Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Tusk ve Jean-Claude Juncker görüşmesinde 3 konu ele alınacak

Cumgurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki hafta Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile 3'lü görüşme gerçekleştirecek. Görüşmede, üyelik müzakereleri, idam yasası ve AB ile imzalanan mülteci anlaşmaları ele alınacak.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Tusk ve Jean-Claude Juncker görüşmesinde 3 konu ele alınacak

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Türkiye'nin AB üyeliği konusunda son dönemde taraflardan gelen sert mesajların gölgesinde gerçekleşecek olan görüşmeye ilişkin açıklama Brüksel'den geldi.

Erdoğan'ın 25 Mayıs'ta Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşeceği duyuruldu. NATO zirvesinden önce yapılacak görüşmenin adresinin Brüksel olacağı belirtildi.

3 KONU ELE ALINACAK

Tıkanan üyelik müzakereleri, idam cezasını geri getirme yönünde yapılan açıklamalar ve Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasının geleceği gibi kilit konular masada olacak.

Brüksel'de yapılacak Erdoğan-Juncker-Tusk görüşmesinin Türkiye ve AB arasında bir zirve yapılmasının önünü açabileceği belirtiliyor.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 10 Mayıs'ta Brüksel'de yaptığı temasların ardından NATO Zirvesi çerçevesinde AB yetkilileri ile yapılacak bir görüşme sonrası, zirve için planlama yapılabileceğini duyurmuştu.

AB'NİN KAPI KULU DEĞİLİZ

Gelecek hafta yapılacak görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Birliği'ne bir kez daha eleştiri geldi. Erdoğan, dün TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada "54 yıldır bu ülkeyi kapısında sürüm sürüm süründüren bir Avrupa Birliği var. Türkiye'ye referandum sürecinde yaptıklarını gördünüz. Biz kapıkulu değiliz, onurumuz ve haysiyetimiz var" demişti.

'TÜRKİYE-AB ZİRVESİ İLİŞKİLERİ CANLANDIRABİLİR'

Siyasi gözlemciler, gelecek haftaki görüşmeden Türkiye-AB zirvesi kararı çıkarsa ilişkiler için yeni bir yol haritası belirleme ve ilişkileri ilerletme fırsatı doğabileceği görüşünü savunuyor.

Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakereleri 2005 yılından bu yana devam ediyor. Şimdiye kadar toplam 35 müzakere fasılından 16’sı açıldı. Bu fasıllardan sadece 1'i kapatıldı.

Erdoğan: 28 Şubat'ta Alman imparatorunun Aldülhamit'e hediye ettiği kitapları çöpe attılar

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü