Doğru tercih, başarı ve mutluluk

Pendik'te meslek seçimi yapabilmeleri amacıyla üniversiteler ile lise öğrencilerini bir araya getiren 'Kariyer Günleri'nin ikincisi başladı.

06 Aralık 2017 Çarşamba 08:49
Doğru tercih, başarı ve mutluluk

5-7 Aralık tarihlerinde üç gün boyunca açık kalacak kariyer günlerinde 34 üniversite stant açtı. Öğrencilerin kariyer planları, meslek seçimleri ve gelecek hedeflerini belirlemede yol göstermek amacıyla Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilki Nisan ayında yapılan “Pendik Kariyer Günleri”nin ikincisi başladı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde 5-7 Aralık tarihlerinde üç gün boyunca açık kalacak kariyer günlerinde 34 üniversite stant açtı.

Kariyer Günleri”ne 7 bini lise son sınıf öğrencisi olmak üzere 14 bin lise öğrencisinin ziyaret etmesi bekleniyor. Öğrenciler, stantları gezerek üniversiteler ve meslekler hakkında detaylı bilgiler ediniyor.

Öğrencilere yönelik seminerler düzenleniyor

Kariyer günlerinde, ayrıca geleceklerini doğru bir şekilde planlayabilmeleri için gençlere yönelik rehberlik ve kariyer odaklı 6 seminer düzenleniyor. Alanında uzman akademisyenler tarafından öğrencilere yönelik seminer programları da veriliyor. İlk olarak İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Sosyolog Yazar Nurdoğan Arkış “Başarmak Mümkün” konulu bir seminer verdi.

“Mutlu bir toplum mutlu birey olmaktan geçer”

Öğrenciler ve üniversiteleri bir araya getiren platformun açılış töreninde öğrencilere hitap eden Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Sami Divleli, lise son sınıfta okuyan öğrencilerin gelecekleri hakkında verecekleri kararın dönüm noktasında olduğunu söyledi.

Mutlu bir toplumun varlığının mutlu birey olmaktan geçtiğini belirten Başkan Yardımcısı Divleli, öğrencilere popüler meslek yerine mutlu olabilecekleri meslekleri tercih etmeleri nasihatinde bulundu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz ise üniversiteler ile öğrencileri bir araya getiren bu platformu oluşturarak öğrencilerin hangi alanda mutlu olacağına dair bir ipucu vermesini istediklerini belirtti.

Günün ikinci seminerinde ise Medeniyet Üniversitesi’nden Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Lütfi Arslan “Sonsuz Kariyer Yönetimi” konusunda çarpıcı bilgiler verdi. Kariyer günlerinin yarın ve son günündeki seminer programı ise şöyle:

-6 Aralık Çarşamba Saat: 10.00

İslâmi İlimler ve İlahiyat Fakülteleri

Prof. Dr. Mustafa Özel (Şehir Üniversitesi)

-6 Aralık Çarşamba Saat: 13.30

“Üniversiteli Olmak”

Prof. Dr. Bekir Berat Özipek (Medipol Üniversitesi)

-7 Aralık Perşembe Saat: 10.00

“Başarı Formülleri

Fatih Abadi

-7 Aralık Perşembe Saat: 13.30

Doğru Tercih, Başarı ve Mutluluktur

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özgenel - Yrd. Doç Dr. Kamil Arif Kırkıç (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi)