Demirtaş’tan skandal ‘referandum’ çağrısı ‘Anamızın ak sütü gibi…’

Terör örgütlerine verdiği destek nedeniyle tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, IKBY'ne çağrıda bulundu.

17 Eylül 2017 Pazar 17:17
Demirtaş’tan skandal ‘referandum’ çağrısı ‘Anamızın ak sütü gibi…’

Terör örgütüne destek verdiği gerekçesi ile tutuklanan HDP HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Barzani’ye bir çağrıda bulundu.

Bütün dünya halkları gibi Kürt halkının da kendi anavatanında kendi kaderini tayin etme hakkı vardır ve bu hakkı nasıl kullanacağı da, sadece o halka ait bir kararla belirlenir. Yüzyılların deneyimi, mücadelesi ve birikimi sonucunda Birleşmiş Milletler sözleşmelerinin bir normu haline gelmiş bu ilkeye saygı duymamak için ancak ve ancak ırkçı bir faşist olmak gerekir. Dolayısıyla Kürt hareketleri ve partileri arasındaki tartışmanın özü ve esası bu değildir. Bağımsızlık, Kürt halkı için de anasının ak sütü gibi helaldir. Herkese de bu halkın ortak iradesi ile alınacak her türlü karara saygı duymak düşer.

Ancak bütün bunlarla birlikte Kürt halkının ve Kürt siyasi hareketinin dikkate alınması gereken, yabana atılmayacak kaygı ve önerileri de vardır. Bu kaygıların temelinde de yüz yıldır fedakarca sürdürülen mücadeleler sonucunda olgunlaşmaya yüz tutmuş, bağımsızlık fırsatının berhava edilmemesi yatıyor. Çünkü geçen yüzyılın model, kavram, yöntem, ilişki, ittifak tarzıyla hareket edilerek atılacak adımların, bir anda Kürt halkını çok büyük zorluklar ve tehditlerle karşı karşıya bırakacağına dair ciddi öngörüler ve dostça öneriler dikkate alınmadan süreç ilerletiliyor.

Haber Tarihi: 17 Eylül 2017 Pazar 17:17
 • Mahmudo PashaMahmudo Pasha2 gün önce
  Anası İsrail babası ABD-AB-İNGİLTERE olanın sütüde bozuk olur, anasını eşekler kovalıyasıcalar !
 • BirtaneBirtane2 gün önce
  Onca askerimizşehit ettileren başta bu hapistekihain it nefret ediyorum hepsindenonlarınaldıklarımaaşzehir zıkkımharamolsun pisliklerhep ayrıcılık yapıyorlar def olsungitsinler
 • alaettin kılıç gurun alaettin kılıç gurun 2 gün önce
  kusura bakmayın burada gine islamin merhamet duygusunu ile müslüman kürt kardeşlerimizin desteğini almak bu sayede büyük israile kapı açmak halbuki israil bire bir içinde hemidebu adamlar İsrailin ağzıyla haraket ediyorgeçenlerde aciama yaptılar 200 bin yahudikürt davet ettiğini israil en yetkiliaskerinden itiraf edildiburada konu israil kort devleti falan deyil
 • Türkiye sevdalısı Türkiye sevdalısı 2 gün önce
  Sen enazından üvey kardeşsin suçsuz yere hapislere atılan garibanlar köle. Zaten akp..ler bu kafa ile giderse Türkiye de bölünür. BOP eşbaşkanıda görevini tamamlamış olur. Uyu Türkiyem uyu.
 • Diyarbakırlı Diyarbakırlı 2 gün önce
  Ben hdpli değilim asla oy vermedim çünkü ben pkk terörü istemiyorum ama devlet terörüde istemiyorum kültürel haklarımızı istiyorum
 • Ender Ender 2 gün önce
  Konuşma ırkçı
 • DirilişDiriliş2 gün önce
  Her haini gazeteye taşımaya gerek yok.
 • BetoBeto3 gün önce
  SEN Kürtleri temsil edecek SON insansin..oda gerceklenemez cünkü SEN insanliktan cikmis bir eli kanli katilsin Selo..!!!!SEN PKKli bir pisliksin..SUS ve cekil kenara KATIL KÖPEK!!!EY "Diyarbakirli" O senin milletinin katili..sende ayni kafadaysan yaziklar olsun siz cakma marksist bozuntularina..asil IRKCI ve FASIST olan siz PKK köpeklerisiniz!!!
 • Kenyalı KamilKenyalı Kamil3 gün önce
  Adan hakli ulan. Yalan mi
 • HalilHalil3 gün önce
  Sen de o çağrıyı aynen yayınlıyorsun editör, aferim sana!
Daha fazla yorum göster (1/10)