"D-8 bir an evvel harekete geçirilmelidir"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, son olarak Hollanda’da yaşanan skandal üzerine bir basın açıklaması yaptı...

13 Mart 2017 Pazartesi 00:05
"D-8 bir an evvel harekete geçirilmelidir"
Hollanda’nın Dışişleri ve Aile bakanlarımıza yönelik takındığı tutum ve uyguladığı muamele diplomatik nezaketsizliğin ötesinde büyük bir hatadır. Bu hatalı tavır, sadece iki ülke arasında oluşacak bir problem olarak kalmayacak, çok daha büyük problemlere sebebiyet verecek bir mahiyettedir.  
 
Biz her vesile ile AB’nin bizim için asla medeniyet projesi olmadığını, Batı’nın genelde çifte standartlı olduğunu dile getiriyoruz. Tarih, Batı âleminin bu tavırlarının örnekleriyle doludur. Ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir.
 
Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik tavırlarına dair Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bir basın açıklaması yaptı. Son günlerde bazı Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik hayretler verici tavırlar takındığını söyleyen Karamollaoğlu, “Avrupa’nın tutumu son derece yakışıksızdır. Özellikle Hollanda’nın Dış İşleri ve Aile Bakanlarımıza yönelik takındığı tutum ve uyguladığı muamele diplomatik nezaketsizliğin ötesinde büyük bir hatadır. Bu hatalı tavır, sadece iki ülke arasında oluşacak bir problem olarak kalmayacak çok daha büyük problemlere sebebiyet verecek bir mahiyettedir. Biz Hollanda’nın bu tavrı neden takındığını bilmiyoruz. Elbette kendileri açısından bu tavrın bazı nedenleri vardır. Ancak ne sebeple olursa olsun takındıkları bu tavrı doğru bulmadığımızı ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Ayrıca Hollanda Hükümetini bu hatalı tavırdan biran evvel dönmeye ve bu hatasını telafi edecek adımları atmaya davet ediyorum. Zira Hollanda Hükümeti mevcut yaklaşımı ile ne elde etmek istiyorsa bilmeli ki, bu yaklaşımlar çok farklı ve genelde beklenenin aksine neticeler doğurabilir” diye konuştu. 

MESELELER AKL-I SELİM İLE ÇÖZÜLÜR

Sorunların akl-ı selim ile çözülmesi gerektiğini vurgulayan Temel Karamollaoğlu, “Hollanda’nın, bu yakışıksız ve derin problemlere sebebiyet verecek tavrını doğru bulmadığımız gibi Dış İşleri Bakanımıza yönelik tavra rağmen başka bir bakanımızın aynı gün Hollanda’ya gitme hususunda ısrarını da doğru bulmuyoruz. Zira bu ısrarcı yaklaşım bırakın diplomasiyi, kişisel münasebetlerde bile şahsiyeti zedeler ve oluşmuş krizi daha da derinleştirir. Hükümet temsilcilerinin ülkemizi böyle bir duruma sokmaya sebebiyet vermelerini de tasvip etmiyoruz. Devlet yönetimi bilgi, hikmet, sağduyu ve akl-ı selim gerektirir. Bu itibarla devleti yönetenlerin hamasi konuşma ve duygusal tavır alma hakları yoktur. Attıkları adımlar, sadece kendilerinin şahsi ve siyasi tutumlarına tesir etmez.  Bunun çok ötesinde etkileri olur ve bu durum büyük bir sorumlulukla hareket edilmesini zaruri kılar. Bu çerçevede gerek ülkemiz gerekse Avrupa ülkeleri yöneticilerini akl-ı selimle hareket etmeye davet ediyorum” dedi. 

D-8 HAREKETE GEÇİRİLMELİDİR

Hollanda’da yaşanan krizin ardından ab üyeliği silbaştan ele alınmalı gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Bu meseleyi ifade ederken şunu da belirteyim ki, biz her vesile ile AB’nin bizim için asla medeniyet projesi olmadığını, batının genelde çifte standartlı olduğunu dile getiriyoruz. Tarih, Batı aleminin bu tavırlarının örnekleriyle doludur. Ülkemizin bu tavırlara karşı duruşu ancak şahsiyetli bir dış politika anlayışı ile engellenebilir. Bu yaşananlar AB ile üyelik görüşmelerimizin silbaştan ele alınmasını gerektirecek kadar önemli olduğu kanaatindeyiz. Öte yandan ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir” şeklinde konuştu.
 
Kaynak: Milli Gazete
Haber Tarihi: 13 Mart 2017 Pazartesi 00:05

YORUM YAZ

 • DoganDogan1 yıl önce
  Selamünaleyküm Müslüman,niye rahatsiz oluyorsun anlamakta zorlaniyorum sizinle ayni görüsteler Hayir diyorlar baktilar siz yetmiyeceksiniz destek oluyorlar. Hangi degisimde destek oldunuz bi zahmet anlatin da bende ögreneyim
 • mevlutmevlut1 yıl önce
  TEMEL SENİN ZERRE İNANDIRICILIĞIN YOK...SEN SİYONİZMİE ÇALIŞIYORSUN
 • HİKMETHİKMET1 yıl önce
  olan adi herif, senin bi kere konuşmaya hakkın yok. sen zaten safını terör örgütleri birlikte yapmışsın. şimdi kalkıp hollandayı almanyayı eleştiriyorsun. hayır diyenler kimler. sana hatırlatıyım. pkk-hdp-chp-pyd-saadet partisi-almanya-hollanda. şimdi anladın mı kimlerin safındasın veya yanındasın ya da yalakasısın.
 • Gürkan SARIALİOĞLUGürkan SARIALİOĞLU1 yıl önce
  D-8 ne la?
 • Adem aydemirAdem aydemir1 yıl önce
  Lütfen şu kuklayı ekrana getirip manset tapmayin degmez ya müslüman görünümlü chp yalakası
 • yunusyunus1 yıl önce
  al yanına chp ve feyzioglunu kur
 • Avini Avini 1 yıl önce
  Ülkenin bekası için/ CHP 'eyle bir oluyorsun/ birde D8 den bahsediyorsun /
 • SezginSezgin1 yıl önce
  Akit bu adamın propagandasını yapmaktan bıkmadın mı? Haber mi şimdi bu.
 • Okur-yazarOkur-yazar1 yıl önce
  Senin cephen belli karamogollaoglu.birak bu d-8 numaralarini.Rahmetli hocamizin adini agzina alma.yakismiyor.Bitin artik.ates olsan curmun kadar yer yakarsin.
 • ibrahim aydemiribrahim aydemir1 yıl önce
  sen önce hacli ruhunun hayirci saflarindan cekil.Yeter saadet e yakismiyor hak la batil savasinda haclilarla pkk lilarla chp lilerle batil haclilar saflarinda yer alman!!!
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018