AĞAÇ AŞ

Dilediğimiz an Brexit'ten vazgeçebiliriz

İngiltere'nin eski AB Büyükelçisi John Kerr, İngiltere'nin Brexit kararından istediği zaman vazgeçebileceğini söyledi.

11 Kasım 2017 Cumartesi 09:41
Dilediğimiz an Brexit'ten vazgeçebiliriz

Hükümet yeni bir referandumun demokratik prensiplere aykırı olacağını söylese de, Brexit kararının geri alınabileceğine yönelik tartışmalar sürüyor. Avrupa Birliği'nin (AB) temel anlaşması olan Lizbon Anlaşması'nda, 'üyelerin ayrılma sürecini' tanımlayan 50. maddenin yazarı olan İngiltere'nin eski AB Büyükelçisi John Kerr, İngiltere'nin Brexit kararını istediği zaman değiştirebileceğini söyledi. 

Associated Press ajansının haberine göre Kerr, İngiltere'nin AB'den ayrılacağı 2019 yılına kadar kararını değiştirerek süreci durdurabileceğini ifade etti. 1990–1995 yılları arasında İngiltere'nin AB Büyükelçisi olan Kerr, "Boşanma görüşmeleri devam ederken taraflar hala evli durumda. Bu aşamada fikrimizi değiştirebiliriz" diye konuştu. 

Kerr, İngiltere hükümetinin vatandaşlarını yanlış yönlendirerek, Brexit'in durdurulamaz olduğuna inanmalarını sağladığını da belirtti. Geçen yıl düzenlenen referandumda İngiltere, seçmenlerin yüzde 51,9'unun desteğiyle AB'den ayrılma kararı almıştı. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, geçen cuma günü, Brexit sürecini yavaşlatmaya ya da durdurmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceklerini, böyle bir adımın halkın demokratik iradesine aykırı olacağını söylemişti. 

İngiltere'nin ABD'den ayrılma sürecinden sorumlu bakanı David Davis de, Brexit'in kesin tarihini 29 Mart 2019 olarak ilan etmişti. 

Öte yandan İngiltere kamuoyu, Brexit süreci konusunda ikiye bölünmüş durumda. Daha önce AB'den ayrılma kararını destekleyen iktidardaki Muhafazakâr Parti'den birçok ismin de, son dönemde ayrılma karşıtı açıklamalar yapması dikkat çekiyor. 

Brexit karşıtları, AB’den ayrılmanın ülkede yargı, ekonomi ve birçok alanda ciddi belirsizlikler yaratacağı konusunda ısrar ediyor. 

Brexit yanlıları ise, ülkede yeni bir referandum düzenleme girişiminin, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olan ülkeyi krize sürükleyeceğini söylüyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve milyarder işadamı George Soros gibi isimler de, daha önce Brexit kararının geri alınabileceğini söylemişti. 

Brexit nedir? 

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmayacağının belli olacağı Brexit nedir? Ne anlama gelmektedir? 

İngiltere yapılan referandumda seçmenler ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına karar verdi. AB'den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen yüzde 52'lik oy oranını yakaladı. İngilizlerin AB’den çıkma konusu 1984 yılından beri süregelen bir konu. Britanya'nın ilk iki harfi ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması anlamına gelmektedir. İngiltere'de daha önce 1975 yılında da yapılan referandumda %67 evet oyu çıkmış ve İngiltere AB üyeliğine devam etmiştir. 

İNGİLTERE NEDEN AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN ÇIKMAK İSTİYOR? 

Öncelikli olarak İngilizlerin AB’den çıkma konusu 1984 yılından beri süregelen bir konu. Gerek AB bütçesine yaptıkları ödemelerden ve gerekse Brüksel’den gelen emirlere uyma konusunda isteksiz olan İngilizler, patlak veren göçmen kriziyle de birlikte AB’den çıkarak tekrar ülkelerinin dizginlerini ellerine almayı planlıyor. Ancak bu kolay atılacak bir adım değil. Zira referandumdan çıkış kararının gelmesi halinde çıkış müzakerelerinin en az 2 yıl sürmesi ve tüm süreçlerin tamamlanmasının ise 7 yılı bulması bekleniyor. İşin ticari yönü ise İngiltere için çok daha riskli. 

Ülke toplam 465 milyar dolarlık ihracatının yüzde 44’ünü doğrudan AB’ye yapıyor. İthalatının da yüzde 50’si yine AB’den geliyor. İngilizlerin AB’den çıkmaları halinde ortak pazarın dışında kalacakları için tüm 28 AB üyesi ülkeyle tek tek ticari anlaşmalar yapması gerekecek. Ve bunun sonucunda bile rakamlar bugünkü gibi olamayacak. Zira dünya 200 yıl öncesinin dünyası olmadığı gibi İngiltere de 200 yıl öncesinin süper gücü değil. Ülkenin dünya piyasalarında hem sanayi hem de yeni teknolojiler alanında rekabetçi çok sayıda şirketi veya markası bulunmuyor.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 09:41

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Ekim 2018