Devremülkün tapusu yoksa ne yapılmalı?

Satın alınan ancak tapusu alınamayan devremülkler için ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Bireyin kendisi tarafından belirlenen tarihlerde yılın 15 günlük veya daha uzun bir diliminde satın alınan mülke devremülk deniyor. Yani devremülkü satın alarak, ömür boyunca seçilen tarih aralığında ücret ödemeden tatil yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte devremülkünüzü istediğiniz zaman satma hakkının yanı sıra gelmediğiniz zamanlarda kullanma hakkınızı kiraya verebiliyorsunuz.

Devremülk konusu Türkiye’de birçok kişinin mağdur olduğu ciddi bir sorun. Vatandaşlar bu konuda yaşanan mağduriyetlere karşı yetkililerin çözüm bulunmasını istiyor.

ÖDENEN PARAYI ALABİLİRSİNİZ

Uzmanlar satış bedelinin ödenip devremülk tapusunun alınamaması durumlarında mahkeme yoluna gidilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Tüketici sözleşmelerinde, taraflardan birinin eksik ifa yapması durumunda ödenen miktar talep edilebiliyor. Öte yandan devremülkün tapuya tescili için taşınmazın bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesinde tapu tescil davası da açılabilir.

Ayrıca sözleşmede edimin ifa edilmemesi yani tapunun verilmemesi sonucu tazminat yaptırımı öngörülmüş ise belirlenen tazminat miktarı için icra takibi de başlatılabiliyor.