Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı twitter’dan duyurdu… TSK tarihinde bir ilk

Milli İHA Bayraktar, Bestler Dereler’de ilk kez ATAK helikopteri için lazerle işaretleme yaptı. Teröristleri ise yerli üretim olan Cirit füzesi vurdu. Bölgede gün boyunca süren operasyonda 26 terörist etkisiz hale getirildi...

21 Nisan 2017 Cuma 08:06
Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı twitter’dan duyurdu… TSK tarihinde bir ilk

Terör operasyonlarında önceki gün bir ilk yaşandı. Daha önce F-16 için lazerle işaretleme yapan milli İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB-2, Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesinde başlayan operasyonda ilk kez TAİ tarafından yerli imkanlarla üretilen T-129 ATAK helikopteri için lazerle işaretleme yaptı. ATAK tarafından yerli roketsan üretimi milli füze Cirit kullanıldı. Önceki gece anlık istihbarat ile başlayan operasyon gün boyu devam etti. Operasyonun başlamasıyla havalanan ATAK helikopterine Bayraktar lazer ile hedefleri gösterdi, teröristleri ise ROKETSAN tarafından üretilen yerli Cirit füzesi vurdu. Şırnak Valiliği ve Genelkurmay Başkanlığı operasyonda 26 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

VARANK AÇIKLADI

İlk kez yerli İHA, helikopter ve füzenin kullanıldığı operasyon hakkındaki bilgiyi ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank paylaştı. Varank, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabında “Dün Şırnak’ta ilk kez milli İHA’nın tespit edip lazerle işaretlediği terör hedefini, milli helikopter Atak, milli Cirit füzesiyle imha etti” diyerek duyurdu.

20’NCİ ATAK HELİKOPTERİ TSK’DA

T-129 ATAK helikopterinin 20’ncisi, 9 Nisan’da TSK’ya teslim edildi. Manevra kabiliyetiyle dikkat çeken ATAK, milli tasarım havadan karaya Cirit ve tanksavar Mızrak roketlerini kullanıyor.

YURT DIŞINA DA İHRAÇ EDİLİYOR...

ROKETSAN tarafından üretilen 8 km menzilli Cirit, hafif zırhlı/zırhsız sabit ve hareketli hedefleri düşük maliyetle vuruyor. Sınıfının en uzun menzilline sahip füze lazer güdüm kiti ve termal tarayıcısıyla hedef isabetinde yüksek hassasiyetle başarı sağlıyor.

15 BİN SAATTİR HAVADA

Milli İHA Bayraktar TB-2, Eylül 2015’ten beri aktif olarak terör operasyonlarında kullanılıyor. Silahlandırılan Bayraktar TB-2 bugüne kadar yaklaşık 15 bin saat uçtu.

‘PKK’NIN EYLEM PLANLAMA NOKTASI’

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar bölgenin önemini şöyle anlattı: “Kuzey Irak’tan Türkiye’ye giriş yapan teröristler önce Bestler Dereler’e geçer. Burası barınma, eylem hazırlığı ve depo alanıdır. Gerekli malzemeleri alıp, buradan bölgeye geçerler. Bölge iki geçiş noktasının üstünde. Hakkari ile Şırnak ve Pervari’den Diyarbakır’a kadar uzanan hat. Bestler Dereler, örgütün yığınak noktasıdır. Hatta terör eylemi yapmadan önce planlama yaptıkları bir yerdir. Bölgede yaşayan korucular ‘Terör Bestlerde başladı, Bestlerde biter’ derler. Bu kadar önemlidir. Bu operasyon özellikle bahar hazırlığı içinde olan örgüte çok büyük darbe vurdu.”

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 08:06

YORUM YAZ

 • Çeçen Çeçen 1 yıl önce
  İnşallah Müslüman Kürt de bir gün bu pisliklerden arınacak. İnşallah. Reisimizın Rabbim Sırtını yere getirmesin. O dik gezdikce bu millet yüzü ak başı dik gezer. Rabbim düşmanlarını helak eylesin. Dün vardık bu günde varız. Artık gün bizimdir. Dini islam yolunda ölmeye hazır 80 milyon var gelen buyursun.
 • orhanorhan1 yıl önce
  Eninde sonunda ya turkiyeyi terkedecekler, yada varacaklari son nokta cehennem olacaktır.
 • ArifArif1 yıl önce
  Bu işler çalışmakla oluyor, yoksa bir yere toplanıp iki slogan atmakla ulkemiz düşmanlarına tehdit olamayız, anca kendi gazimizi alırız,o yüzden muhafazakar, gazete, televizyon, siyasi sag partilere çok is düşüyor.
 • Cihan Cihan 1 yıl önce
  Allah sayılarına bereket versin de millet bu vatan hainlerinden bir an önce kurtulsun
 • Zülfikar HayberZülfikar Hayber1 yıl önce
  Yahu parlatmayın şu adamı Biz 16 Nisan dan sonra birçok safradan kurtulmayı Beklerken sırf ağabeyi şehit oldu diye tahammül edilen bu zatı parlatmanın cumhurbaşkanımıza destekçi olup Ankara'daki Bizans oyunlarının farkında olarak ümitle bekleyenleri ziyadesiyle üzmektedir bu vatandaşın bu paylaşımları kendini parlatmak için ve beklenen sonun engellenmesi içindir Sizin de buna alet olmanız nedendir? Şu Ankara'da Vakıflar Bankası genel müdürü Kalkınma Bankası genel müdürü ve birçok kurumun başkanı Kripto iken ve bunların bağlantıları külliyedr ve mecliste iken tüm ümidini referanduma bağlamış milli vatanseverleri artık üzmeyi bırakın. Bunların bizim bildiğimizden fazlası reisin malumudur bu yayınlar ile reisin elini lütfen zora sokmayınAşçı işçi tutuklamak ile k**** Feto ile mücadele olmaz Bunu siz de artık anlamışsınızdır lütfen ümidimize limon sıkmayın
 • isüzgenisüzgen1 yıl önce
  elinize sağlık süratle savaş saqnayi tümden millileşsin
 • alimalim1 yıl önce
  hani metrelerce derinliğe ulaşabilen bombalar nerede? kandile atıldı filan diye reklamı yapıldı.İlla ki sağ yakalamak zorunda mısınız. Zaten hapsaneler tıklım tıklım. Hazır törene filan da gerek yok. Gömün gitsin.
 • Cuma mubaraka Cuma mubaraka 1 yıl önce
  Selamun aleykum , yılanın başı ezilmeden bu PKK terörü böyle bitmez ,sen 26 terörist öldürürsün örgüte 70 terörist katılırAbdullah öcalan yakalandığında koalisyon hükümeti vardı ve aşılamadıama bugün Türkiye'nin başında tek parti hatta tek adam ikidarı var yapılması gereken PKK terör örgütü lideri ve cuntacı generalleri idam edilmesi ki bunların peşinden gidenlere ibreti alem olsun ... Birde mehmetçiğin elinde g3 piyade tüfeği var ağırlığı dolu şarjorle birlikte 5kg ye geliyor ağır ve 3-5 atımda şişen bir silah , teröristlerin elinde ise Rus yapımı yağmurda çamurda çalışan kaleşnikof var bir çatışmada asker 5 kurşun atmadan mevzisine 500 mermi geliyor kusura bakmayın ama bu ordunun başındaki generaller bu kadar gerizekalımı ki bu yanlışı görüp düzeltmiyorlar ,,,
 • Ömer gencÖmer genc1 yıl önce
  Abi şimdi bir füze kaç para yani köpek sürüsüne atmaya degermi ...Ama belki de deney yapılıyordur.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü