Dünya Türklerin 'Dirilişi'ni izliyor

Türk dizilerine artan ilgi televizyon yapımlarının satış rakamlarına da yansıyor.

29 Aralık 2017 Cuma 22:57
Dünya Türklerin 'Dirilişi'ni izliyor

Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumunun dizilerinin de aralarında olduğu programlarının satışından elde ettiği gelir geçen yıl 70 milyon lira oldu.

Türkiye'nin hizmet ihracatında televizyon dizi ve yapımlarından elde edilen gelir dikkati çekerken, bu yapımlar kanallar için de önemli bir gelir kaynağı oluyor.

Türkiye'nin dizi ihracatı ilk olarak 1981'de Aşk-ı Memnu'nun Fransa'ya satışıyla başladı.

O tarihten itibaren televizyon programlarının ihracatı hızla ivme kazanırken, bugün 100'den fazla ülkede TRT içerikli dizi ve programlar izlenir duruma geldi.

Kanalın son yıllarda özellikle Diriliş Ertuğrul dizisi ilgiyle takip edilirken, dizilerin yanı sıra çocuk programları da ilgi odağı oldu.

TRT'nin dizi ihracatı Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesiyle Balkan ülkelerinde yoğunlaşırken, söz konusu yapımlar Uzak Doğu ve Latin Amerika bölgelerinde de izlenir hale geldi. Kanalın dizi ve programlarının satışından elde ettiği gelir ise 2016'da 70 milyon liraya ulaştı.

Özellikle son üç senede yapılan satışlarla Türk dizi ihracatından elde edilen gelirin 750 milyon liraya ulaştığı tahmin ediliyor.

"Dünyada içeriklerin yüzde 30'u Türk üretimi"

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türk dizilerinin yurt dışında izlenirliğinin artmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Kanalın programlarıyla daha fazla ülkeye ulaşmayı hedeflediğini belirten Eren, şöyle konuştu:

"Dizilerimizin yurt dışında izlenmesi, ekonomik getirinin ötesinde kültürel olarak o ülkelerde var olabilme adına çok önemli. Bu konuda önceliğimiz daha fazla sayıda ülkeye ulaşarak o ülkelerde Türk kültürünü egemen kültürün bir parçası haline getirmek. Ülkemizin etkin coğrafyasını düşündüğümüzde Türk içeriklerinin, dizilerinin doğal olarak sevilmesi ve talep görmesi bu coğrafyayı bizim için doğal pazar haline getirmekte. Ayrıca bunun dışında Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde Türk dizileri popülerliğini artırmakta ve takip edilmekte."

Eren, bu başarının sadece TRT'nin değil tüm Türkiye'nin gurur kaynağı olduğunu dile getirerek, kanal olarak sadece TRT dizilerinin değil bütün Türk dizilerinin uluslararası alanda izlenirliğinin artması, satışının yapılması, yayılması ve başarılı olması için sektörü desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Gelecek dönemde Avrupa ve Kuzey Amerika’da da seyredileceğini düşündükleri on bölüm, 45 dakikalık diziler yapmayı planladıklarını kaydeden Eren, "Eurodata’nın yaptığı son araştırmaya göre dünya genelinde tüketilen yabancı kaynaklı içeriğin yüzde 30’u Türk üretimi. Buradan da anlaşılacağı üzere ürettiğimiz içerik dünya ortalamasının üzerinde. Bu gerçekten çok büyük bir başarı. İnşallah bunun kıymetini bilir ve Türk televizyon sektörünün gelişmesi için hep beraber tüm kanallarla ve tüm yayıncılarla birlikte bu sürece destek oluruz." dedi.

 

Haber Tarihi: 29 Aralık 2017 Cuma 22:57

YORUM YAZ

 • KocasolakKocasolak11 ay önce
  Sırf dedem osmanlı hatrına bakıyotum. Senaryo kısır hep aynı, bir bey ve karısı düşman birde tekfur evir çevir aynı. Parayı başrole ver bütçe bittiii, kötü kore nin dizilerinden ibret alın ibret. Bol bol nutuk, koca selçuklu vezirini ne hallerde gösterdiniz. Siz tarihimizi paraya çeviren kalpazansınız.
 • Hy-hyHy-hy11 ay önce
  Dirilişmiş bende yeni bir dizi senaryosu yazdım.Adı"Düzülüş",konusuna gelince bir asgari ücretlinin 1600tl maaşla verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor.Gerçek bir öyküden uyarlanmıştır.Son derece gerçekçi,realist bir sahneler içerir.18 yaş sınırı vardır.Filmde 7-8 milyon tane oyuncu vardır.Hiçbir sahnesinde dublör kullanılmamıştır.Dram ve aksiyon sahneleri oldukça fazladır.Heryıl yeni versiyonu ile güncellenmektedir.
 • RemziRemzi11 ay önce
  ..... müslümanların diyeceksin
 • Afyon'lu ÜlkücüAfyon'lu Ülkücü11 ay önce
  Dizilere lafım yok. Ama sinemaya geldiğimiz zaman rezil kepazeyiz. 3-5 tiyatrocu çakal biraraya gelip sinema yapıyor, ve o sinemada ya hocaya, ya namaza, ya İslam'a, ya da Osmanlı'ya alçaltıcı sahneler sergiliyorlar. Birkaç yerli korku filmi izledim gülmekten karnıma ağrı girdi. Hepsinde de cinli musallatlı komedi furyası.Sinemayı ideolojik sol görüşlü ... elinden kurtarmanın lazim
 • osmanoğlu2023osmanoğlu202311 ay önce
  Milli teveccüh gören dizileri dünyaya tanıtın öyle bizimkiler gibi Türk milletinin ruhunu taşımayan uydurmasyonları değil ! yani Türk deyince müslümanlığı çağrıştıran diziler olsun ki kim olduğumuz belli olsun yoksa elin gavuru doğruluğu kimden alacak? görüyoruz sonuçlarını !....
 • Ömer gencÖmer genc11 ay önce
  Osmanlı dizilerinde islami ölçülere daha fazla riayet şart.Türk dizileri de dallas dizisine dönmüş satsak ne yazar.
 • SADDİSADDİ11 ay önce
  SİNEMA TEKNİĞİNİ ARTTIRMAZSANIZ YAYA KALIRSINIZ.

Günün Karikatürü

10 Aralık 2018