DEAŞ tehdidinin sorumlusu ABD

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısına katılarak konuşma yaptı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 09:11
DEAŞ tehdidinin sorumlusu ABD

ABD’nin PYD’ye verdiği silahlara dikkati çeken Başbakan Yıldırım, “Şimdi oradan çıkan silahlarıyla serbest bırakılan bu DEAŞ mensupları, başta Türkiye olmak üzere Avrupa, Amerika ve dünyanın her tarafında yine masum insanların katline sebep olacaklar. Eğer böyle devam ederseniz, bela sizi gelir bulur” dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısındaki konuşmasında, gelişen iç ve dış gündeme dair açıklamalarda bulundu. ABD ziyaretiyle ilgili bilgi veren Yıldırım, ilk toplantıyı ABD’nin önde gelen STK temsilcileriyle yaptığını, daha sonra Diyanet Merkezi’ndeki programda, Müslüman toplum temsilcileriyle İslam dünyasındaki gelişmeler ve son zamanlarda Batı dünyasında yükselişte olan İslam karşıtlığı gibi konularda istişarelerde bulunduğunu belirtti.

DAHA NE DELİLİ İSTİYORSUN?

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile gerçekleştirdiği toplantıda özellikle Türkiye’nin hassas olduğu bütün konuların masaya konulduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: “FETÖ, ABD’nin PYD/YPG iş birliği dahil olmak üzere bölgesel konulardaki beklentilerimizi açık ve samimi şekilde Sayın Başkan Yardımcısı ve heyetine aktarma fırsatı bulduk. Ayrıca FETÖ elebaşının tutuklanarak ülkemize iadesi, faaliyetlerinin kısıtlanması ve sonlandırılması talebimizi ilettik. Şimdi 15 Temmuz’un faili olduğunu sağır sultanın bile bildiği FETÖ’nün geriye verilmesi konusun kırk dereden su getirmenin ne alemi var. Ne delili soruyorsunuz? 250 şehidimiz, 2 bin 194 gazimiz var, daha ne delil soruyorsunuz?

TERÖRLE İŞBİRLİĞİNİ BIRAKIN!

Yıldırım, görüşmede, terör örgütü PYD/YPG ile ortaklığın geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne serdiklerini belirterek şunları dile getirdi: “Adeta PKK’nın Suriye şubesi gibi çalışan YPG ve PYD örgütü maalesef orada DEAŞ’la mücadele adına ABD ile faaliyet gösterirken, aynı zamanda da elde ettiği en gelişmiş silahları amcası olan PKK terör örgütüne de aktarmaktan geri kalmıyor. Bu işbirliğinin artık daha fazla sürdürülmesinin ilişkilerimizde tamiri imkansız hasarlar oluşturacağını bir kez daha yalın bir dille ifade ettik. Vize konusunun kısıtlı olarak başlaması ilk adım olmakla beraber, normal seviyeye dönmesi beklentimizdir” ifadelerini kullandı.

BARZANİ’NİN SONU HÜSRAN

Türkiye’nin bölgesinde gerilimin yükseldiği bir dönemin yaşandığına dikkati çeken Yıldırım, Irak’taki yasadışı referandum sonrası neler olduğunu herkesin bildiğini; süreç içinde Türkiye’nin uyarılarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktığını, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin oldu-bitti macerasının hüsranla sonuçlandığını, Irak Anayasasının öngördüğü yapıya tekrar dönüldüğünü bildirdi.

Yıldırım, “Geldiğimiz noktada ne oldu? DEAŞ’la mücadele ettik, hesapta. Teröristler silahlarıyla gittiler ve arkasından da YPG, PKK Rakka’ya yerleşti. Ne oldu? Oradaki Arapları püskürttüler, yerli halkı dışarı attılar, bir terör örgütü çıktı, başka terör örgütü oraya yerleşti. Bu mu akıllı politika, bu mu stratejik ve taktik iş birliği? Akla ziyan bir iş” dedi.

DEAŞ GİTTİ YPG ve PKK GELDİ

BBC’de yayınlanan bir haberle Suriye’nin Rakka kentinde yeni bir rezaletin ortaya çıktığını söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “PKK terör örgütünün Suriye şubesi YPG ve koalisyon güçleri, sözde ABD ve koalisyon güçleriyle beraber Rakka’yı DEAŞ’tan temizleyecekler ve o bölgenin insanları gelip yerleşeceklerdi. Ancak gel gör ki neler olmuş neler. Rakka’dan DEAŞ’lıları temizlemek yerine bunların, silahlarıyla birlikte Rakka’dan çıkmaları için destek olmuşlar.

BELA SİZİ DE BULUR!

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “50 TIR, 13 otobüs, 100 araçtan oluşan silahlı konvoya eskortluk yaparak, Rakka’nın kuzeyinden sağ salim DEAŞ terör örgütünü çıkarmışlar. Bu ne demek? Bir terör örgütü ile başka bir terör örgütünü yok etmek için mücadele, devletlerin yapacağı iş değildir, akla ziyan bir iştir. Şimdi oradan çıkan silahlarıyla serbest bırakılan bu DEAŞ mensupları başta Türkiye olmak üzere Avrupa, Amerika, dünyanın her tarafında yeni masum insanların katline sebep olacaklar. Eğer böyle devam ederseniz, bela sizi gelir bulur, başınızdan da gidemez.

AMERİKA DEAŞ'I VURMADI

Amerika’nın DEAŞ’ı koruması Rusları da çıldırttı... Rusya Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye’de DEAŞ ile işbirliği yaptığını açıkladı. Rus askeri grubunun uluslararası koalisyona iki kez başvurarak, Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki DEAŞ konvoylarını imha etmek için ortak operasyon düzenlemeyi önerdiğini kaydeden bakanlık, “ABD’liler, Cenevre sözleşmesini gerekçe gösterip gönüllü olarak teslim olduklarını savundukları DAEŞ militanlarını vurmayı mutlak surette reddetti” dedi. Rusya, 9 Kasım’da Rus ordusunan kaçan DEAŞ militanlarının Deyrizor’dan Sabha Vadisi’ne doğru ilerlediği görüntüleri de paylaştı.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 09:11

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Aralık 2018