Duterte: Komünist isyancıları öldürene para ödülü verilecek

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dünya kamuoyunun tepkisini çeken bir açıklama yaptı. Duterte, öldürülen her bir komünist isyancı için güvenlik güçlerine 500 dolar para ödeneceğini duyurdu.

15 Şubat 2018 Perşembe 09:28
Duterte: Komünist isyancıları öldürene para ödülü verilecek

Duterte, yaptığı açıklamada, savunma harcamalarını azaltmak amacıyla komünist isyancıları öldüren güvenlik görevlilerine 500'er dolar ödül verileceğini belirtti.

"Komünist isyancıları öldürmek kuşları öldürmekten daha kolay çünkü isyancıların daha büyük kafaları var." ifadesini kullanan Duterte, yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Devlet Başkanı Duterte'nin açıklamasını kınadı.

Örgüt, bu tür bir ödül uygulamasının güvenlik görevlilerin savaş suçu işlemesine neden olabileceğini ileri sürdü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2 yıl önce göreve geldikten sonra başlattığı uyuşturucuyla mücadele kapsamında binlerce kişinin öldürülmesi nedeniyle Duterte hakkında ön soruşturma başlatmıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 09:28

YORUM YAZ

  • Afrin KartalıAfrin Kartalı11 ay önce
    Ey kurban olduğum Reis, biraz olsun Dutertegibi acımasız olsanız
  • rprp11 ay önce
    başka çaresi kalmamış liderin ne yapsın

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019