Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı da doğruladı: Bu sene erken seçim...

GazeteciMehmet Acet, azısında Erdoğan’ın avukatlığını da yapan Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya'nın erken seçime ilişkin açıklamalarına yer verdi.

03 Ocak 2018 Çarşamba 11:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı da doğruladı: Bu sene erken seçim...

Gazeteci Mehmet Acet bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlığını da yapan Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya'nın erken seçime ilişkin açıklamalarına yer verdi. Ali Özkaya'nın konuyla ilgili açıklamasını köşesine taşıyan Acet, 2018'de erken seçim olmayacağını yazdı. 

ANAYASA DİYOR Kİ: 2018'de neden erken seçim olmaz?" başlıklı yazısında Acet, kritik soruya böyle cevap veriyor.
"Birinci referansımız Anayasanın 67’nci maddesinin son fıkrası. Orada şöyle deniyor: “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz.”

Bu fıkranın konumuzla olan ilgisi şu: Siyasette önümüzdeki 2-3 aylık dönemin önemli başlıklarından bir tanesi, seçim kanununda yapılması beklenen değişiklikler olacak. Ak Parti daraltılmış seçim modeline geçmek istiyor. MHP, seçim barajının yüzde 10’dan aşağı çekilmesini öneriyor.

Haydi bunların vaz geçilmez olmadığını var sayalım, yapılacak ilk seçimde eğer bir Ak Parti/MHP ittifakı olacaksa, diğerleri gibi bunun yolu da, seçim kanununu değiştirmekten geçiyor.

ERDOĞAN'IN AVUKATI TEYİT ETTİ: Bu konuyu hem netleştirmek, hem de teyit etmek için daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlığını da yapan, Ak Parti Afyonkarahisar milletvekili Ali Özkaya’yı arayıp konuştum.

Ali bey, seçim kanununda değişiklik yapılırsa, yukarıda aktardığım anayasanın 67 inci maddesinin son fıkrasına göre seçimlerin en erken bir yıl sonra yapılabileceğini teyit etmiş oldu.

Bu durumda, diyelim ki Mart 2018’e kadar böyle bir değişiklik yapıldı, o zaman seçimlerin 2019 Mart ayından önce yapılması otomatikman ihtimal dışında kalıyor."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 11:45

YORUM YAZ

 • SeyyidSeyyid1 yıl önce
  Kardeşim erken seçime ne gerek var.ulkede seçilmiş bir hükümet ve idarecilerimiz var.secimin tarihide bellidir.erken seçim diyerek gündemi meşgul edenler hezimete uğramaya doymadilar mi.reisi cumhurumuzseçimin ne zaman olduğunu defalarca açıkladı.ulkesini ve milletini seven insanlar bunu didikleyip durmaz.didikleyenlerde art niyet ararım.
 • hay bin gunduzhay bin gunduz1 yıl önce
  demek ki olacak
 • AliAli1 yıl önce
  Erken secim.olmayacagina anayasal açıklama...Gülmekten yerlere yattım.Bu gune kadar anayasaya cok mu uydular ki,buna uysunlar.Anayasayi yirttik parçaladık diyenler anayasa geregi erken seçim olmaz deseler de inanmayın. Erken seçim islerine geldiği anda Vatan millet Sakarya edebiyatiyla herseyi cigner yine yaparlar.Olmadi secimleri yapmamanin bir yolunu bulurlar.
 • Türk milleti Türk milleti 1 yıl önce
  Ne fark edertek oyumu bile vermeye gerek bile duymam kesinliklehiçbirşekilde noktasonuna kadar cumhuriyet halk partisi
 • TarıkTarık1 yıl önce
  Herşey Anketlerebakar ışık görürlerse kesin erken seçime giderler!Fakat, tünelin ucu karanlık görünüyor!
 • IkraIkra1 yıl önce
  Erken secim zaruret olmadikca israftir ve de devlet ve ,milletin zaman ve ekonomik kaybidir..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019