THY - Ramazan

Dikkat! Bu inanışlar insanı küfre götürür

Küfür diğer adıyla inkar sadece Allah’ı ve Peygamber Efendimizin nübüvvetini inkar etmek değildir. Bazı söz ve davranışlar da insanı küfre götürebilir. İşte o inanışlardan bazıları:

19 Ekim 2016 Çarşamba 22:02
Dikkat! Bu inanışlar insanı küfre götürür

Küfür, diğer adıyla inkar sadece Allah’ı ve Peygamber Efendimizin nübüvvetini inkar etmek değildir. Nasıl ki Allah ve peygamberine inanan bir kişi Allah’ın peygamber Efendimiz aracılığı ile bildirdiği tüm bilgilere inanmış oluyor. Bu nedenle Allah’ın peygamberimiz aracılığı ile gönderdiği ve inanılması gereken bilgileri inkar etmek kişiyi küfre götürür. Bunlar genel hatları ile bazı küfrü gerektiren inançlar şunlardır.

Kur’an-ı Kerim ayetlerini reddetmek, inanmamak kişiyi küfre götürür. İman bir bütündür. İnanılması gereken şeylerden bir tanesini inkâr, tamamını inkâr anlamına gelir.

Allah’ın rahmetinden ümit kesmek. Kişi ne kadar günahkar olursa olsun Allah’ın rahmetinden ümit kesmemeli"...Hakikat şudur ki, kâfirler güruhundan başkası Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez." (Yusuf / 87),

Allah’ın rahmetinden ümit kesmek gibi O’nun azabından emin olmak da, küfürdür. Zira Kur’an-ı Kerim’de: "...Allah'ın tuzağından emin mi oldular. Fakat ziyana uğrayan topluluktan başkası, Allah'ın mühlet vermesinden emin olmaz." (A'raf / 99),

Allah’ın helal kıldıklarını haram ve haram kıldıklarını helal saymak. Örneğin fazin helal bir kazanç olduğuna inanmak küfürdür.

Gelecekten haber verdiğini iddia eden kâhinin, falcının sözlerine inanmak ve tasdik etmek küfürdür. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): "Kim, bir kâhine gelir ve onun söylediklerini tasdik ederse; Allah'ın (c.c.), Hz. Muhammet (s.a.v.)e indirmiş olduklarını inkâr ile küfre girmiş olur." (Müslim, Ebu Davud)

Haber Tarihi: 19 Ekim 2016 Çarşamba 22:02

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü