DEAŞ radyo frekansını ele geçirdi

İsveç'te radyo dinleyicileri, pop müzik çalmasını bekledikleri radyodan aşina olmayan bir ritim gelince şaşkınlığa uğradı.

11 Kasım 2017 Cumartesi 17:47
DEAŞ radyo frekansını ele geçirdi

Cuma günü sabah 08.30 sularında, Malmö şehrinin Mix Megapol radyosunda yaşanan olayda, radyo yayını hack'lendikten sonra DEAŞ'in propaganda amaçlı marşlarından biri çalındı. "Neşid" adı verilen bu marşlar DEAŞ'in yanı sıra bölgede diğer İslami gruplarca da kullanılıyor.

Radyo yayını 30 dakika boyunca DEAŞ tarafından ele geçirildi ve yaklaşık 3 dakikalık "neşid" defalarca çalındı.

Radyo istasyonunun sahibi olan Bauer Medya siber saldırıyı doğruladı ve saldıryı kimin gerçekleştirdiğinin bilinmediğini belirtti.

Bauer Medya'nın pazarlama direktörü Jakob Gravestam "olayı polise ve yetkililere bildirdik. Bu elbette çok ciddi bir olay, üstelik DEAŞ'e katılma hakkında bir parça çalmışken" ifadesini kullandı.

DEAŞ birçok internet ve radyo yayınını hack'leyerek benzer faaliyetlerde bulunmuştu. DEAŞ tarafından söz konusu radyoda çalınan "For the Sake of Allah" (Allah'ın rızası uğruna) adlı İngilizce parçadaki bazı sözler şöyleydi: "Sizin hayatı sevdiğiniz kadar ölümü sevenleriz. Gece gündüz savaşan askerleriz." "Kardeşlerim, kardeşlerim cihat onuru geri getirmenin yoludur." Parçanın DEAŞ saflarında savaşmaya davet eden ifadeler içerdiği ifade ediliyor.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 17:47

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    10 Aralık 2018