylül 2015