THY- Euroleague

Devletin yaşlılara sağladığı imkanlar neler?

Devlet; hasta, yoksul ya da kimsesiz yaşlılar için evde sağlık, bakım parası, yaşlılık maaşı gibi birçok imkan sunuyor.

15 Kasım 2017 Çarşamba 07:40
Devletin yaşlılara sağladığı imkanlar neler?

Maddi anlamda zor durumda olan, hasta, başkasının bakımına muhtaç ya da kimsesi olmayan yaşlılara özel birçok destek sağlanıyor. Evde bedava sağlık hizmeti, bakım parası, huzurevi hizmeti, elden maaş gibi bu imkanlardan kriterleri sağlayan tüm taşlılar yararlanabiliyor.

‘2022 AYLIĞI’ BAĞLANIYOR 

Yaşlı ve maddi durumu kötü olanlara da üç ayda bir 754 lira ödeme yapılıyor. Buna 65 yaş aylığı veya 2022 aylığı deniyor. Yaşlılık aylığı için ilçedeki kaymakamlıklara veya Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (Telefon: 0 312 415 50 00) başvuru yapılabilir. 

AMBULANS HİZMETİ 

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (ALO 153) olmak üzere birçok belediye yaşlı ve engellilere özel bedava ambulans hizmeti sunuyor. Bunun için yaşlıların bulunduğu yerdeki belediyeleri aramak yeterli. 

AKRABAYA 1.027 LİRA 

Yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1027 lira. Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu alınmalı. Maaş yaşlıya değil bakana veriliyor. Başvuru, ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor. 

KARŞILIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ

Devlet, engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere evde sağlık hizmeti veriyor. Bunun için bir bedel de istenmiyor. Başvuran herkese bu hizmet veriliyor. Bunun için bir devlet kurumuna başvurmak da gerekmiyor. Sadece “444 3 833” numaralı telefonu aramak yeterli. 

BEDAVA ULAŞIM İMKANI

65 yaş ve üzeri olanlar şehiriçi demiryolu, denizyolu ile ulaşım ve otobüslerle toplu taşımalardan ücretsiz yararlanıyor. Yaşlılar, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise yüzde 50 indirimli olarak yararlanma hakkına sahip. 

UCUZ KONUT FIRSATI

TOKİ’nin yaptığı konutların yüzde 25’i emeklilere ayrılıyor. Ayda 250 TL’den başlayarak bu konutlara sahip olmak mümkün. Bilgi için ‘444 86 54’ numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca Emekliler Derneği de konut projeleri için çalışma yapıyor (Telefon: 0 312 230 34 28). 

EVDE MAAŞ İMKANI 

Yaşlı ve emekliler, sağlık durumları nedeniyle PTT veya bankalardan maaş çekemiyorsa evde ödeme yapılıyor. Bunun için SGK’ya ‘konutta maaş almak istiyorum’ şeklinde bir dilekçe vermek yeterli. 

Günün Özeti

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018