Dronelar ne işe yarar ?

Son dönemde neredeyse her alanda bir hayli popüler olan insansız hava aracı dronelar, hayatımızda pek çok alanda yerini şimdiden aldı.

12 Ekim 2017 Perşembe 13:09
Dronelar ne işe yarar ?

İTO’nun düzenlediği Futuristanbul etkinliğinde konuşan ünlü fütürist Thomas Frey, gelecekte drone’ların hayatımızda büyük yeri olacağını söyledi.

Da Vinci Enstitüsü Direktörü ve Google gelecek bilimcisi (fütürist) Thomas Frey, drone'ların ilerleyen yıllarda insanlığa daha nitelikli hizmet vereceğini belirterek, "Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde 50 bin drone uçacak ve insanların hayatına 100'den fazla alanda değecek" dedi. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği Futuristanbul etkinliğinde gelecek hakkında öngörülerini paylaşan ünlü fütürist, kurye, ambulans şoförü, polis, ev taşıyıcısı gibi meslekleri gelecekte drone'lara kaptıracağımızı anlattı. Frey, "Drone komuta merkezi görevlileri, veri analistleri ve buna benzer yeni iş tanımları çıkacak. Drone ambulanslar yakında geliyor, taksiler geçen hafta Dubai'de devreye girdi. 2030'da dünyada 1 milyar drone olacak" dedi.

Kısa zaman önce hayatımıza giren dronelar bugün bile birçok konuda insanlığa fayda sağlıyor. Yakın gelecekte çok daha ileri seviyede hayatımıza girmesi beklenen dronelar bugün askeri alandan spor ve seyahate kadar bir çok alanda kullanılıyor. İnsanların yaşamında büyük kolaylıklar sağlayan droneların kullanım alanlarını başlıca şöyle sıralayabiliriz...

Gazetecilik ve TV dünyası

Drone’lar şu anda profesyonel kameraların dışında çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çektiğinden; gazetecilik ve TV dünyasında büyük bir kolaylık sağlayacak. En son örneklerinden birini Sochi Olimpiyatları‘nda gördük. Drone’lar sporcularla birlikte pistin üzerindeydi ve çekilen sıra dışı görüntüler izleyicilere sunuldu. Kalabalığın dahil olduğu organizasyonlarda da kuş bakışı görüntü almak isteyen gazeteciler tarafından sıklıkla kullanılma potansiyeli olan bir ürün.

Spor

Ekstrem sporlarda GoPro‘nun sunduğu fayda şu ana kadar hiçbir cihazdan alınamadı. Su altında kayıt yapabilmesi ya da sörf yaparken kendinizi kaydetmeniz olaya farklı bir boyut getirmişti. Drone’lar ise bu boyutu bir üst seviyeye taşıyacak gibi. Siz sporunuzu yaparken, sizi tepeden takip eden bir ürün olacak ve sizin tüm hareketlerinizi kaydedecek. Şaka mı? Değil… Böylece hareketleri nasıl yaptığınızı daha bir keyifli şekilde izleyebileceksiniz.
Seyahat

Drone’lar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden; şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebilir.

Pazarlama

Çok büyük bütçesi olmayan ama yine de tanıtım videolarını çekmek isteyen şirketler için Drone tam bir biçilmiş kaftan. Kafeler, restoranlar ya da oteller bu ürünler sayesinde mekanları hakkında bilgi verebilecek bir videoyu rahatlıkla çekebilir. Hatta emlak firmaları da evlerin tanıtım videolarını çekip, ilgili kişilere aktarabilir. Drone’lara bir tane pankart bağlayıp, tanıtım yapmanız da mümkün.

Haber Tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe 13:09

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Eylül 2018