THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Ankara

Dolar 3.9’a dayandı, MB rezerv opsiyon ve reeskont silahlarını çekti

“Özellikle son dönemlerde, piyasada sağlıksız fiyat oluşumlarına şahit oluyoruz." diyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, önemli açıklamalarda bulundu.

07 Kasım 2017 Salı 11:24
Dolar 3.9’a dayandı, MB rezerv opsiyon ve reeskont silahlarını çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 1 Şubat 2018’e kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde dolar için 3,7, avro için 4,3 ve İngiliz sterlini için 4,8 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınmasının ihracatçıları oldukça mutlu ettiğini bildirdi.

ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ KUR RİSKİ

Büyükekşi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile ilgili düzenlemesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, TİM olarak her çeyrekte İhracatçı Eğilim Anketi’ni açıkladıklarını, bu anketlerde, ihracatçıların karşılaştıkları sorunların başında kur riskinin geldiğini belirtti.

Büyükekşi, şunları kaydetti: “Özellikle son dönemlerde, piyasada sağlıksız fiyat oluşumlarına şahit oluyoruz. Bu da ihracatçılarımızı kur riskine karşı daha hassas hale getiriyor. 1-3 Kasım’da gerçekleştirdiğimiz İhracat Haftası etkinliğimizde Sayın Başbakanımıza 10 maddelik taleplerimizi arz etmiştik. Taleplerimizin arasında kur riski de yer alıyordu. Ayrıca, yine Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’e de aynı talebimizi ilettik.

Haber Tarihi: 07 Kasım 2017 Salı 11:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018