Dışişleri'nden 'Cerablus' ve 'El Bab' açıklaması

Suriye'de Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde ilan edilen çatışmasızlık bölgeleri arasında Cerablus ve El Bab'ın neden yer almadığına ilişkin soruya Dışişleri'nden yanıt geldi

12 Mayıs 2017 Cuma 21:37
Dışişleri'nden 'Cerablus' ve 'El Bab' açıklaması

Dışişleri BakanlığıSözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, düzenlediği olağan basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Müftüoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya'nın Soçi kentinde 3 Mayıs'ta yaptığı görüşmenin ardından Astana'da Rusya, Türkiye ve İran'ın vardığı mutabakat sonucu Suriye'de oluşturulan çatışmasızlık bölgeleri ile ilgili de açıklamalar yaptı.

"CERABLUS VE EL BAB'IN DAHİL EDİLMESİ ANLAMSIZ OLURDU"

Müftüoğlu, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu sonucunda Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki Cerablus ve El Bab bölgelerinin çatışmasızlık bölgelerine neden dahil edilmediği sorusu üzerine "Astana'da imzalanan anlaşmanın temel amacı hükümetle muhalifler arasındaki çatışmalara son verilmesi. Bahsekonu bölgede böyle bir çatışma zaten söz konusu değil. Dolayısıyla bu bölgenin çatışmasızlık bölgelerine dahil edilmesi anlamsız olurdu. O sebeple onlar arasında yer almadı" dedi.

Haber Tarihi: 12 Mayıs 2017 Cuma 21:37

YORUM YAZ

  • osmanoğlu2023osmanoğlu202310 ay önce
    tsk dışarda destan yazıyor fakat içerde fetö halen kumpas kurmakta zorlanmıyor hatta kilit noktalardanokta atışı yapabiliyorsa oturup tekrar düşünmekte gereksinim olduğu aşikar! acaba dağda 10 binlerceelemanını dikey pozisyondan yatay konumuna almamıza rağmen halen etkili olmaya çalışan örgütve diger taraftan binlerce baylokçunun içeri alınmasına rağmen halen etkili olabilen fetö'ye neden öldürücü darbe indirilemiyor çünkü bu iki hatta dört, beş örgüt abd ve ab eteğinin altında gizleniyor ve çıkınca hamle yapıyor görünümü ortaya çıkıyor yani vurkaçları önlemek açısından bu noktaya ehemmiyetvermeliyiz!

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018