Doğa projeleri için elele verdiler

Genç TEMA gönüllüleri Dünyayı Kurtaran Adım Projesi ile 50 farklı ilde 53 yerel çevre projesi gerçekleştirdi.

06 Ağustos 2015 Perşembe 10:55
Doğa projeleri için elele verdiler

Proje kapsamında verilen çevre ve liderlik eğitimleriyle bulundukları bölgedeki çevre sorunlarına ilişkin farkındalığı artan gençler yerel çevre projeleri geliştirip uyguladı. Bu eğitimi alan gençlerin sayısı 3150 olurken, 53 yerel çevre projesiyle yaklaşık 16 bin kişiye ulaşıldı. Gençler su kirliliğinden kuraklığa, anız yangınlarından biyoçeşitliliğe kadar farklı alanlarda projeler gerçekleştirdi.

 

Acı Çay’ı araştırdılar

Çankırı Karatekin Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, Acı Çay’ın kirliliğine dikkat çekmek için öncelikle Çankırılılar'ın bu konudaki görüşlerini öğrenmek amacıyla bir kamuoyu araştırması yaptı. Şehir merkezinde yaşayan 200 kişinin katıldığı ve yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleşen araştırmada sorun ve beklentiler saptandı. Ankete katılanların yüzde 76’sı çay ve çevresinin yeterince temiz tutulmadığını, yüzde 76’sı çayın kirliliğinin insan ve doğa sağlığını etkilediğini, yüzde 59’u çayı ve çevresini güvenli bulmadığını, yüzde 61’i ise çayın görüntü kirliliği de oluşturduğunu belirtti. Acı Çay’la ilgili çalışmaları sırasında anketin yanı sıra 300 Çankırılı’yla da bilgilendirme görüşmesi yapan gençler araştırma sonuçlarını yerel yöneticilerle paylaşacak.

 

Buca Üzümü anılarda kalmasın

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, İzmir’in meşhur üzüm türlerinden biri olan Buca üzümünün yok olma tehlikesine karşı koruma projesi başlattı. Gençler Buca üzümünün yoğun göç, çarpık kentleşme gibi nedenlerle yok olmak üzere olduğunu tespit etti. Öncelikle Buca Kaynaklar Köyü’nü ziyaret eden gençler, bağ sahiplerinden Buca üzümüne dair sorunları dinledi. Üzüm Kokan Semt Dergisi’ne, Dünyayı Kurtaran Adım Projesi'ni ve Buca üzümü için yürüttükleri çalışmaları anlattı. Türü korumak için 25 adet asma fidanını toprakla buluşturdu. Gençler, asma fidanlarının bakımını sürdürmeye devam ediyor.

 

Mardin’in gündeminde anız yakılması vardı

Mardin Artuklu Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun gündemindeyse toprağı tehdit eden anız yangınları vardı. Gençler çiftçilere anız yangınlarının zararlarını anlattı, bölgedeki ziraat mühendisleri ile bir araya gelerek danışma toplantılarına katıldı, Mardin Tarım Fuarı’nda stant kurarak anız yangınlarının zararlarına dikkat çekti. Tüm bunların yanı sıra, Mardin İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşmeler yaparak anız yangınlarının önlenebilmesi için talep ve görüşlerini iletti. Mardinli gençlerin çalışmaları sonucunda 700 çiftçiye ulaşıldı.

 

Endemik türlerle buluştular

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, gençlerin Kaz Dağları endemik bitki türlerini yeterince tanımaması sorunundan yola çıkarak gençlere bu türleri tanıtmak için “Kaz Dağları Endemik Bitki Türleri” konulu bir söyleşi organize etti. Gençler Yrd. Doç. Dr. Ersin Karabacak ile yaklaşık 80 kişinin katılımıyla Kaz Dağları'na çıkıp endemik türleri yerinde gözlemledi. Türler hakkında tanıtıcı bir doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Endemik türlerle ilgili fotoğraf yarışması düzenlendi.

 

Eskiden buralar / İstanbul'un biyoçeşitliliği

10 farklı üniversiteyi kapsayan İstanbul Genç TEMA Toplulukları, yerel projelerini birlikte hayata geçirmeye karar verdi. İstanbul’un kaybolan biyolojik çeşitliliğine dikkat çekmek için kentleşme, Boğaziçi, fundalıklar ve kuş göç yolları konularındaki doğa sorunlarını anlatan kısa filmler çekildi. Sosyal medyada #EskidenBuralar etiketiyle bir kampanya gerçekleştirildi. 1.621 farklı kişi tarafından 9.201 tweet atılan #EskidenBuralar etiketi Türkiye’de en çok konuşulan konular (trend topic) listesine girdi. Genç TEMA’lar, ünlü isimlerin de desteğini aldıkları kampanya sonrası çarpan etkisiyle yaklaşık 5.000 kişide İstanbul’un kaybolan biyolojik çeşitliliği hakkında farkındalık yarattı.

 

Türkiye'nin buğday ambarını ateşe atmayın

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, Konya (Karapınar) - Karaman (Akçaşehir) bölgesinde kurulması planlanan kömür ocakları ve termik santralin Türkiye'nin buğday ambarını ateşe atmak olacağını anlatmak için çalıştı. Üniversitede “Kömür Madenciliği ve Termik Santral” konulu fotoğraf sergisi düzenledi. Fotoğraf sergisini, akademik ve idari personelin yanı sıra 300’e yakın öğrenci ziyaret etti.

 

Meke Gölü kurumasın

Kuruma tehdidi altındaki volkanik bir krater gölü olan Meke Gölü ise Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun yerel proje konusuydu. Gençler, Türkiye’deki jeolojik mirasın simgelerinden Meke Gölü’nün kuruma tehdidini akranlarına göstererek anlatmanın en iyi yol olduğunu düşündü ve Meke Gölü’ne alan ziyareti düzenledi. Ortaokul öğrencilerine de su, kuraklık ve sulak alanlar konulu eğitimler verilerek farkındalık sağlandı.

 

egitimrehberi / 6 Ağustos 2015