İMSAK 03:34 GÜNEŞ 05:30 ÖĞLE 13:08
İKİNDİ 17:05 AKŞAM 20:35 YATSI 22:20
İstanbul Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.

Dikkat! Bu inanışlar insanı küfre götürür

Küfür diğer adıyla inkar sadece Allah’ı ve Peygamber Efendimizin nübüvvetini inkar etmek değildir. Bazı söz ve davranışlar da insanı küfre götürebilir. İşte o inanışlardan bazıları:

Dikkat! Bu inanışlar insanı küfre götürür
Eklenme: 19 Ekim 2016, 22:02

Küfür, diğer adıyla inkar sadece Allah’ı ve Peygamber Efendimizin nübüvvetini inkar etmek değildir. Nasıl ki Allah ve peygamberine inanan bir kişi Allah’ın peygamber Efendimiz aracılığı ile bildirdiği tüm bilgilere inanmış oluyor. Bu nedenle Allah’ın peygamberimiz aracılığı ile gönderdiği ve inanılması gereken bilgileri inkar etmek kişiyi küfre götürür. Bunlar genel hatları ile bazı küfrü gerektiren inançlar şunlardır.

Kur’an-ı Kerim ayetlerini reddetmek, inanmamak kişiyi küfre götürür. İman bir bütündür. İnanılması gereken şeylerden bir tanesini inkâr, tamamını inkâr anlamına gelir.

Allah’ın rahmetinden ümit kesmek. Kişi ne kadar günahkar olursa olsun Allah’ın rahmetinden ümit kesmemeli"...Hakikat şudur ki, kâfirler güruhundan başkası Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez." (Yusuf / 87),

Allah’ın rahmetinden ümit kesmek gibi O’nun azabından emin olmak da, küfürdür. Zira Kur’an-ı Kerim’de: "...Allah'ın tuzağından emin mi oldular. Fakat ziyana uğrayan topluluktan başkası, Allah'ın mühlet vermesinden emin olmaz." (A'raf / 99),

Allah’ın helal kıldıklarını haram ve haram kıldıklarını helal saymak. Örneğin fazin helal bir kazanç olduğuna inanmak küfürdür.

Gelecekten haber verdiğini iddia eden kâhinin, falcının sözlerine inanmak ve tasdik etmek küfürdür. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): "Kim, bir kâhine gelir ve onun söylediklerini tasdik ederse; Allah'ın (c.c.), Hz. Muhammet (s.a.v.)e indirmiş olduklarını inkâr ile küfre girmiş olur." (Müslim, Ebu Davud)

 
Haber Tarihi: 19 Ekim 2016, 22:02
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?