Demirtaş'ın yargılandığı dava 1 Haziran'a ertelendi

Mersin'de yaptığı konuşmada "devletin askerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildi.

16 Mart 2017 Perşembe 14:17
Demirtaş'ın yargılandığı dava 1 Haziran'a ertelendi

Demirtaş, Diyarbakır'da yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katıldı.

Duruşmada, Demirtaş'ın avukatları ile HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım da hazır bulundu.

"Devletin askerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" suçlamasıyla ilgili söz verilen Demirtaş, hakkındaki suçlamalarla ilgili değil usule ilişkin savunma yapacağını belirtti.

Dokunulmazlıklarının kaldırılmasının anayasa ihlali olduğunu savunan Demirtaş, Anayasa Mahkemesi'ne "somut norm denetimi" yapılması için başvurulmasını, bu süreçte de yargılamasının durdurulmasını talep etti.

Mahkeme, talebin bir sonraki celsede değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı 1 Haziran'a erteledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 27 Şubat 2016'da HDP Akdeniz İlçe Başkanlığı önündeki "Demokrasi ve Barış Mitingi"nde yaptığı konuşmada, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği gerekçesiyle Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesinde, "devletin askerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" suçlamasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Demirtaş ve avukatlarının talebi üzerine dava dosyaları birleştirilmişti. Kaynak: AA

Haber Tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe 14:17

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü