Yeni Akit - M&S Asistans

Depresyona iyi geliyor!

Kaldirik (Hodan) otu, idrar söktürücüdür, idrar yollarını açar. Özellikle sigara içenler için iyi bir balgam söktürücüdür ve boğaz-bademcik iltihaplarına, depresyona iyi geldiğine inanılır.

21 Nisan 2017 Cuma 19:14
Depresyona iyi geliyor!

Kaldirik (Hodan) otu, idrar söktürücüdür, idrar yollarını açar. Özellikle sigara içenler için iyi bir balgam söktürücüdür ve boğaz-bademcik iltihaplarına iyi geldiğine inanılır. Eski çağlarda savaşa giden askerler de cesaret verdiği için bu otu kullanırdı.

Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki, hodan otu böbrek üstü bezlerini etkileyerek rahatlık hissi uyandırmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum, mineral tuz ve potasyum içerdiğinden dolayı tuzsuz diyetlerde tercih edilebilecek bir ottur.

Mayıs ve eylül aylarında mavi renkte çiçek açan hodan otunun boyu 15 ile 60 santimetre aralığındadır. Halk arasında sağırdili olarak da bilinmektedir. Genelde rutubetli yerlerde bulunabilir.

FAYDALARI

İdrar söktürücü özelliği vardır
Balgam söktürücü özelliği vardır
Boğaz ağrılarına iyi gelir
Bademcik iltihabına iyi gelir
Ter atıcıdır
Öksürük kesicidir
Antidepresif etki gösterir
Depresyona iyi gelir

NASIL KULLANILIR?

Sağlık sorunları için: İçeriği tuzlu olduğundan dolayı tuzsuz diyetlerde kullanın. Yukarıdaki yazıda belirtilen sağlık sorunlarına iyi gelir.

Sofrada kullanımı: Salatalarda kullanabilirsiniz. Tatlılarda tat için kullanılabilir. Salataya, peynirin yanına ve sandviçlere eklenebilir.

Evde kullanımı: Yanına ekildiği bitkinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Ev içerisindeki süslemelerde kullanabilirsiniz.

bitkilog.com

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 19:14

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü