Doğu Guta kan ağlıyor

Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta, son 24 saatte en az 300 saldırıya maruz kaldı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 14:17
Doğu Guta kan ağlıyor

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin kuşatmada tuttuğu Doğu Guta'ya son 24 saat içinde düzenlenen 300'den fazla saldırıda 8'i sivil, en az 16 kişi hayatını kaybetti.

Şam'daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimi, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Arbin, Hammuriye, Medyere, Misraba, Duma, Sakba, Kefer Batna, Merc ve Haresta bölgelerine dün öğleden bu yana yoğun saldırılarını sürdürüyor.

Doğu Guta'daki yerel muhabirlerin kurduğu Guta Medya Merkezi'nden alınan verilere göre, son 24 saat içerisinde rejim, 50 hava saldırısı ve 250'den fazla topçu atışı gerçekleştirdi.

Saldırıların devam ettiğini belirten merkez, "Yoğun saldırılar sonucu, 8'i sivil en az 16 kişi yaşamını yitirdi, 100'den fazla kişi de yaralandı." bilgisini paylaştı.

Rejim ve yabancı terörist gruplarının 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin sivil yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Bölgeye kaçak yollarla sokulabilen temel gıda ürünleri ve ilaçların girişi bir süre önce durdu.

Sivil yerel meclislerin verilerine göre, Doğu Guta'da binden fazla çocuk, besin ve ilaç eksikliği nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Bölgede 22 Temmuz'da başlatılan ateşkes, Esed rejimince sık sık ihlal ediliyor.

Rejimin son 1 haftada yoğunlaşan saldırılarında bölgeye bağlı belde ve köylerde birçok bina yerle bir oldu.  

Kaynak: AA

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 14:17

YORUM YAZ

  • SafaSafa4 ay önce
    Şimdi ne diyelim bu kardeşlerimize. Bu gün TRT1 de helalleşme programı vardı. Adam çıkmış oraya kedi köpeklere nasıl iyilik yapılır, onlara nekadar para harcadığını, bu işleri yapanların cennetlik falan olduğunun faziletinden dem vurdu. Birde tasdikçi hoca Fatih Çıtlak vardı. Üzülerek izledim. Köpeklere bakmak Guta da Arakanda Afrikada vs. Yerlerde açlıktan ölenlerden çok daha önemliymiş . Abartı ki ne abartı. Ben öyle anladım. Şuna katılırım. Hayvana işkence kabul edilemez. Ama her zaman önce insandır insandır insandır. Bir insanı kurtarmak için bir milyon köpek öldürmek gerekirse öldürülür o insan kurtarılır. Öncelemek diye birşey var olmalıdır. İnsan mı hayvan mı. Bazılarına göre eşit bazılarına görede hayvan daha kıymetli hayret. Yanılıyorsam düzeltin hatamı. Bu bizi köpek seviciliğine götüren bir hastalıktır. Zamanla köpek güzellik yarışı , onları kuaföre götürüp manikür pedikür yaptırmak hatta onları evlendirme hastalıkları eli kulağında bilesiniz.Güvenlik ve çobanlık hariç asla köpek beslenmemelidir vesselam. Bunlarıda aç bırakamayız işkence edemeyiz vesselam

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018